250 topowych producentów stolarki w Polsce

Red.: PG |Data publikacji: 2019-11-26

Eko-Okna z największymi przychodami ze sprzedaży, a Drutex z najwyższym zyskiem netto w zestawieniu ponad 250 wiodących producentów okien, drzwi, bram oraz fasad w Polsce. Lista została przygotowana przez Centrum Analiz Branżowych.

„TOP 250 producentów w Polsce” to pierwsza edycja listy ponad 250 czołowych producentów okien, drzwi, bram oraz fasad w naszym kraju. Obejmuje ono 1/5 wszystkim firm działających w branży, odpowiadających za ponad 90 proc. produkcji w Polsce.  W opracowaniu znajdziemy przedsiębiorstwa z ich obrotami, dynamiką sprzedaży, a także zyskiem netto, wskaźnikami rentowności sprzedaży, aktywów oraz kapitału własnego. Lista zawiera również specjalizację poszczególnych firm, ich dane adresowe oraz nazwę strony internetowej.

Branża dwóch prędkości

Autorzy raportu podkreślają, że wyraźnie zaznacza się w nim podział branży na dwie prędkości. Duże oraz średnie firmy, skoncentrowane głównie na eksporcie, mają szybkie tempo wzrostu. Mniejsze firmy, obsługujące przede wszystkim rodzimy rynek odnotowują spadki sprzedaży lub wręcz kończą działalność. Zestawienie czołowych firm obejmuje przede wszystkim przedsiębiorstwa z pierwszej grupy.

Największe przychody i zyski

Jak wynika z tego zestawienia, firmą o największych przychodach za 2018 r. są Eko-Okna z Kornic. Przychody tej firmy wyniosły 1,27 mld zł. Na drugim miejscu znalazł się Velux z 947 mln zł, a na trzecim Drutex z 927 mln zł. Lider tego zestawienia jest dopiero na trzecim miejscu w przypadku firm o największym zysku – Eko-Okna zarobiły 38 mln zł. Na pierwszym miejscu jest Drutex (ok. 85 mln zł zysku) a na drugim Assa Abloy (prawie 43 mln zł).

Patrząc na wzrost przychodów, bezapelacyjnym liderem ponownie są Eko-Okna, które mogą pochwalić się wzrostem w wysokości niemal 350 mln zł. Plasujący się na drugim miejscu Drutex miał ponad trzykrotnie mniejsze przychody (110 mln zł). Na trzecim miejscu Wiśniowski z niemal 100 mln przychodów. Największą dynamikę sprzedaży odnotowuje z kolei E.link, czyli stosunkowo nowa firma w branży, należąca do koszalińskiej Q4Windows Group (212,5 proc. wzrostu przychodów).

19 mld zł obrotów

Łączny obrót firm z tego zestawienia wyniósł 19 mld zł. Co ciekawe, raptem5 proc. z nich może pochwalić się wielkością obrotów przekraczającą 200 mln zł, a kolejnych 8 proc. obrotami przekraczającymi 100 mln. zł. Średnia rentowność netto sprzedaży topowych +250 producentów okien, drzwi, fasad oraz bram wyniosła 4,2 proc.

Polska mapa wiodących producentów

Ciekawie prezentuje się rozkład wiodących ponad 250 producentów w poszczególnych województwach. Najmniej znajdziemy ich w woj. opolskim (3,2 proc.), a najwięcej w woj. małopolskim (10 proc.), pomorskim (12,5 proc.) oraz wielkopolskim (15,1 proc.).

Raport „TOP 250 producentów w Polsce” jest już dostępny w sprzedaży. Szczegółowe informacje na jego temat można znaleźć na stronie Centrum Analiz Branżowych.

Zobacz również

Akzo Nobel nie podniósł swoich cen

Akzo Nobel nie podniósł swoich cen

AkzoNobel, koncern specjalizujący się w dziedzinie farb i powłok przemysłowych, ogłosił swoje wyniki za II kwartał 2021 roku. W tym okresie koncern zwiększył swoje przychody o 26 proc. i osiągnął 335 mln EUR skorygowanego zysku operacyjnego.

Somfy notuje wzrost sprzedaży o ponad 40 proc.

Somfy notuje wzrost sprzedaży o ponad 40 proc.

Somfy podsumowało pierwsze półrocze, sprzedaż nie tylko w porównaniu do roku 2020 była wyższa (o ok. 40 proc.), ale wyższa i to o 30 proc. była także w porównaniu do roku 2019.

Dako odważnie kontynuuje inwestycje

Dako odważnie kontynuuje inwestycje

Tuż obok siedziby Dako w Nowym Sączu wielki plac budowy. Trwają prace nad powstaniem nowej hali produkcyjnej i showroomu, które zakończyć mają się do końca roku.

1