W Europie Zachodniej przewidywany jest spadek sprzedaży okien

Red.: |Data publikacji:

Sprzedaż okien w Europie Zachodniej wzrośnie pod kątem wolumenu dopiero w 2025 r. W tym roku i kolejnym czekają nas spadki. Tak oceniają eksperci Interconnection Consulting.

Budownictwo w Europie Zachodniej dotknięte jest wieloma negatywnymi czynnikami, co wpływa na słabnącą koniunkturę. Przede wszystkim rosną koszty finansowania budowy, ale też wysokie ceny energii i ogólna niepewność ekonomiczna. Ta sytuacja odbija się również na rynku okiennym. Eksperci z Interconnection Consulting szacują, że wolumen sprzedaży okien w 2023 r. w krajach Europy Zachodniej i Północnej spadnie o 5,3 proc. Nowe projekty budowlane zostają odłożone, a część inwestorów rezygnuje z rozpoczęcia budowy. Wzrost na rynku okien w Europie Zachodniej spodziewany jest dopiero w 2025 r. Natomiast sytuacja w segmencie remontowym jest znacznie lepsza. W 2022 r. dwa na trzy okna sprzedawane były w sektorze remontowym.

Bardzo dobra sytuacja na rynku remontowym była minionym roku w krajach na południu kontynentu. We Włoszech, Hiszpanii i Portugalii wolumen sprzedaży okien wzrósł o 8 proc., a w samych tylko Włoszech o 13,4 proc. Jednak eksperci spodziewają się spadku sprzedaży okien w tym kraju, m.in. z powodu nowych regulacji w programie „Superbonus”. Ogólnie w krajach Europy Południowej eksperci prognozują spadek w wolumenie sprzedaży na poziomie 5 proc. w 2023 roku.

W krajach niemieckojęzycznych (Niemczech, Austrii i Szwajcarii) spodziewany jest w tym roku również spadek wolumenu sprzedaży okien o 5 proc. Analitycy spodziewają się także spadków sprzedaży okien w Wielkiej Brytanii i Irlandii, ten rok zakończy się na minusie o 7 proc. Kraje skandynawskie (Dania, Szwecja, Norwegia i Finlandia) w tym roku odnotują spadek w wolumenie sprzedaży na poziomie 4,5 proc.

Najbardziej popularne w Europie Zachodniej okna wykonane są z PCW – stanowią one 43,9 proc. udziału w rynku okien. Okna metalowe mają 26,4 udziału w rynku, a okna drewniane 14,7 proc. Co ciekawe, w krajach niemieckojęzycznych cztery na pięć okien wyposażonych jest w zestaw trzyszybowy. Natomiast we Francji i krajach Beneluxu ok. 90 proc. stanowią okna dwuszybowe.

Zobacz również

Assa Abloy kończy produkcję w Bielsku

Assa Abloy kończy produkcję w Bielsku

Assa Abloy Mercor Doors wygasza produkcję w fabryce w Bielsku. Działalność będzie przeniesiona do zakładu w Dobrzeniu Wielkim.

Arbonia przeznaczy 200 mln euro na rozwój segmentu drzwi

Arbonia przeznaczy 200 mln euro na rozwój segmentu drzwi

Grupa Arbonia poinformowała o podjęciu ostatecznej decyzji co do sprzedaży dywizji klimatu firmie Midea Electrics Netherlands. Pierwsze kroki związane ze zbyciem były podjęte na początku tego roku.

ML System z prawie 300-procentowym wzrostem eksportu

ML System z prawie 300-procentowym wzrostem eksportu

Grupa ML System opublikowała dane finansowe za rok 2023. W tym czasie wielokrotnie zwiększył się eksport. Natomiast zarówno przychody ze sprzedaży, jak i zysk brutto oraz EBIDTA zmalały.

1