Wyzwania stojące przed stolarką

Autor: |Data publikacji:

W niepewnych, nieprzewidywalnych czasach do rangi problemu urasta znalezienie odpowiedzi na pytania o przyszłość. Dotyczy to również obszaru gospodarki i działalności gospodarczej. Miesięcznik Builder zapytał niedawno menedżerów branży stolarki o trendy i wyzwania jakie stoją przed naszym segmentem i sposobami odpowiadania na nie.

Oto fragmenty kilku odpowiedzi, jakich udzielili temu magazynowi.

Maciej Borczuk, dyrektor działu technicznego Ponzio:

Wyzwaniem roku 2022 dla branży jest zachowanie cech produktów, utrzymanie ciągłości dostaw w dobie niedoboru surowców oraz akceptowalnej dla nabywców ceny przy wciąż wzrastających kosztach surowców i energii.

Marcin Szewczuk, dyrektor marketingu Aluplast:

Największym wyzwaniem jest problem z dostępnością wielu komponentów oraz ich stale rosnące ceny. To rodzi problem u producentów i sprzedawców okien związany z kalkulowaniem, wyceną czy planowaniem prac, wywołuje pewne obawy dotyczące zmniejszającej się siły nabywczej inwestorów, a także utrzymania popytu na nasze, stale drożejące produkty. Być może obecne problemy staną się impulsem do dalszych zmian w zakresie technologii wytwarzania okien. (…) Pozytywne sygnały płyną od naszych klientów dostarczających stolarkę na rynki eksportowe, gdzie bardzo mocno rozwinął się rynek wymian związany z nowymi wymogami w zakresie klas energetyczności.

Krzysztof Ratajczak, dyrektor handlowy Winkhaus Polska:

Wszyscy liczyli na niewielką stabilizację. Początek roku tak się zresztą zapowiadał, niestety wszystko zmieniła wojna na Ukrainie. Część komponentów, które byty kupowane w krajach objętych konfliktem, z dnia na dzień zniknęła z rynku lub ich dostępność stała się mocno ograniczona. To wpływa na skoki cenowe i kłopoty z dostawami. Z drugiej strony inflacja oraz rosnące koszty utrzymania mogą zahamować chęć do inwestowania, co zresztą powoli już obserwujemy na rynku krajowym. Najbliższa przyszłość w związku z tym staje się bardzo niepewna. Na razie pozytywne sygnały płyną od naszych klientów dostarczających stolarkę na rynki eksportowe, gdzie bardzo mocno rozwinął się rynek wymian związany z nowymi wymogami w zakresie klas energetyczności.

Rafał Hetnal, dyrektor techniczno-handlowy WALA Wilkowice:

Wyzwania, z którymi się borykamy już od 2021 roku, to dostępność materiałów, zerwane łańcuchy dostaw oraz rosnące ceny komponentów. Do tych problemów w 2022 roku należy dołożyć jeszcze agresję Rosji na Ukrainę, która spotęguje problemy, z jakimi mamy do czynienia. (…) Tak gwałtowny wzrost cen surowców nie pozostanie bez wpływu na gospodarkę europejską. Myślę, że należy szukać nowych rynków zbytu i nowych źródeł dostaw. Coraz wyraźniej obserwujemy skracanie łańcucha dostaw, dywersyfikację, poszukiwanie nowych dostawców w Europie. Może to być szansa dla nas. Polska może stać się ważnym ogniwem europejskiego przemysłu, a to przyczyni się do wzrostu inwestycji.

