Przed kilkoma laty duński Velux zwrócił się do niezależnego od niego instytutu o sprawdzenie właściwości izolacyjności cieplnej okien dachowych dostępnych na rynku europejskim. Instytut kupił więc w sieciach sprzedaży ponad setkę różnych modeli okien różnych producentów (także Veluxa), a następnie zlecił ich przebadanie dwóm renomowanym laboratoriom akredytowanym. Jednym z nich było ponoć laboratorium Instytutu Techniki Okiennej w Rosenheim. Wyniki okazały się fatalne.
Jak ujawnił wczoraj w programie #RzeczoBiznesie Marcina Piaseckiego szef Velux Polska – pan Jacek Siwiński, okna Veluxa próby te przeszły pozytywnie. Natomiast w przypadku jednego z głównych konkurentów na 96 przeprowadzonych testów tylko jedno jego okno spełniło deklarowany parametr izolacyjności cieplnej. Podobnie było w przypadku innych producentów. – Prawie wszystkie okna nie spełniły parametrów – powiedział menedżer Veluxa. – Wyniki tych badań przekazaliśmy producentom okien. Poprosiliśmy, aby dostosowali swoje deklaracje parametrów do tych, które ich produkty rzeczywiście spełniają – dodał.
Według słów Jacka Siwińskiego tylko jeden producent zareagował na taką prośbę i dokonał zmian w deklaracji. Wobec takiej postawy kierownictwo Veluxa o wynikach badań poinformowało urzędy nadzoru budowlanego w kilku krajach (także w Polsce), prosząc o podjęcie interwencji na rynkach, na których działają. W Polsce zawiadomiono również Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji, ale ten odesłał „petenta” do Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. GUNB z kolei odpowiedział, że nie będą wszczynać kontroli rynku dopóki nie zleci tego UOKiK… Okna cały czas są produkowane, sprzedawane i wbudowywane w budynkach. Niezależne instytuty stwierdziły badaniami, że większość z nich nie spełnia deklarowanych parametrów cieplnych – w Polsce nikt tego nie zweryfikuje?
– Chciałbym doprowadzić do tego, że rynek będzie transparentny. Tak, żeby branża okien dachowych była transparentna i wiarygodna w oczach konsumentów. Będziemy wszyscy sprawdzani przez system – uzasadnia swoje zaangażowanie Siwiński. – Chciałbym, żeby wszyscy producenci działający w branży mieli poczucie komfortu, że mogą inwestować w innowacje, bo nie funkcjonują na rynku konkurenci, którzy zaniżając jakość i koszty produkcji, wywierają nieuzasadnioną ekonomicznie presję kosztową – dodaje.
Całość zapisu rozmowy Marcina Piaseckiego z dyr. Jackiem Siwińskim poniżej:
Zobacz również
BAU 2025 – największe wydarzenie branży budowlanej (galeria)
W Monachium od wczoraj trwa największe wydarzenie branży budowlanej. Targi BAU 2025 zgromadziły licznych wystawców. Coraz więcej jest też zwiedzających. Na miejscu jest też redakcja „Forum Branżowego”. I tak jak obiecaliśmy relacjonujemy to wydarzenie.
Targi BAU 2025 rozpoczęte
Rozpoczęło się największe targowe wydarzenie tego roku - BAU 2025 w Monachium. W Niemczech nie mogło zabraknąć naszej redakcji, która relacjonuje to wydarzenie.
Forum Branżowe 01.2025 – czytaj w wersji online
Jest już dostępne styczniowe „Forum Branżowe”. Gościem najnowszego numeru jest Marek Klimek założyciel i prezes firmy Prez-Met. Jest to jedno...