Cena stali od kilku tygodniu pozostaje na stabilnym poziomie. Dostawcy wzmocnień uważają jednak, że w tym roku nie wrócimy do cen sprzed podwyżek.
Sytuacja się poprawia
Dostawcy wzmocnień stalowych do okien z PCW przyznają, że jeśli chodzi o dostępność stali na rynku, to obecnie można mówić o delikatnej poprawie w stosunku do sytuacji sprzed 2-3 miesięcy. Także jeśli chodzi o cenę stali, to od kilku tygodniu dostrzegalne jest wyhamowanie wzrostu. Jednak firmy uważają, że sytuacja cenowa nie poprawi się szybko na korzyść klienta, a wysoka cena utrzyma się prawdopodobnie do końca roku. Na pewno nie spadnie koszt zakupu wzmocnień jesienią, bo dostawcy składają zamówienia na stal z co najmniej trzymiesięcznym wyprzedzeniem i można być pewnym, że do października wysokie ceny się utrzymają.
Duzi vs mali
Na rynku wzmocnień duże firmy łagodniej zniosły podwyżki cen i problem z dostępnością surowca. Dostawcy mają zapasy stali na miesiąc, dwa miesiące, dlatego wzrost cen ich produktów był rozłożony w czasie i mniej dotkliwy dla klienta. Duże firmy nie mają także obecnie problemu z dostępnością surowca. Natomiast mają więcej zleceń, niż są w stanie zrealizować, ale tę sytuację trudno poprawić bez dodatkowych inwestycji.
Mniejsze firmy nie robiły dużych zapasów, dlatego u tych dostawców podwyżki na wzmocnienia były często odbiciem bieżących cen stali. Te firmy także informowały, że doświadczają braku dostępu surowca na rynku. Deklarują: minione półrocze byłoby lepsze, ale nie mieliśmy szans na wykorzystanie mocy produkcyjnej ze względu na niedostępność surowca. Producenci okien zgłaszali się często do innych dostawców i zamawiali duże ilości produktów. Starali się zabezpieczyć na przyszłość w razie braku dostępu wzmocnień albo kolejnych wzrostów cen. To powodowało dodatkowy wzrost popytu. Jednak przede wszystkim rośnie sprzedaż okien, co w efekcie wpływa na wzrosty sprzedaży wzmocnień.
Producenci wzmocnień mówią o dwucyfrowych wzrostach sprzedaży, natomiast same obroty w czerwcu, to już wzrost na poziomie ok. 100 proc. Ten wysoki poziom obrotów wynika z dużych wzrostów cen stali. Dlatego trudno jest porównywać wyniki obecne z tymi z zeszłego roku. Producenci wzmocnień zastanawiają się także, jak długo rynek wytrzyma wzrost cen, czyli do jakiej granicy klient będzie w stanie zapłacić za drożejące okno (o wzroście cen okien pisaliśmy TUTAJ).
Dostawcy wzmocnień przyznają, że obecna sytuacja na rynku wpłynęła też na współpracę z partnerami handlowymi. I choć producenci muszą mieć zapasy, to dostawcy wprowadzają czasami limity jeśli uważają, że zamówienia znacząco przekraczają możliwości produkcyjne firmy. Obecnie od producentów okien wymaga się terminowej zapłaty za zamówienia, nie są już akceptowane opóźnienia i zaległości. Natomiast dostawca wzmocnień stara się być przygotowanym, by utrzymać ciągłość produkcji, dlatego musi zarządzać odpowiednio wysokimi zapasami.
Tekst powstał na podstawie rozmów z przedstawicielami firm: Profil Wojkowice, Bohamet Armatura, Stalex i Gebhardt Stahl.
Zobacz również
Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka
W ostatnim czasie kilka firm z naszej branży pochwaliło się wsparciem dla sportowców. Wiśniowskiego będziemy oglądać w Pucharze Świata w skokach narciarskich, a Veka będzie widoczna podczas meczów Pucharu Polski. Fakro kontynuuje współpracę z piłkarkami, a Lanko i Oknamix zaczyna z piłkarzami.
Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”
Producenci stolarki mają swoją reprezentację w tegorocznym rankingu najcenniejszych firm rodzinnych. Jego autorzy wyłonili laureatów spośród przedsiębiorstw w poszczególnych województwach.
CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew
W drugiej połowie października pracownicy CAL tradycyjnie posadzili kolejnych 10 tysięcy drzew. Akcja, którą rokrocznie prowadzi suwalski producent drzwi, doczekała już siódmej edycji. Partnerem wydarzenia było "Forum Branżowe".