W Europie Zachodniej przewidywany jest spadek sprzedaży okien

Autor: |Data publikacji:

Sprzedaż okien w Europie Zachodniej wzrośnie pod kątem wolumenu dopiero w 2025 r. W tym roku i kolejnym czekają nas spadki. Tak oceniają eksperci Interconnection Consulting.

Budownictwo w Europie Zachodniej dotknięte jest wieloma negatywnymi czynnikami, co wpływa na słabnącą koniunkturę. Przede wszystkim rosną koszty finansowania budowy, ale też wysokie ceny energii i ogólna niepewność ekonomiczna. Ta sytuacja odbija się również na rynku okiennym. Eksperci z Interconnection Consulting szacują, że wolumen sprzedaży okien w 2023 r. w krajach Europy Zachodniej i Północnej spadnie o 5,3 proc. Nowe projekty budowlane zostają odłożone, a część inwestorów rezygnuje z rozpoczęcia budowy. Wzrost na rynku okien w Europie Zachodniej spodziewany jest dopiero w 2025 r. Natomiast sytuacja w segmencie remontowym jest znacznie lepsza. W 2022 r. dwa na trzy okna sprzedawane były w sektorze remontowym.

Bardzo dobra sytuacja na rynku remontowym była minionym roku w krajach na południu kontynentu. We Włoszech, Hiszpanii i Portugalii wolumen sprzedaży okien wzrósł o 8 proc., a w samych tylko Włoszech o 13,4 proc. Jednak eksperci spodziewają się spadku sprzedaży okien w tym kraju, m.in. z powodu nowych regulacji w programie „Superbonus”. Ogólnie w krajach Europy Południowej eksperci prognozują spadek w wolumenie sprzedaży na poziomie 5 proc. w 2023 roku.

W krajach niemieckojęzycznych (Niemczech, Austrii i Szwajcarii) spodziewany jest w tym roku również spadek wolumenu sprzedaży okien o 5 proc. Analitycy spodziewają się także spadków sprzedaży okien w Wielkiej Brytanii i Irlandii, ten rok zakończy się na minusie o 7 proc. Kraje skandynawskie (Dania, Szwecja, Norwegia i Finlandia) w tym roku odnotują spadek w wolumenie sprzedaży na poziomie 4,5 proc.

Najbardziej popularne w Europie Zachodniej okna wykonane są z PCW – stanowią one 43,9 proc. udziału w rynku okien. Okna metalowe mają 26,4 udziału w rynku, a okna drewniane 14,7 proc. Co ciekawe, w krajach niemieckojęzycznych cztery na pięć okien wyposażonych jest w zestaw trzyszybowy. Natomiast we Francji i krajach Beneluxu ok. 90 proc. stanowią okna dwuszybowe.

Zobacz również

Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka

Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka

W ostatnim czasie kilka firm z naszej branży pochwaliło się wsparciem dla sportowców. Wiśniowskiego będziemy oglądać w Pucharze Świata w skokach narciarskich, a Veka będzie widoczna podczas meczów Pucharu Polski. Fakro kontynuuje współpracę z piłkarkami, a Lanko i Oknamix zaczyna z piłkarzami.

Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”

Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”

Producenci stolarki mają swoją reprezentację w tegorocznym rankingu najcenniejszych firm rodzinnych. Jego autorzy wyłonili laureatów spośród przedsiębiorstw w poszczególnych województwach.

CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew

CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew

W drugiej połowie października pracownicy CAL tradycyjnie posadzili kolejnych 10 tysięcy drzew. Akcja, którą rokrocznie prowadzi suwalski producent drzwi, doczekała już siódmej edycji. Partnerem wydarzenia było "Forum Branżowe".