250 topowych producentów stolarki w Polsce

Red.: |Data publikacji:

Eko-Okna z największymi przychodami ze sprzedaży, a Drutex z najwyższym zyskiem netto w zestawieniu ponad 250 wiodących producentów okien, drzwi, bram oraz fasad w Polsce. Lista została przygotowana przez Centrum Analiz Branżowych.

„TOP 250 producentów w Polsce” to pierwsza edycja listy ponad 250 czołowych producentów okien, drzwi, bram oraz fasad w naszym kraju. Obejmuje ono 1/5 wszystkim firm działających w branży, odpowiadających za ponad 90 proc. produkcji w Polsce.  W opracowaniu znajdziemy przedsiębiorstwa z ich obrotami, dynamiką sprzedaży, a także zyskiem netto, wskaźnikami rentowności sprzedaży, aktywów oraz kapitału własnego. Lista zawiera również specjalizację poszczególnych firm, ich dane adresowe oraz nazwę strony internetowej.

Branża dwóch prędkości

Autorzy raportu podkreślają, że wyraźnie zaznacza się w nim podział branży na dwie prędkości. Duże oraz średnie firmy, skoncentrowane głównie na eksporcie, mają szybkie tempo wzrostu. Mniejsze firmy, obsługujące przede wszystkim rodzimy rynek odnotowują spadki sprzedaży lub wręcz kończą działalność. Zestawienie czołowych firm obejmuje przede wszystkim przedsiębiorstwa z pierwszej grupy.

Największe przychody i zyski

Jak wynika z tego zestawienia, firmą o największych przychodach za 2018 r. są Eko-Okna z Kornic. Przychody tej firmy wyniosły 1,27 mld zł. Na drugim miejscu znalazł się Velux z 947 mln zł, a na trzecim Drutex z 927 mln zł. Lider tego zestawienia jest dopiero na trzecim miejscu w przypadku firm o największym zysku – Eko-Okna zarobiły 38 mln zł. Na pierwszym miejscu jest Drutex (ok. 85 mln zł zysku) a na drugim Assa Abloy (prawie 43 mln zł).

Patrząc na wzrost przychodów, bezapelacyjnym liderem ponownie są Eko-Okna, które mogą pochwalić się wzrostem w wysokości niemal 350 mln zł. Plasujący się na drugim miejscu Drutex miał ponad trzykrotnie mniejsze przychody (110 mln zł). Na trzecim miejscu Wiśniowski z niemal 100 mln przychodów. Największą dynamikę sprzedaży odnotowuje z kolei E.link, czyli stosunkowo nowa firma w branży, należąca do koszalińskiej Q4Windows Group (212,5 proc. wzrostu przychodów).

19 mld zł obrotów

Łączny obrót firm z tego zestawienia wyniósł 19 mld zł. Co ciekawe, raptem5 proc. z nich może pochwalić się wielkością obrotów przekraczającą 200 mln zł, a kolejnych 8 proc. obrotami przekraczającymi 100 mln. zł. Średnia rentowność netto sprzedaży topowych +250 producentów okien, drzwi, fasad oraz bram wyniosła 4,2 proc.

Polska mapa wiodących producentów

Ciekawie prezentuje się rozkład wiodących ponad 250 producentów w poszczególnych województwach. Najmniej znajdziemy ich w woj. opolskim (3,2 proc.), a najwięcej w woj. małopolskim (10 proc.), pomorskim (12,5 proc.) oraz wielkopolskim (15,1 proc.).

Raport „TOP 250 producentów w Polsce” jest już dostępny w sprzedaży. Szczegółowe informacje na jego temat można znaleźć na stronie Centrum Analiz Branżowych.

Zobacz również

Mercor notuje wzrost wartości zamówień

Mercor notuje wzrost wartości zamówień

Mercor podliczył, że wartość zamówień, jakie firma zebrała w sierpniu były wyższe o 29 proc. w stosunku do roku ubiegłego.

Amerykanie wydadzą w tym roku znacznie więcej na remonty domów

Amerykanie wydadzą w tym roku znacznie więcej na remonty domów

Jak wynika z nowego badania Houzz & Home Study, dotyczącego trendów remontowych w USA, aktywność i wydatki związane z renowacją domów są najwyższe od 2018 roku.

Spadek zamówień na drzwi po dobrym półroczu

Spadek zamówień na drzwi po dobrym półroczu

Producenci stolarki w różny sposób przygotowują się na trudniejszy okres na rynku. Perfectdoor postawił na integrację procesów produkcyjnych i ochronę miejsc pracy.

1