Zmiana na podium największych europejskich grup okiennych

Red.: |Data publikacji:

Jak wynika z raportu „Europejski rynek okien i drzwi. Edycja 2021”, choć wszystkie trzy największe grupy europejskie w branży stolarki zaliczyły w 2020 roku wzrosty, doszło do zmian na podium.

Liderem zestawienia jest z ogromną przewagą grupa VKR. Właściciel takich marek jak Velux czy Dovista w 2020 roku odnotował rekordowe obroty – firmie udało się przekroczyć 3 mld euro! Rok 2019 grupa zakończyła wynikiem 2,89 mld euro, a to oznacza, że ubiegły w ubiegłym sezonie dynamika wzrostu wyniosła 5,2 proc.

Na liście największych europejskich grup okiennych doszło do zmian na pozycji drugiej i trzeciej. W najnowszym zestawieniu wiceliderem okazała się grupa IFN, która przy dynamice wzrostu 6,7 proc., w porównaniu do roku 2019, odnotowała obroty na poziomie 653 mln euro. Na trzecie miejsce spadła grupa Inwido, choć również i ona zakończyła 2020 roku na plusie. Obroty Inwido wyniosły 636 mln euro, a to oznacza dynamikę wzrostu na poziomie 1,6 proc.

Wyniki grupy VKR w tym sezonie zapowiadają się jeszcze bardziej imponująco. Duńczycy w ramach Grupy Dovista dokonali bardzo głośnych akwizycji, przejmując od szwajcarskiej Arbonii dywizję okien (należą do niej takie marki jak Dobroplast, EgoKiefer, Slovaktual i Wertbau) oraz niemiecką grupę Weru. Pisaliśmy o tym m.in. TUTAJ. Duński koncern w tym roku obchodzi 80-lecie – 1941 roku Villum Kann Rasmussen założył firmę V. Kann Rasmussen & Co, specjalizującą się w szklanych konstrukcjach dachowych.

Znacznie więcej o europejskim rynku stolarki przeczytają Państwo w najnowszym raporcie Centrum Analiz Branżowych „Europejski rynek okien i drzwi. Edycja 2021”, który dostępny będzie w sprzedaży jeszcze w tym tygodniu.

O rekordowych wynikach grupy VKR oraz rankingu największych grup okiennych na Starym Kontynencie usłyszą Państwo w najnowszym, 13. odcinku podcastu „Plusy, minusy. Analizy branży stolarki”, który swoją premierę miał 6 października, czyli tradycyjnie w pierwszą środę miesiąca. W tym epizodzie jest też szeroko omawiany rynek ślusarki aluminiowej oraz sytuacja na rynku surowców do produkcji stolarki z PCW.

 

Zobacz również

Nice ma nową strategię działania do 2025 r.

Nice ma nową strategię działania do 2025 r.

Nice opublikował swój pierwszy Raport Zrównoważonego Rozwoju. Firma prezentuje w nim nową strategię rozwoju.

Nowe showroomy Dako i Aluprofu

Nowe showroomy Dako i Aluprofu

Dako otworzył właśnie swój nowy showroom w swojej siedzibie w Nowym Sączu. Także Aluprof inwestuje w salon, który otworzy w Wietnamie.

Slonawy chce inwestować w sprzedaż w USA

Slonawy chce inwestować w sprzedaż w USA

Compremum podliczyło wyniki ze sprzedaży za trzy kwartały. Spółka osiągnęła sprzedaż ponad 167 mln zł, w tym 13 proc. to stolarka.

1