Na zorganizowanej przez niemiecki związek Verband Fenster + Fassade (VFF) konferencji przedstawiono dane i prognozy tamtejszego rynku stolarki. Dowiedzieliśmy się o ile skurczyła się tamtejsza branża w ostatnich latach i dlaczego Niemieccy producenci trzymają kciuki za nasz eksport do Włoch.
Po raz pierwszy od siedmiu lat firma B+L Marktdaten GmbH przedstawiła zaktualizowane dane na temat analizy struktury branżowej w Niemczech. Do jakich zmian doszło w okresie od 2015 do 2022 roku? Okazuje się, że w tym czasie za naszą zachodnią granicą odnotowano proces koncentracji rynku, w ramach którego doszło do zmniejszenia podmiotów reprezentujących branżę stolarki otworowej. W ciągu tego siedmioletniego okresu z mapy zniknęło blisko pół tysiąca firm, a licznik zatrzymał się na 5880 przedsiębiorstwach. Trzeba jednak przyznać, że nadal liczebność firm za Odrą jest bardzo wysoka.
Podczas konferencji przedstawiono również inne interesujące dane dotyczące produkcji stolarki w Niemczech (pisaliśmy o tym TUTAJ) oraz wielkości importu i eksportu. Największym eksporterem do Niemiec jest oczywiście Polska. Z danych zebranych dla VFF wynika, że 28 proc. okien sprzedawanych w Niemczech było importowanych, z czego aż 77 proc. stanowiły produkty z Polski, a 9 proc. z Austrii.
Podczas konferencji bardzo ciekawy okazał się wątek dotyczący rynku włoskiego, bo okazuje się, że dla Niemców istotny jest nasz eksport na Półwysep Apeniński. Przedstawiciel B+L Marktdaten wykazał bowiem, że dzięki napędzanemu wysokimi dotacjami państwowymi boomowi na stolarkę we Włoszech, polscy producenci wiele swoich produktów wysyłają do tego kraju a jeżeli dynamika wzrostu w tam wyhamuje, nasze firmy skupią swoją uwagę znowu na rynku niemieckim, co może się odbić na wynikach tutejszych przedsiębiorstw.
Zobacz również
XV Kongres Stolarki Polskiej już w przyszłym tygodniu
W dniach 22–23 maja w Hotelu Warszawianka w Jachrance odbędzie się XV Kongres Stolarki Polskiej organizowany przez Związek POiD.
„Czyste Powietrze” winne miliony złotych. Wykonawcy protestują
Fala protestów w związku z nierozliczonymi umowami w ramach programu „Czyste Powietrze”. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zalega z wypłatami pojedynczym firmom nawet po kilkadziesiąt milionów złotych.
Forum Webinar 2025 #1 – poznaj nowości na sezon 2025
Już 15 maja pierwsze w tym roku spotkanie online w ramach Forum Webinar. Wydarzenie będzie poświęcone prezentacji nowości produktowych przygotowanych przez dostawców i producentów na sezon 2025.