W jakiej kondycji jest europejski przemysł?

Autor: |Data publikacji:

Europejski przemysł odnotowuje pogorszenie stanu. Natomiast gospodarkę unijną najbardziej spowalniają Niemcy. Takie spostrzeżenia publikują ekonomiści.

Europejski przemysł spowalnia gospodarka Niemiec

Wywiadownia gospodarcza S&P Global podaje, że Niemcy wyraźnie ciągną inne gospodarki Unii Europejskiej w dół. W tym kraju notowane są najniższe wskaźniki PMI. Wyniki badań tamtejszej gospodarki wskazują na poważny i przeciągający się w czasie kryzys. Wynikiem tego jest spowolnienie europejskiego przemysłu.

Gospodarka niemiecka jest największa w UE, jednocześnie jest bardzo dużym rynkiem dla polskiego eksportu. Natomiast wskaźnik PMI w sierpniu 2024 r. osiągnął tam 42,4 pkt i jest to spadek wobec lipca. Wówczas było to 43,2 pkt. Jednocześnie S&P Global podkreśla, że obecna wartość wskaźnika dla niemieckiego osiągnęła poziom najniższy na przestrzeni ostatnich 5 miesięcy.

Dr Cyrus de la Rubia, główny ekonomista w Hamburg Commercial Bank, skomentował bieżącą sytuację:

Recesja w niemieckim sektorze produkcyjnym trwa znacznie dłużej, niż ktokolwiek się spodziewał. W sierpniu nastąpił jeszcze większy spadek zamówień przychodzących, co zabiło wszelkie nadzieje na szybkie odbicie.

europejski przemysł

Trudna sytuacja na Starym Kontynencie

Na tle światowej gospodarki europejski przemysł też nie wypada korzystnie. Proporcje wyglądają następująco: na 10 krajów o najniższym PMI aż 7 pochodzi z UE. Analitycy wskazują przy tym, że Polska też zajmuje bardzo niskie miejsce w światowym rankingu, niemniej wspomniany wskaźnik jest nieco wyższy niż w przypadku Niemiec.
.

Badania zostały przeprowadzone dla 33 krajów świata. Wynika z nich, że największy wzrost odnotował region Azji południowej i południowo-wschodniej.

Zobacz również

PSB raportuje o cenach materiałów budowlanych

PSB raportuje o cenach materiałów budowlanych

Ceny materiałów budowlanych są systematycznie monitorowane przez Grupę PSB Handel. W październiku roku 2024 ceny spadły średnio o 1 proc. rok do roku. W sprzedaży detalicznej było to 1,4 proc., w hurtowej 0,7 proc.

Branża budowlana inwestuje w OZE

Branża budowlana inwestuje w OZE

OZE, czyli odnawialne źródła energii, są celem wielu inwestycji firm z branży budowlanej. Powstają nie tylko farmy fotowoltaiczne. Wykorzystywana jest także energia ze spalania biomasy.

Jak będzie wyglądał rynek drzwi obrotowych do roku 2032?

Jak będzie wyglądał rynek drzwi obrotowych do roku 2032?

Rynek drzwi obrotowych został opisany w raporcie Market Reaserch Future. Wyniki badań zostały opublikowane w listopadzie 2024 r, a zawierają prognozy do roku 2032. Jako czołowych graczy analitycy wskazują m.in. takie firmy jak Assa Abloy i Dormakaba.