Jak będzie wyglądała sprzedaż okien w Europie Zach.?

Red.: |Data publikacji:

Niemcy, Francja i Włochy to kluczowe kierunki eksportowe dla polskich producentów. Jak wynika z najnowszych analiz, zachodnioeuropejski rynek okien się rozwija, a przewidywania na 2019 r. również zapowiadają się dość korzystnie.

Obroty rynku okiennego w Europie Zachodniej wzrosły w 2018 r. o 2 proc. Jak przewiduje firma Interconnection Consulting, również 2019 r. powinien zakończyć się podobnymi wzrostami. Poniższe dane zaprezentowano podczas pierwszego Wiedeńskiego Kongresu Okiennego, który odbył się pod koniec czerwca.  

Jak się okazuje, branża okienna nie wszędzie odnotowuje wzrosty w Europie Zachodniej. Duża niepewność związana z brexitem powoduje, że w Wielkiej Brytanii oraz Irlandii obroty są o 2,1 proc. niższe. W przeciwieństwie do nich rynek okien w Europie Południowej (Włochy, Hiszpania, Portugalia) cały czas pnie się w górę i przy wzroście na poziomie 6,8 proc. ma być zgodnie z przewidywaniami analityków z Interconnection Consulting motorem wzrostu na Starym Kontynencie.

Największe rynki Europy Zachodniej – Francja, kraje Beneluksu oraz kraje niemieckojęzyczne w 2019 r. powinny nadal odnotowywać umiarkowane wzrosty, na poziomie 1,6-1,9 proc. Ta nieduża dynamika to przede wszystkim efekt powściągliwych działań inwestycyjnych na rynku budownictwa mieszkaniowego.   

Także kraje skandynawskie będą według przewidywań odczuwały kiepski rozwój budownictwa mieszkaniowego. Obroty branży okiennej w tej części Starego Kontynentu mogą w 2019 r. spaść o 1,5 proc.

Jak ma się prezentować udział w rynku poszczególnych segmentów okien w 2019 r.? Według Interconnection Consulting:

  • okna PCW-aluminiowe mają mieć 4,6 proc. rynku, a średni poziom wzrostu na lata 2018-2022 ma według szacunków wynieść 3,7 proc.
  • okna drewniano-aluminiowe mają mieć 15,3 proc. rynku, a średni poziom wzrostu na lata 2018-2022 ma według szacunków wynieść 2,6 proc.
  • okna PCW mają mieć 29,4 proc. rynku, a średni poziom wzrostu na lata 2018-2022 ma według szacunków wynieść 1,7 proc.
  • okna metalowe (w tym aluminiowe) mają mieć 36,8 proc. rynku, a średni poziom wzrostu na lata 2018-2022 ma według szacunków wynieść 3,1 proc.
  • okna drewniane mają mieć 14 proc. rynku  jako jedyne mają stracić część rynku. Średni poziom udziału w rynku na lata 2018-2022 to według szacunków spadek o 1,2 proc.

 

Zobacz również

Arbonia przeznaczy 200 mln euro na rozwój segmentu drzwi

Arbonia przeznaczy 200 mln euro na rozwój segmentu drzwi

Grupa Arbonia poinformowała o podjęciu ostatecznej decyzji co do sprzedaży dywizji klimatu firmie Midea Electrics Netherlands. Pierwsze kroki związane ze zbyciem były podjęte na początku tego roku.

ML System z prawie 300-procentowym wzrostem eksportu

ML System z prawie 300-procentowym wzrostem eksportu

Grupa ML System opublikowała dane finansowe za rok 2023. W tym czasie wielokrotnie zwiększył się eksport. Natomiast zarówno przychody ze sprzedaży, jak i zysk brutto oraz EBIDTA zmalały.

Niemiecki producent maszyn poszerza portfolio po przejęciu

Niemiecki producent maszyn poszerza portfolio po przejęciu

Weinig z siedzibą w Tauberbischofsheim (Niemcy), zawarł umowę z firmą Stähle-Hess, mieszczącą się w Reutlingen (Niemcy). Dzięki niej producent maszyn do obróbki drewna poszerza swoje portfolio produktów.

1