Unia oczekuje rocznych sprawozdań

Autor: |Data publikacji:

„Badanie raportowania zrównoważonego rozwoju. Sprawozdawczość w dobie nowych przepisów” to raport firmy doradczej KPMG. Wynika z niego, że w Polsce coraz więcej podmiotów informuje o swoich działaniach w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Jak wskazują analitycy, 63 proc. największych firm w kraju przygotowuje raport dotyczący tematyki ESG, a 17 proc. poświęca temu miejsce w sprawozdaniach rocznych. Informowanie o tego rodzaju przedsięwzięciach stało się niedawno wymogiem formalnym, wskazanym w unijnej dyrektywie CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive). Pierwsza sprawozdawczość, według nowych zasad, będzie realizowana za rok obrotowy rozpoczynający się 1 stycznia 2024 lub po tej dacie.

Polityka zrównoważonego rozwoju UE

Kto musi złożyć raport?

Do końca 2024 roku dyrektywą CSRD objętych jest zaledwie 150 firm w Polsce (ogółem w UE – 12 tys.). Od 2025 r. obowiązek dostarczania raportów będzie dotyczył ponad 3,5 tys. polskich przedsiębiorstw, a w całej UE – ok. 50 tys. Jednocześnie nie wszystkie rozpoczną to działanie w tym samym czasie. Harmonogram jest następujący:

  • 2025 r. – termin składania sprawozdań przez spółki, zatrudniające ponad 500 pracowników;
  • 2026 r. – spółki zatrudniające min. 250 osób, z 40 mln euro obrotu lub 20 mln euro sumy bilansowej;
  • 2027 r. – małe i średnie firmy notowane na giełdzie oraz pozostałe firmy.

Raport będzie poddany niezależnemu audytowi, w celu sprawdzenia i potwierdzenia wiarygodności przedstawionych informacji.

Konkurs jako pierwszy sprawdzian

Obecnie jeszcze nie wszystkie przedsiębiorstwa potrafią przygotować raport prawidłowo. Każda może jednak spróbować swoich sił w konkursie „Raporty Zrównoważonego Rozwoju”. Właśnie zakończyła się 17. edycja tego wydarzenia. Zgłosiły do niej raporty również firmy z naszej branży: Fakro, Grupa Kęty i Sanok Rubber Company. Nagrody główne i wyróżnienia zostaną przyznane w październiku  na uroczystej gali na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Zobacz również

NSG Group wstrzyma produkcję szkła float w niemieckim Gladbeck

NSG Group wstrzyma produkcję szkła float w niemieckim Gladbeck

NSG Group, globalny wytwórca szkła float, ogłosił decyzję o wstrzymaniu produkcji na jednej z dwóch linii w niemieckim zakładzie Gladbeck.  Nastąpi to w styczniu 2025 r.

Glastech w nowych rękach

Glastech w nowych rękach

Glastech, należący do tej pory do spółki Lisec, został sprzedany austriackiej Grupie Josko Scheuringer. Transakcja jest elementem długofalowej strategii byłego już właściciela.

Forum Branżowe 10.2024 – czytaj w wersji online

Forum Branżowe 10.2024 – czytaj w wersji online

Przedstawiamy październikowy numer „Forum Branżowego”, w którym znajdą się najnowsze informacje z branży. Gościem numeru jest David Nicolas, dyrektor generalny...