W programie Czyste Powietrze można otrzymać dofinansowanie na wymianę okien i drzwi. Dotychczas rozpatrzono pozytywnie ponad 53 tys. wniosków na wymianę stolarki. Jak zapowiada NFOŚiGW, planowane jest zwiększenie maksymalnej kwoty dotacji w kategorii stolarki drzwiowej.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zebrał dane na temat tego, jak popularna jest wymiana okien i drzwi w programie Czyste Powietrze. Urzędnicy poinformowali, że przez cały okres realizacji programu, czyli od 19 września 2018 r. do 5 marca 2021 r. złożono 70 236 wniosków na wymianę okien i drzwi. Pozytywna ocenę otrzymało 53 497 wniosków. Z informacji przekazanych przez NFOŚiGW wynika także, że większą popularnością cieszyła się wymiana okien, niż drzwi. Informacje na temat kosztów kwalifikowanych wymiany stolarki na dzień 16 października 2020 r. podawaliśmy TUTAJ.
Związek POID w październiku w zeszłym roku zwrócił się do NFOŚiGW z propozycją zmian w programie Czyste Powietrze. POID proponował, by wydzielić oddzielną kategorię dla stolarki drzwiowej oraz oddzielną dla bram garażowych. Chodziło także o wprowadzenie zmiany polegającej na zwiększeniu maksymalnej kwoty dotacji w kategorii stolarka drzwiowa z obecnych 600 zł/m kw. do 900 zł/m kw. Czy te zmiany będą wprowadzone?
Urząd informuje, że:
w przypadku zmiany zapisów w załączniku 2 i 2a do programu Czyste Powietrze, polegających na rozdzieleniu kategorii drzwi zewnętrznych od drzwi/bram garażowych i określeniu nowej maksymalnej kwoty dotacji dla drzwi zewnętrznych na 1 m kw., to tego typu zmiana jest planowana do wprowadzenia. Jednak nie będzie ona miała miejsca w najbliższym czasie, gdyż zaproponowana zmiana w treści dokumentacji do programu pociąga za sobą konieczność dostosowania formularza wniosku o dofinansowanie, a tym samym wymaga zmian w systemach informatycznych NFOŚiGW oraz pozostałych 16 WFOŚiGW. Dlatego też będzie ona wprowadzona łącznie z innymi zmianami do programu Czyste Powietrze.
Zobacz również
BAU 2025 – największe wydarzenie branży budowlanej (galeria)
W Monachium od wczoraj trwa największe wydarzenie branży budowlanej. Targi BAU 2025 zgromadziły licznych wystawców. Coraz więcej jest też zwiedzających. Na miejscu jest też redakcja „Forum Branżowego”. I tak jak obiecaliśmy relacjonujemy to wydarzenie.
Targi BAU 2025 rozpoczęte
Rozpoczęło się największe targowe wydarzenie tego roku - BAU 2025 w Monachium. W Niemczech nie mogło zabraknąć naszej redakcji, która relacjonuje to wydarzenie.
Forum Branżowe 01.2025 – czytaj w wersji online
Jest już dostępne styczniowe „Forum Branżowe”. Gościem najnowszego numeru jest Marek Klimek założyciel i prezes firmy Prez-Met. Jest to jedno...