Benedykt Kordula, dyrektor marketingu Saint-Gobain Glass:

Na bieżącą sytuację gospodarczą coraz większy wpływ będą miały wydarzenia związane z agresją Rosji w Ukrainie. Już teraz sektor budowlany, w tym branża stolarki, musi mierzyć się z wyzwaniami związanymi m.in. z zerwanymi łańcuchami dostaw, wahaniami cen surowców czy utrudnionym do nich dostępem, a także ogromnym wzrostem cen nośników energii. Obserwujemy również wzrost inflacji producenckiej oraz konsumenckiej, co z pewnością będzie czynnikiem hamującym trend wzrostowy w perspektywie kolejnych miesięcy, a nawet lat. Pomimo tych wyzwań w dalszym ciągu obserwujemy duży popyt na dwukomorowe pakiety szyb zespolonych, głównie w kontekście modernizacji i optymalizacji energetycznej budynków, mającej na celu dostosowanie ich do nowych standardów.

Hubert Wiśniewski,country manager WICONA Polska:

Na początku 2022 roku wielu z nas spodziewało się, że świat powróci do normalności po bardzo niestabilnym 2021 roku. Dzisiaj stajemy przed jeszcze trudniejszą rzeczywistością, która jest bardziej namacalnym zagrożeniem niż pandemia. Agresja Rosji na Ukrainę i jej skutki stają się głównym wyznacznikiem zmian, z którymi przyjdzie się nam zmierzyć. W związku z tym wydaje się, że nastąpi konieczność przyspieszania procesów takich jak wdrażanie w życie technologii, które pozwolą na maksymalne wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, a w budownictwie rozwiązań zeroenergetycznych. Nieunikniony jest wzrost zainteresowania produktami powstającymi w oparciu o gospodarkę w obiegu zamkniętym, która jest antidotum na rosnące zakłócenia w łańcuchu dostaw surowców. Branża stolarki budowlanej już dzisiaj jest przygotowana na natychmiastową odpowiedź na te potrzeby.

Wojciech Tata, trener MILWAUKEE Polska:

Obecnie największym wyzwaniem dla firm branży jest zaspokojenie bardzo dużego zapotrzebowania na usługi. Jest ono spowodowane boomem w sektorze budowlanym i ogromną liczbą oddawanych inwestycji. Wymaga to dużej dostępności produktów, np. stolarki czy oszklenia, a następnie ekip, które zainstalują je w nowo powstałych budynkach. Zapotrzebowanie jest tak duże, że niekiedy terminy od momentu zamówienia do finalnej realizacji trzeba liczyć w miesiącach. Tak jak w innych branżach specjalistycznych priorytetami są wydajność i efektywność pracy, a także bezpieczeństwo.

Grzegorz Barycki, dyrektor handlowy VELUX Polska:

Agresja Rosji na Ukrainie zachwiała nie tylko rynkiem pracy w budowlance, wielu obywateli Ukrainy wyjechało z oczywistych powodów, ale również wpłynie negatywnie na inne kluczowe gałęzie gospodarki, jak: rynek energetyczny, transport samochodowy. Możemy spodziewać się dalszych dynamicznych wzrostów cen wielu finalnych produktów w naszej branży. Ogólna niepewność, inflacja, osłabienie złotego, wzrost stóp procentowych – może spowodować spowolnienie niektórych budów i zniechęcić nowych inwestorów do podjęcia decyzji o budowie domu. Szczególnie może to dotyczyć remontów.

Rafał Czerwiński, dyrektor handlowy Fimtec-Polska:

Wojna na Ukrainie, sankcje nakładane na Rosję i możliwy kryzys surowcowy, a także stale rosnące koszty produkcji powodują, że zakładane plany na 2022 podlegają weryfikacji, i to chyba najlepiej pozwala określić, z jakimi wyzwaniami będzie się musiała zmierzyć branża w 2022 roku. Optymizmem napawa jednak fakt, że nasi klienci nie rezygnują z unowocześniania i rozwijania swoich parków produkcyjnych, co związane jest między innymi z europejskimi programami termomodernizacji stolarki otworowej.

