Velux i Dovista ze wzrostem zysków, ale spadkiem sprzedaży

Red.: |Data publikacji:

Grupa VKR, do której należą Velux i Dovista, podsumowała miniony rok. To okres, w którym poprawiła swoje wyniki, mimo wielu trudności.

Grupa VKR poinformowała, że w roku 2023 znacząco zwiększyła przede wszystkim zysk w porównaniu do 2022 r. Było to 4,2 mld koron duńskich (ok. 2,4 mld zł) w stosunku do 1,6 mld koron (ok. 920 mln zł) w roku poprzednim. Choć jeśli porównywać do 2021 r., to zysk wyniósł wówczas 5 mld koron (ok. 2,8 mld zł). VKR przyznaje, że dobre wyniki w roku ubiegłym udało się osiągnąć w sytuacji spadających przychodów. Obroty grupy wyniosły 29,5 mld koron (ok. 16,9 mld zł) w stosunku do 31,9 mld (ok. 18,3 mld zł) w roku 2022, co oznacza spadek o 7 proc. Było to efektem trwającego spowolnienia w sektorze budowlanym, dlatego VKR uważa, że wyniki są satysfakcjonujące.

Jeśli chodzi o Velux, w minionym roku sprzedaż wyniosła 21,7 mld koron (ok. 12,47 mld zł) w porównaniu do 22,3 mld (ok. 12,8 mld zł) w roku 2022. W przypadku Dovisty przychody za miniony rok to 7,9 mld koron (ok. 4,5 mld zł), rok wcześniej było to 9,6 mld koron (ok. 5,5 mld zł).

Duńska siedziba Grupy VKR.

Grupa VKR wymienia szereg czynników, które wpłynęły na wyniki w 2023 roku. To przede wszystkim wciąż wysokie oprocentowanie kredytów oraz wysokie koszty procesu budowlanego. Te czynniki sprawiają, że konsumenci mają mniejsze możliwości finansowe, by inwestować w swoje domy. Zarówno Velux, jak i Dovista w tych trudnych warunkach rynkowych osiągnęły zysk poprzez poprawę produktywności i kontrolę kosztów.

Mads Kann-Rasmussen, prezes Grupy VKR, podsumowuje:

Rok 2023 był kolejnym, w którym na popyt wpływały globalne zawirowania oraz utrzymujące się wysokie stopy procentowe, które szczególnie dotknęły branżę budowlaną. Nasza perspektywa jest zawsze długoterminowa. Ale w czasach spowolnienia gospodarczego i branżowego, musimy także dostosować naszą działalność do obecnej rzeczywistości. W 2023 roku zarówno Velux, jak i Dovista z sukcesem dokonały niezbędnych dostosowań, optymalizując swoje działania i kontrolując koszty w roku charakteryzującym się spadkiem przychodów. Uważamy to za zadowalające.

Grupa prognozuje, że pierwsza połowa bieżącego roku będzie również pełna wyzwań dla branży budowlanej. Druga Natomiast może być bardziej korzystna . VKR spodziewa się, że zakończy 2024 r. wynikami na podobnym poziomie, jak 2023 rok.

Zobacz również

Kolejny miesiąc ze spadkami cen w PSB

Kolejny miesiąc ze spadkami cen w PSB

PSB podsumowało ceny w marketach budowlanych w marcu. To kolejny miesiąc z rzędu, w którym PSB odnotowuje spadek dynamiki wzrostu cen.

Aliplast uruchomił wielką instalację fotowoltaiczną

Aliplast uruchomił wielką instalację fotowoltaiczną

Aliplast uruchomił dużą farmę fotowoltaiczną. Jej moc wynosi 2,5 MW. Praca trwała kilka miesięcy i podzielona była na wiele etapów.

Rośnie popyt na elektrownie balkonowe

Rośnie popyt na elektrownie balkonowe

Liczba tzw. elektrowni balkonowych w krajach DACH szybko rośnie. Montaż paneli fotowoltaicznych o niewielkiej mocy i w systemie plug-in nie wymaga specjalnych zezwoleń.

1