Stolarka na eksport: Włochy

Autor: |Data publikacji:

Jak wynika z danych Centrum Analiz Branżowych, w 2022 r. na każdym z 25 głównych rynków eksportowych nasz eksport wzrósł o co najmniej kilkanaście procent. W czołówce znalazły się Włochy ze wzrostem aż o 91 proc. Jakie produkty made in Poland cieszą się tam największą popularnością?

Dla polskich przedsiębiorstw rynek włoski jest interesujący, i to od wielu lat. Są tam zarówno lokalne przedstawicielstwa naszych producentów stolarki, jak i showroomy. Miejscem, gdzie można zaprezentować swoje wyroby przeznaczone na ten rynek, są oczywiście targi. Tutaj też zainteresowanie miejscowych gości jest sprawdzianem szansy na sprzedaż.

Niektórzy wytwórcy stolarki współpracują z lokalnymi agencjami zajmującymi się marketingiem oraz public relations. Wykorzystywany jest też sponsoring sportu.

Oczekiwania wobec okien

Wśród produktów oferowanych na południu Europy jest wiele aluminiowych. Są to zarówno okna, drzwi (głównie z naświetlami bocznymi), jak i systemy przesuwne montowane w nowych budynkach. Drewniane okna na rynek włoski są produkowane na bazie profili 68, 78 i 92 mm. Dostępne są też produkty z nakładkami aluminiowymi, a nawet wykonanymi z brązu.

Stolarka może być szklona zespoleniami dwuszybowymi o współczynniku Ug = 1,1 W/m2K, ale także trzyszybowymi do 0,5 W/m2K.

Oprócz stolarki jest też duża gama produktów uzupełniających, takich jak rolety czy żaluzje fasadowe. Niektórzy nasi wytwórcy proponują też bramy garażowe.

Rynek włoski oczekuje od okien z PCW profili klasy A. Odnosi się to do grubości ścianek zewnętrznych i wewnętrznych i spośród trzech dostępnych klas ta jest najwyższa. Drugim wymogiem dotyczącym wszystkich produktów jest uwzględnienie klasy klimatycznej S. Określa ona te regiony, gdzie panuje duże nasłonecznienie i w których średnia temperatura najcieplejszego miesiąca w roku osiąga co najmniej 22°C. Daje to gwarancję, że okna nie zmienią koloru, a ich konstrukcja nie zostanie osłabiona powodu silnego nagrzewania się ram.

Doceniana jest również izolacyjność stolarki. Nie chodzi jednak o zatrzymywanie ciepła w pomieszczeniach, ale przede wszystkim o ochronę przed upałem.

Tekst: Hanna Czerska

Przejdź do prenumeraty