Polski Związek Pracodawców Budownictwa przeprowadził analizę wzrostu cen materiałów budowlanych porównując te ze stycznia 2020, a więc sprzed pandemii, z cenami obecnymi.
Z analizy wynika, że ceny materiałów wzrosły w dwóch ostatnich latach od 60 proc. do nawet 220 proc. w przypadku płyt OSB. Przypomnijmy, że ceny okien wzrosły w tym czasie o 90 proc., a kolejne podwyżki ceny szkła, 3-krotnie obecnie droższego niż w roku 2020, sprawiają, że taniej już nie będzie.
Wśród kilku przyczyn takiego stanu rzeczy analitycy PZPB wymieniają przede wszystkim wzrost cen surowców do produkcji materiałów, wynikających z ograniczeń w wydobyciu, produkcji i transporcie z powodu COVID-19 oraz a następnie agresji Rosji na Ukrainę. Przedłużająca się wojna, eskalacja konfliktu oraz poszerzające się sankcje wobec agresora nie dają nadziei na spadek cen surowców. Z drugiej strony konsekwencją wojny w Ukrainie będzie zapewne spowolnienie gospodarcze na świecie i osłabienie popytu, a to z kolei zdaniem analityków PZPB, może już doprowadzić do korekty notowań surowców na światowych giełdach. Nie będzie to jeszcze oznaczać spadku cen materiałów budowlanych.
Polskie budownictwo weszło zdaniem ekspertów w okres najpoważniejszych perturbacji rynkowych od lat (rekordowa inflacja, rosnące stopy procentowe, zawirowania geopolityczne, odpływ pracowników). Przyszłość w tej dziedzinie zależeć będzie, jak sądzą, od: przypadku, umiejętności zarządzania w sytuacjach kryzysowych, postawy inwestorów publicznych i prywatnych, podejścia strony rządowej i nastawienia instytucji finansowych, a wreszcie od przebiegu wojny w Ukrainie. Pocieszeniem dla branży stolarki może być jedynie fakt, że okna i drzwi w większości sprzedawane są na rynkach zagranicznych, a na podwórku krajowych jednak nie w nowym budownictwie, ale w remontach.
Tagi
ceny materiałów budowlanychceny okienceny surowcówForum 100Polski Związek Pracodawców Budownictwawzrost cenZobacz również
Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka
W ostatnim czasie kilka firm z naszej branży pochwaliło się wsparciem dla sportowców. Wiśniowskiego będziemy oglądać w Pucharze Świata w skokach narciarskich, a Veka będzie widoczna podczas meczów Pucharu Polski. Fakro kontynuuje współpracę z piłkarkami, a Lanko i Oknamix zaczyna z piłkarzami.
Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”
Producenci stolarki mają swoją reprezentację w tegorocznym rankingu najcenniejszych firm rodzinnych. Jego autorzy wyłonili laureatów spośród przedsiębiorstw w poszczególnych województwach.
CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew
W drugiej połowie października pracownicy CAL tradycyjnie posadzili kolejnych 10 tysięcy drzew. Akcja, którą rokrocznie prowadzi suwalski producent drzwi, doczekała już siódmej edycji. Partnerem wydarzenia było "Forum Branżowe".