Pinus w rękach szwedzkich

Red.: |Data publikacji:

Bracia Smolarczykowie, założyciele i właściciel podopolskiej firmy Pinus ogłosili, że po 30 latach działalności odsprzedali swoją spółkę szwedzkiej firmie Bergs Timber AB. Panowie zostaną w firmie przez określony czas, jako doradcy nowego zarządu.

Pinus to działający pod Brzegiem, w Skarbimierzu, uznany producent wysokojakościowych okien i drzwi z drewna. Firma od 20 lat eksportowała swoją stolarkę na rynek angielski, współpracując tam ze spółką zależną Bergsa, Performance Timber Products Group (Timber Windows & Dale). Wspólnie z PTPG opracowali nawet własne konstrukcje okien „angielskich”. Pinus z powodzeniem sprzedawał swoje wyroby nie tylko w Wlk.Brytanii i w Polsce, ale eksportował je również do USA i Niemiec. W ostatnich latach wdrożył nowatorską konstrukcje TotalGlass oraz wielkogabarytowe drzwi Pivot. Dostarczał okna do wielu rezydencji i prestiżowych budynków, a najsłynniejszą jego realizacją był Krzywy Domek na sopockim Monciaku (na zdjęciu obok). Pinus zatrudnia obecnie 100 pracowników, a roczne obroty przekraczają 35 mln zł.

Bergs Timber AB jest szwedzkim producentem i przetwórcą drewna, spółką notowaną na giełdzie w Sztokholmie od 1984 roku. Niedawno nabył on łotewskiego producenta Byko-Lat, a teraz polskiego Pinusa. Te akwizycje są związane z planami dalszej ekspansji na rynku brytyjskim i dalej w Europie. Po nich sprzedaż okien i drzwi pod marką Bergs wyniesie ok. 270 mln zł. Polską spółką kierować będą obecnie Jay Pengelly z PTPG jako prezes zarządu oraz Wojciech Lechki jako dyrektor zarządzający. Mariusz i Jerzy Smolarczykowie stopniowo będą im przekazywać swoje dotychczasowe obowiązki oraz przez pewien czas służyć im będą doradztwem.

Założyciele Pinusa przedstawili już załodze nowy zarząd firmy, a na stronie internetowej firmy bracia Smolarczykowie napisali:

To, co wypracowaliśmy wspólnie ze wszystkimi pracownikami przez ponad 30 lat daje nam powód do satysfakcji i dumy. Uznaliśmy, że nadszedł czas na zmianę, która pozwoli nam kontynuować tę podróż przez kolejne dekady i rozwijać się jeszcze szybciej.(..) Chcielibyśmy wyrazić ogromne podziękowania dla wszystkich za ich wsparcie, zaangażowanie, wieloletnią przyjaźń oraz pomoc w osiągnięciu wszystkich celów na przestrzeni tych 30 lat.

Zobacz również

Pięćdziesiąt najlepszych okien i drzwi w Polsce

Pięćdziesiąt najlepszych okien i drzwi w Polsce

Po kilkuletniej przerwie po raz szósty zostały wybrane najlepsze okna i drzwi w Polsce w konkursie TopTen Hacks 2022.

ML System notuje niemal 40-procentowy wzrost sprzedaży

ML System notuje niemal 40-procentowy wzrost sprzedaży

ML System podliczył wyniki za trzy kwartały bieżącego roku. Firma odnotowała wzrost wartości sprzedaży o 39 proc.

AGC: w Europie spada popyt na szkło

AGC: w Europie spada popyt na szkło

AGC podliczył wyniki za trzy kwartały. Spółka jednocześnie informuje, że popyt na szkło w Europie spada, co wymaga korekt w działalności.

1