Uwaga na niewypłacalne firmy budowlane

Autor: |Data publikacji:

W minionych trzech kwartałach tego roku niewypłacalność zgłosiło 757 firm w Polsce. W minionym roku, w analogicznym okresie, było to 723 przedsiębiorstwa, co oznacza wzrost o 5 proc.

Dane na temat niewypłacalności znajdują się w Monitorach Sądowych i Gospodarczych. Jak się okazuje, w okresie od stycznia do końca września wzrosła o 5 proc. liczba firm, które zgłosiły niewypłacalność. Niewypłacalność notowana jest niemal we wszystkich branżach. Jeśli chodzi o budownictwo, to tu widać, że firmy budowlane najgorzej radziły sobie w III kwartale. Euler Hermes podaje, że we wrześniu niewypłacalność zgłosiło 17 firm budowlanych.

Z kolei KUKE analizuje czynniki, które wpływają na pogorszenie się sytuacji firm w branży budowlanej. Pierwszy, to powtarzany już od pewnego czasu problem w pozyskaniu nowych pracowników. Jednocześnie firmy muszą mierzyć się z rosnącymi kosztami pracy, gdyż zwiększają wynagrodzenia pracowników. Analitycy prognozują, że jeśli przedsiębiorcy nie podniosą wydajności pracy, co można uzyskać m.in. dzięki automatyzacji, to mogą mieć potem problem z utrzymaniem rentowności działalności.

W skali światowej mamy do czynienia z problemami handlowymi, sporem m.in. między USA a Chinami czy Turcją. Poza tym wciąż nie doszło do brexitu, co oznacza kontynuację niepewnej sytuacji gospodarczej w Wielkiej Brytanii. Analitycy oceniają, że te kwestie również będą miały wpływ na polską gospodarkę. Dekoniunkturę najbardziej odczują firmy nastawione na eksport, chociaż mniej te, dostarczające materiały dla budownictwa mieszkaniowego.

Sytuację eksporterów w I półroczu podsumował także Maksymilian Miros, ekspert Centrum Analiz Branżowych. Odniósł się tu do sprzedaży zagranicznej polskiej stolarki otworowej. Ocenia, że choć eksport okien i drzwi w pierwszych sześciu miesiącach rósł, to w tempie dwukrotnie wolniejszym w porównaniu do 2018 r. Co więcej, w omawianym okresie spadek sprzedaży zanotowano w dziewięciu na 20 krajów, do których eksportowana jest polska stolarka.

Zobacz również

Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka

Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka

W ostatnim czasie kilka firm z naszej branży pochwaliło się wsparciem dla sportowców. Wiśniowskiego będziemy oglądać w Pucharze Świata w skokach narciarskich, a Veka będzie widoczna podczas meczów Pucharu Polski. Fakro kontynuuje współpracę z piłkarkami, a Lanko i Oknamix zaczyna z piłkarzami.

Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”

Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”

Producenci stolarki mają swoją reprezentację w tegorocznym rankingu najcenniejszych firm rodzinnych. Jego autorzy wyłonili laureatów spośród przedsiębiorstw w poszczególnych województwach.

CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew

CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew

W drugiej połowie października pracownicy CAL tradycyjnie posadzili kolejnych 10 tysięcy drzew. Akcja, którą rokrocznie prowadzi suwalski producent drzwi, doczekała już siódmej edycji. Partnerem wydarzenia było "Forum Branżowe".