Roto Frank Fenster- und Türtechnologie GmbH (FTT), czyli dywizja Grupy Roto odpowiedzialna za produkcję okuć budowlanych, ma szansę przekroczyć w tym roku pół miliarda euro sprzedaży. Wszystko za sprawą ponad 20-procentowych wzrostów w tym roku. To zasługa m.in. terminowości dostaw.
Jak informowaliśmy już wcześniej, w dniu 11 listopada odbył się organizowany przez Grupę Roto 16. Międzynarodowy Dzień Prasy Branżowej. Podczas spotkania w Düsseldorfie dowiedzieliśmy się, że niemiecki holding ma szansę przekroczyć 800 mln euro przychodu, co byłoby rekordem tej firmy (pisaliśmy o tym TUTAJ). Jak na tym tle prezentują się wyniki dywizji FTT (Technologia Okien i Drzwi)?
Podczas konferencji Grupy Roto nie padły konkretne liczby. Również opublikowane później komunikaty prasowe firmy są pod tym względem enigmatyczne. Cytowany w nich Marcus Sander, prezes Roto Frank Fenster- und Türtechnologie GmbH (FTT) mówi:
Doskonale poradziliśmy sobie w kolejnym niezwykle wymagającym roku 2021 i jesteśmy zadowoleni z wyników. Dotyczy to w równym stopniu sprzedaży, zysków i udziałów w rynku.
Nasza redakcja miała okazję osobiście porozmawiać z Marcusem Sanderem na ten temat. Powiedział nam, że dywizja FTT odpowiada za około 70 proc. przychodów Grupy Roto, a to oznacza, że gdyby grupie udało się osiągnąć prognozowany wynik w wysokości 800 mln euro, dywizja okuciowa mogłaby osiągnąć przychody w wysokości ok. 560 mln euro. Dynamika wzrostu po pierwszych trzech kwartałach przekroczyła 20 proc. Również w kolejnych miesiącach udaje się utrzymać ten znakomity trend.
Marcus Sander, prezes Roto Frank Fenster- und Türtechnologie GmbH (FTT):
Gdy spojrzałem na dzisiejsze wyniki (rozmowa odbyła się 11 listopada 2021 roku – przyp. red.) to okazuje się, że również obecnie utrzymujemy ponad 20-procentowy wzrost w porównaniu do roku 2020, mówiąc oczywiście o porównaniu Year to Date (okres od początku roku do danego dnia – przyp. red.). Jeżeli chodzi o prognozy na przyszły sezon, to obecnie jesteśmy dopiero na etapie budżetowania. W poszczególnych krajach będzie to oczywiście wyglądało różnie, ale powiem tak: jestem przekonany, że możemy osiągnąć wzrosty lub zachować wysoki poziom sprzedaży z tego roku. Nie sądzę jednak, żeby udało nam się uzyskać ponownie 20-procentowe wzrosty w przyszłym sezonie. To nierealne moim zdaniem.
Jeżeli chodzi o analizę udziałów rynku poszczególnych segmentów produktowych, to jest on zbieżny z tym z poprzedniego sezonu. Największy udział odnotowały okucia rozwierno-uchylne (35 proc.), następne w kolejności to: asortyment do drzwi (25 proc.), systemy przesuwne (23 proc.), okucia do okien otwieranych na zewnątrz (11 proc.) oraz systemy Casement & Awning (6 proc.).
Według firmy motorem napędowym w segmencie okuć uchylno-rozwiernych, drzwiowych i systemów przesuwnych jest rosnąca fala renowacji, a także proponowane przez firmę nowości rynkowe i terminowość dostaw. Ta ostatnia to zasługa m.in. digitalizacji produkcji. I to właśnie na ten element będzie stawiać Roto. Ten niemiecki dostawca realizuje wiele projektów w tym zakresie, a w wśród nich wymienić można m.in. pozyskiwanie danych maszynowych online, roboty współpracujące (coboty), bezzałogowe systemy transportowe, cyfrowe zarządzanie częściami zamiennymi, automatyzacja magazynu z wykorzystaniem dronów czy druk 3D.
Zachęcamy do lektury wywiadu z dr. Eckhardem Keillem, prezesem Roto Frank Holding AG. Szanse i zagrożenia dla branży w 2022 roku, rosnące ceny surowców i maksymalna cena okna, na którą może sobie pozwolić inwestor – to główne tematy naszej rozmowy:
Tagi
FTTGrupa RotoMarcus Sanderokucia budowlaneprognozy 2022Roto Frank Fenster- und TürtechnologieRoto Frank Okucia Budowlanewyniki 2021Zobacz również
Konkurs kalendarzy rozstrzygnięty! Poznaj zwycięzców
Zakończyła się siódma edycja naszego dorocznego konkursu na najlepsze kalendarze branży stolarki. Internauci wybrali zwycięzców poszczególnych kategorii. Konkurs kalendarzy - sprawdź wyniki!
Diamenty Forbesa – znamy laureatów 2025
Diamenty Forbesa wskazują firmy w najlepszej kondycji finansowej. Organizator ogłosił właśnie, które z nich zostały wyróżnione w tegorocznej, już siedemnastej, edycji. Statuetki będą wręczane na galach, które odbędę się wiosną i latem roku 2025. Wśród docenionych są również przedstawiciele branży stolarki.
Wystawcy na targach Budma/WinDoor-Tech 2025 (Zdjęcia)
Trwają targi Budma/Windoor-Tech 2025, w których uczestniczy wiele firm branży stolarki. Przygotowaliśmy dla Was galerię zdjęć ze stoisk wystawców poznańskich targów.