Prognoza gospodarcza przewiduje, że kraje DACH zaczną wychodzić z kryzysu już w roku 2025. Według analiz przeprowadzonych w Niemczech, Austrii i Szwajcarii wyniki tego roku nie będą korzystne.
Niemiecka gospodarka w kryzysie
Zdaniem monachijskiego instytutu Ifo (Institute for Economic Research) niemiecka gospodarka pogrążyła się w kryzysie. Mają na to wpływ zarówno czynniki ekonomiczne, jak i strukturalne. Po spadku o 0,3 procent w zeszłym roku, PKB skorygowany cenami prawdopodobnie w tym roku ulegnie stagnacji. Stopniowe ożywienie powinno rozpocząć się w ciągu najbliższych dwóch lat, a produkcja gospodarcza wzrośnie o 0,9 w roku 2025 i o 1,5 proc. w kolejnym. Prognoza wzrostu została znacząco obniżona w porównaniu z tą na lato 2024 r. W odniesieniu do roku bieżącego jest to o 0,4 pkt. proc., a przyszłego – o 0,6 p.p.
Również szansy na rozwój w najbliższym czasie nie widzi rząd federalny. Minister gospodarki pierwotnie spodziewał się niewielkiego wzrostu produktu krajowego brutto w 2024 r. o 0,3 proc., obecnie oczekuje się spadku -0,2 proc. Analitycy podają główne powody takiej sytuacji. Utrzymujące się wysokie stopy procentowe spowalniają inwestycje, firmy zachowują ostrożność ze względu na zmienną sytuację gospodarczą i geopolityczną, a gospodarstwa domowe coraz częściej oszczędzają dochody, zamiast inwestować we własne mieszkanie czy konsumpcję.
Sektor produkcyjny w Austrii słabnie
Jak podaje Bank Austrii, słabość austriackiego sektora produkcyjnego trwała przez całe lato i coraz bardziej rozprzestrzeniała się na różne sektory usług. Po niewielkim wzroście o 0,1 proc. w pierwszym kwartale, w II kwartale 2024 r. PKB spadł o 0,4 proc. Na początku jesieni nastroje we wszystkich sektorach gospodarki pozostają pesymistyczne, a w niektórych przypadkach kształtują się znacznie poniżej średniej wieloletniej. Zdaniem analityków prognoza gospodarcza wskazuje, że w III kw. bieżącego roku w gospodarce austriackiej nastąpi stagnacja. W ostatnim kwartale PKB ponownie wzrośnie, czemu będzie sprzyjać wzmocnienie konsumpcji w związku ze znaczącymi podwyżkami płac realnych. Bank Austrii ogłosił, że obniża swoją prognozę PKB na 2024 rok z 0,0 proc. do -0,5%. Ma to być spadek drugi rok z rzędu. Natomiast w 2025 roku PKB powinno wzrosnąć o 1,0 proc.
Analitycy austriaccy podają, że konsekwencje utrzymującej się sytuacji gospodarczej przejawiają się m.in. w rosnącej liczbie osób poszukujących pracy w wielu sektorach. Po średniej rocznej wynoszącej 6,4 proc. w 2023 r., we wrześniu 2004 r. stopa bezrobocia wyniosła 7,2 proc.
W Szwajcarii przewiduje się wzrost poniżej średniej
Podobnie jak w Niemczech i Austrii wzrost poniżej średniej przewiduje rząd szwajcarski. Prognoza na 2024 r. nie została zmieniona, jednak PKB ma wynieść 1,2 proc. Podobnie jak w 2023 r. byłby to wzrost znacznie poniżej średniej. Poprawa sytuacji jest przewidywana na przyszły rok. Wówczas ma nastąpić ożywienie również w gospodarce światowej, a wzrost wyniesie 1,6 proc. Jak podają analitycy, w II kwartale 2024 roku PKB Szwajcarii znacząco wzrósł, czemu sprzyjał głównie przemysł chemiczno-farmaceutyczny oraz duży eksport towarów. Kontrastuje to ze słabym rozwojem pozostałej części sektora przemysłowego i popytu krajowego.
Natomiast nadal powinna maleć inflacja i to szybciej niż prognozowano. Średnio powinna wynieść 1,2 proc. w 2024 r. i 0,7 proc. w 2025 roku. Ponadto zatrudnienie prawdopodobnie będzie w dalszym ciągu rosło, choć w wolniejszym tempie.
W ostatnim czasie pisaliśmy o programach wsparcia termomodernizacji m.in. w Niemczech, natomiast w grudniu ubiegłego roku informowaliśmy o sytuacji w budownictwie, z jaką zmagają się kraje DACH.
Zobacz również
PSB raportuje o cenach materiałów budowlanych
Ceny materiałów budowlanych są systematycznie monitorowane przez Grupę PSB Handel. W październiku roku 2024 ceny spadły średnio o 1 proc. rok do roku. W sprzedaży detalicznej było to 1,4 proc., w hurtowej 0,7 proc.
Branża budowlana inwestuje w OZE
OZE, czyli odnawialne źródła energii, są celem wielu inwestycji firm z branży budowlanej. Powstają nie tylko farmy fotowoltaiczne. Wykorzystywana jest także energia ze spalania biomasy.
Jak będzie wyglądał rynek drzwi obrotowych do roku 2032?
Rynek drzwi obrotowych został opisany w raporcie Market Reaserch Future. Wyniki badań zostały opublikowane w listopadzie 2024 r, a zawierają prognozy do roku 2032. Jako czołowych graczy analitycy wskazują m.in. takie firmy jak Assa Abloy i Dormakaba.