W Europie Zachodniej przewidywany jest spadek sprzedaży okien

Autor: |Data publikacji:

Sprzedaż okien w Europie Zachodniej wzrośnie pod kątem wolumenu dopiero w 2025 r. W tym roku i kolejnym czekają nas spadki. Tak oceniają eksperci Interconnection Consulting.

Budownictwo w Europie Zachodniej dotknięte jest wieloma negatywnymi czynnikami, co wpływa na słabnącą koniunkturę. Przede wszystkim rosną koszty finansowania budowy, ale też wysokie ceny energii i ogólna niepewność ekonomiczna. Ta sytuacja odbija się również na rynku okiennym. Eksperci z Interconnection Consulting szacują, że wolumen sprzedaży okien w 2023 r. w krajach Europy Zachodniej i Północnej spadnie o 5,3 proc. Nowe projekty budowlane zostają odłożone, a część inwestorów rezygnuje z rozpoczęcia budowy. Wzrost na rynku okien w Europie Zachodniej spodziewany jest dopiero w 2025 r. Natomiast sytuacja w segmencie remontowym jest znacznie lepsza. W 2022 r. dwa na trzy okna sprzedawane były w sektorze remontowym.

Bardzo dobra sytuacja na rynku remontowym była minionym roku w krajach na południu kontynentu. We Włoszech, Hiszpanii i Portugalii wolumen sprzedaży okien wzrósł o 8 proc., a w samych tylko Włoszech o 13,4 proc. Jednak eksperci spodziewają się spadku sprzedaży okien w tym kraju, m.in. z powodu nowych regulacji w programie „Superbonus”. Ogólnie w krajach Europy Południowej eksperci prognozują spadek w wolumenie sprzedaży na poziomie 5 proc. w 2023 roku.

W krajach niemieckojęzycznych (Niemczech, Austrii i Szwajcarii) spodziewany jest w tym roku również spadek wolumenu sprzedaży okien o 5 proc. Analitycy spodziewają się także spadków sprzedaży okien w Wielkiej Brytanii i Irlandii, ten rok zakończy się na minusie o 7 proc. Kraje skandynawskie (Dania, Szwecja, Norwegia i Finlandia) w tym roku odnotują spadek w wolumenie sprzedaży na poziomie 4,5 proc.

Najbardziej popularne w Europie Zachodniej okna wykonane są z PCW – stanowią one 43,9 proc. udziału w rynku okien. Okna metalowe mają 26,4 udziału w rynku, a okna drewniane 14,7 proc. Co ciekawe, w krajach niemieckojęzycznych cztery na pięć okien wyposażonych jest w zestaw trzyszybowy. Natomiast we Francji i krajach Beneluxu ok. 90 proc. stanowią okna dwuszybowe.

Zobacz również

NorDan i Saint-Gobain Polska stworzą okno o obniżonym śladzie węglowym

NorDan i Saint-Gobain Polska stworzą okno o obniżonym śladzie węglowym

NorDan i Saint-Gobain Polska zobowiązały się do współpracy na rzecz zrównoważonego budownictwa. Producenci stolarki drewnianej oraz szkła wspólnie, na bazie swoich technologii, stworzą okno o obniżonym śladzie węglowym.

Inwido po słabym pierwszym kwartale 2024 r. odnotowuje wzrosty

Inwido po słabym pierwszym kwartale 2024 r. odnotowuje wzrosty

Grupa Inwido, do której wśród producentów okien i drzwi należy m.in. Sokółka, opublikowała właśnie raport. Obejmuje on wyniki z drugiego kwartału roku 2024. Firma podkreśla, że powraca na ścieżkę wzrostu.

Assa Abloy przejmuje kolejnego producenta

Assa Abloy przejmuje kolejnego producenta

Assa Abloy ogłosiła przejęcie Wesko Locks, kanadyjskiej firmy specjalizującej się w produkcji zamków elektronicznych i specjalistycznych.

1