Trudne czasy dla dystrybutorów okien drewnianych?

Red.: |Data publikacji:

Jak wynika z danych udostępnionych naszemu serwisowi przez Centrum Analiz Branżowych (CAB), w 2018 r. mniej niż 15 proc. okien elewacyjnych stanowiły okna drewniane. Wyraźnie widać, że okna drewniane są w odwrocie. Postanowiliśmy sprawdzić, jakie nastroje panują wśród dystrybutorów stolarki drewnianej.

Przewidywania  makroekonomiczne nie są zbyt optymistyczne. Firma Interconnection Consulting ocenia, że w 2019 r. okna drewniane mają mieć 14 proc. rynku w Europie Zachodniej i  jako jedyne mają na nim tracić udział. Średni poziom udziału w rynku na lata 2018-2022 to według szacunków spadek o 1,2 proc. (więcej na ten temat TUTAJ).

Wyhamowują również producenci w Polsce. Według szacunków CAB liczba wyeksportowanych przez nich okien spadła o 1,1 proc. a ich wartość zmniejszyła się o 3,2 proc. Na szczęście sprzedaż na rodzimym rynku wygląda nieco lepiej. Sprzedaż w kraju zwiększyła się w 2018 r. o ponad 4 proc. ilościowo oraz aż o 10 proc. wartościowo. Większą dynamikę sprzedaży w Polsce mieli producenci okien dachowych. Producenci okien elewacyjnych także odnotowali symboliczny wzrost o 1 proc. 

Nastroje wśród dystrybutorów wydają się jednak być dobre. Z naszych rozmów z przedstawicielami firm z różnych regionów Polski wynika, że okna drewniane stanowią ważną część ich oferty i gdyby mieli w tej chwili rozpoczynać jeszcze raz biznes, na pewno w ich ofercie znalazłyby się tego typu produkty.

Szczegóły na temat rynku okien drewnianych w Polsce i za granicą, jak i wypowiedzi dystrybutorów stolarki drewnianej w naszej analizie:

ZMIERZCH OKIEN DREWNIANYCH?

 

 

 

Zobacz również

ML System z prawie 300-procentowym wzrostem eksportu

ML System z prawie 300-procentowym wzrostem eksportu

Grupa ML System opublikowała dane finansowe za rok 2023. W tym czasie wielokrotnie zwiększył się eksport. Natomiast zarówno przychody ze sprzedaży, jak i zysk brutto oraz EBIDTA zmalały.

Niemiecki producent maszyn poszerza portfolio po przejęciu

Niemiecki producent maszyn poszerza portfolio po przejęciu

Weinig z siedzibą w Tauberbischofsheim (Niemcy), zawarł umowę z firmą Stähle-Hess, mieszczącą się w Reutlingen (Niemcy). Dzięki niej producent maszyn do obróbki drewna poszerza swoje portfolio produktów.

BRK Windows i Sonarol rozbudowują parki maszynowe

BRK Windows i Sonarol rozbudowują parki maszynowe

Prez-Met dostarcza od wielu miesięcy nowe maszyny do BRK Windows na Pomorzu. Firma także dostarcza maszyny do Sonarolu.

1