Tomasz Chmielewski, dyrektor zarządzający Novoferm Polska:

Można nawet przewrotnie zapytać: „Co dzisiaj nie jest dla nas wyzwaniem?”. Na pewno próbą sił będą: utrzymanie produkcji, zapewnienie komponentów do niej oraz rosnące ceny zakupu i transportu. Szybujące ceny energii, ale również spodziewany brak kierowców oraz przerwanie niektórych łańcuchów dostaw – ze Wschodu i na Wschód – mogą spowodować turbulencje na rynku. Wszystko to rodzi niepewność, która w biznesie jest największym wyzwaniem. Jak na nie odpowiedzieć? Korzystne byłoby m.in. zwiększenie stanów magazynowych oraz zabezpieczenie się przed ryzykiem walutowym – gdy generujemy przychód w walucie i jesteśmy eksporterem. Przedsiębiorcy w naszej branży tradycyjnie dbają o klientów, często zapominając o dostawcach. Warto pielęgnować relacje z nimi, bo takie kontakty w czasach zawirowań to wartość bezcenna.

Stanisław Klato, dyrektor sprzedaży Proventuss Polska:

Od dwóch lat cały rynek, więc i branża stolarki, działa w ekstraordynaryjnych warunkach związanych z pandemią, a od kilku tygodni dodatkowo trwa wojna w Ukrainie. Mamy fale uchodźców, mamy odpływ pracowników z zakładów produkcyjnych oraz placów budów. Zaburzenia łańcuchów dostaw, znaczące wzrosty cen energii generują częste podwyżki cen materiałów do produkcji i wyrobów gotowych. Bez wątpienia takie otoczenie gospodarcze, polityczne oraz społeczne ma bezpośredni wpływ na relacje biznesowe i stabilność produkcji, a także dostęp do materiałów oraz surowców. Warto w takich okolicznościach działać wielotorowo, minimalizować dodatkowe ryzyka i korzystać ze sprawdzonych, jakościowych materiałów oraz opierać się na sprawdzonych dostawcach.

Radosław Gibki, dyrektor sprzedaży KRISPOL:

W budowlanym sektorze premium kluczową rolę odgrywa scentralizowane podejście do procesu sprzedaży stolarki otworowej. To samo dotyczy współpracy z siecią partnerów handlowych. W nowych okolicznościach rynkowych oni również oczekują możliwie najmniejszego ryzyka, zarówno biznesowego, jak i logistycznego. Zawirowania na rynku surowców oraz rosnące ceny wpływają na komunikację z rynkiem. Ważna jest pełna transparentność polityki cenowej. Bazowanie na zaufaniu pracowników, dostawców i partnerów handlowych, dopasowanie systemów produkcyjnych, a także odważne podejmowanie decyzji da gwarancję rozwoju biznesu nawet w nieprzewidywalnych czasach.

Jak napisaliśmy są to tylko fragmenty wypowiedzi. Przytoczyliśmy je uznając ich trafność i ewentualne źródło inspiracji w poszukiwaniu odpowiedzi przez innych menedżerów naszej branży. Całość i więcej wypowiedzi przeczytać można w miesięczniku Builder.

Zobacz również

Wieści z rynku: Wiśniowski rozbudowuje flotę, Assa Abloy przejmuje kolejną spółkę

Wieści z rynku: Wiśniowski rozbudowuje flotę, Assa Abloy przejmuje kolejną spółkę

Firmy z branży stolarki podejmują różne działania, aby się rozwijać. Właśnie o kolejnych zmianach poinformowały firmy Wiśniowski, Assa Abloy oraz MACO.

Bilety na OFS 2024 już dostępne!

Bilety na OFS 2024 już dostępne!

Zapraszamy na 33. edycję Ogólnopolskiego Forum Stolarki, które odbędzie się 23–24 października 2024 roku w hotelu Windsor w Jachrance.

Klimas Wkręt-met stworzy nietypowe dzieło podczas Pol’and’Rock Festival

Klimas Wkręt-met stworzy nietypowe dzieło podczas Pol’and’Rock Festival

Klimas Wkręt-met, producent technik zamocowań dla budownictwa, zapowiedział stworzenie kolejnego obrazu z wkrętów.

1