Niejasności w niemieckich dotacjach

Red.: |Data publikacji:

Niemiecka organizacja branżowa VFF zorganizowała semianarium, na którym omówiła aktualną i przyszłą sytuację na rynku okiennym w Niemczech. Spodziewany jest spadek sprzedaży, ale szansą są wciąż słabo funkcjonujące w tym kraju programy dotacji.

Na początku maja odbyło się sympozjum statystyki i rynku zorganizowane przez niemiecki związek okienno-fasadowy (VFF). Dane dotyczące rynku okiennego zaprezentował Jörg Flasdieck z Heinze Marktforschung GmbH, dzieląc się prognozami agencji na obecny sezon. Prelegent przedstawił również dane dotyczące struktury rynku, proporcje importu i eksportu oraz informacje na temat rynku europejskiego.

Dramatyczny, 14-procentowy spadek popytu na okna w nowym budownictwie niekorzystnie wpłynie na cały rynek okien w Niemczech. Agencja spodziewa się, że rynek okienny spadnie w roku 2023 o 4,5 proc., a rynek drzwi zewnętrznych o 5,8 proc. Szansą na lepsze wyniki byłby rynek remontowy, jednak niepewność w kwestii wymogów regulacyjnych sprawia, że inwestorzy odkładają wciąż decyzję dotyczącą termomodernizację swoich budynków. Jörg Flasdieck zwrócił uwagę na konieczność działań rządu federalnego:

Imigracja w Niemczech jest na bardzo wysokim poziomie, więc istnieje pilna potrzeba nowych mieszkań. Rząd powinien działać szybko i promować nowe budownictwo. Oczekiwana fala restrukturyzacji również się nie urzeczywistnia. W rzeczywistości istnieje duża chęć renowacji w celu zaoszczędzenia energii, a tym samym kosztów. Niemniej jednak obecne dyskusje na temat ewentualnej wymiany systemów grzewczych i niejasności w dotacjach prowadzą do niechęci do przeprowadzania remontów energooszczędnych. Szybko potrzebna jest jasność i dostosowane instrumenty finansowania.

foto: VFF

Zobacz również

Poznaj najlepsze modernizacje budynków w Polsce

Poznaj najlepsze modernizacje budynków w Polsce

Uroczysta gala wręczenia nagród Ogólnopolskiego Konkursu Otwartego „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.” odbędzie się 27 września na Zamku Królewskim w Warszawie.

Coraz bliżej do targów Fastener Poland

Coraz bliżej do targów Fastener Poland

150 wystawców z 15 krajów - tak w skrócie zapowiada się 6. edycja Międzynarodowych Targów Elementów Złącznych i Technik Łączenia FASTENER POLAND. Odbędzie się w dniach 18-19 października w EXPO Kraków.

Nowe, duże salony ze stolarką

Nowe, duże salony ze stolarką

Grupa Impet, Mrówka czy All Windows Group to firmy, które otworzyły w ostatnim czasie sklepy ze stolarką.

1