Na rynku chemii budowlanej sytuacja jest obecnie bardzo trudna. Branża cierpi na niedobór surowców, szczególnie jeśli chodzi o komponenty do produkcji silikonu.
Soudal poinformował, że na rynku silikonu sytuacja jest niepokojąca i nic podobnego w historii wcześniej się nie wydarzyło. Brakuje surowców do produkcji, a szczególnie podstawowego składnika, czyli krzemu. Komponent sprowadzany jest głównie z Chin. Jednak fabryki w Chinach wytwarzają w ograniczonej ilości ten produkt. Według niemieckiej prasy budowlanej, w wielu miejscach w Państwie Środka ograniczane jest zużycie energii, czasami nawet o 90 proc. Związane jest to z restrykcyjnymi regulacjami dotyczącymi emisji szkodliwych substancji. Dlatego fabryki pracują na niższych obrotach.
Soudal apeluje do swoich klientów, by oszczędnie stosowali silikon i w miarę możliwości używali innych uszczelniaczy, alternatywnych produktów. Producent chemii informuje, że obecnie pracuje nad nowymi rozwiązaniami, które będą alternatywną wobec silikonu.
Trudna sytuacja dotyczy wszystkich europejskich producentów chemii budowlanej. Bostik potwierdza, że głównym dostawcą krzemionki jest rynek chiński. W ostatnim czasie zmniejszyły się dostawy, ale także transport – frachty są opóźnione lub nieregularne. Trudno zastąpić krzemionkę w produkcji silikonu, bo to podstawowy składnik tego produktu. I choć na rynku oferowane są uszczelniacze zbudowane na bazie innych polimerów, to właściwości tych produktów różnią się od silikonów i nie zastąpią ich w pełni.
Lakma, inny producent chemii na polskim rynku wskazuje na kolejną kwestię, która wpływa negatywnie na rynek silikonów. Krzem stosowany jest przede wszystkim na dwóch rynkach – przy produkcji uszczelniaczy, ale także urządzeń elektronicznych. Na obu rynkach notowane są w ostatnich miesiącach ogromne wzrosty i popyt na krzem jest wyjątkowo wysoki. Oprócz zmniejszonych dostaw krzemu, dodatkowo „wysysany” jest z rynku przez dwie duże branże.
Niedobór surowca powoduje, że staje się on drogi. Producenci chemii budowlanej nie mają wątpliwości, że sytuacja na rynku silikonów będzie się pogarszać i cena tego uszczelniacza wzrośnie. Firmy informują, że będą zmuszone dokonywać selekcji, którym klientom dostarczyć uszczelniacz, bo będzie go na tyle mało, że nie trafi do wszystkich. Dostawcy chemii uważają, że w najtrudniejszej sytuacji są firmy, które produkują na rynek DIY, do sieci marketów budowlanych. Są to duże ilości silikonu, a firmy będą miały trudności z realizacją zamówień.
Czy jest alternatywa dla silikonu? Firmy tłumaczą, że są inne uszczelniacze, ale ich właściwości różnią się od silikonów. To na przykład akryl, który jednak można stosować w określonych warunkach, nie jest odporny na zmienne temperatury itd. Silikon jest dość uniwersalnym uszczelniaczem i obecnie trudno znaleźć jego alternatywny odpowiednik.
Zobacz również
Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka
W ostatnim czasie kilka firm z naszej branży pochwaliło się wsparciem dla sportowców. Wiśniowskiego będziemy oglądać w Pucharze Świata w skokach narciarskich, a Veka będzie widoczna podczas meczów Pucharu Polski. Fakro kontynuuje współpracę z piłkarkami, a Lanko i Oknamix zaczyna z piłkarzami.
Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”
Producenci stolarki mają swoją reprezentację w tegorocznym rankingu najcenniejszych firm rodzinnych. Jego autorzy wyłonili laureatów spośród przedsiębiorstw w poszczególnych województwach.
CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew
W drugiej połowie października pracownicy CAL tradycyjnie posadzili kolejnych 10 tysięcy drzew. Akcja, którą rokrocznie prowadzi suwalski producent drzwi, doczekała już siódmej edycji. Partnerem wydarzenia było "Forum Branżowe".