W jakiej kondycji jest rynek bram garażowych w 2023 roku?

Autor: |Data publikacji:

Globalny rynek bram garażowych wynosił w 2022 roku 65,5 mld dol., przy czym największy był region Ameryki Północnej. Według analityków z Tehe Business Reaserch Company w roku bieżącym powinien sięgnąć 69,3 mld dol. w roku bieżącym, przy rocznej stopie wzrostu 5,7 procent.

Jednak ten obszar gospodarki odczuwa wpływ czynników taki, jak inne branże. Należą więc do nich: nadal skutki COVID-19, przerw w łańcuchach dostaw, ponadto wojna w Ukrainie oraz wzrost cen surowców. Natomiast według prognozy, do roku 2027 globalny rynek bram garażowych powinien rosnąć na poziomie 5,1 proc. r/r i osiągnąć wartość 84,6 mld dol. Rozwój będą napędzały rosnące inwestycje w projekty infrastrukturalne i budowlane.

Co w Europie?

Z kolei według raportu analityków runku europejskiego, w najbliższym nam regionalnie obszarze DACH po umiarkowanym spadku sprzedaży w 2020 roku w ciągu ostatnich dwóch lat nastąpiła znaczna poprawa. Według badania rynku przychody producentów i generalnych importerów wzrosły o ponad 10 proc. w 2021 r., a następnie powiększyły się także w 2022 r. Na duży popyt – wzrost o ok. 8 proc. w roku 2022 – miały wpływ m.in.: umiarkowany wzrost cen (ok. 5 proc.) oraz już zawarte umowy na dostawy materiałów i wybieranie przez klientów tańszych modeli.

Wspomniany raport globalny wymienia jedynie dwóch dobrze znanych nam graczy, są to Hörmann oraz Assa Abloy. Pierwszy znajduje się w czołówce także w Polsce, jeśli chodzi o znajomość marki (wg badania Klubu Budujących Dom). W pierwszej trójce na kolejnych miejscach są Krispol oraz Wiśniowski. Lider tego segmentu, Hörmann Industries, według danych całej grupy pierwszy kwartał 2023 r. zakończył wzrostem przychodów o 35,5 proc. do 172,1 mln euro. W roku poprzednim było to 127,0 mln euro.

Zobacz również

NorDan i Saint-Gobain Polska stworzą okno o obniżonym śladzie węglowym

NorDan i Saint-Gobain Polska stworzą okno o obniżonym śladzie węglowym

NorDan i Saint-Gobain Polska zobowiązały się do współpracy na rzecz zrównoważonego budownictwa. Producenci stolarki drewnianej oraz szkła wspólnie, na bazie swoich technologii, stworzą okno o obniżonym śladzie węglowym.

Inwido po słabym pierwszym kwartale 2024 r. odnotowuje wzrosty

Inwido po słabym pierwszym kwartale 2024 r. odnotowuje wzrosty

Grupa Inwido, do której wśród producentów okien i drzwi należy m.in. Sokółka, opublikowała właśnie raport. Obejmuje on wyniki z drugiego kwartału roku 2024. Firma podkreśla, że powraca na ścieżkę wzrostu.

Assa Abloy przejmuje kolejnego producenta

Assa Abloy przejmuje kolejnego producenta

Assa Abloy ogłosiła przejęcie Wesko Locks, kanadyjskiej firmy specjalizującej się w produkcji zamków elektronicznych i specjalistycznych.

1