Nauczmy się termorenowacji

Red.: |Data publikacji:

Kryspin Baran, współzałożyciel i prezes zarządu Aluron SA, jest naszym rozmówcą w najnowszym, sierpniowym wydaniu miesięcznika Forum Branżowe. Rozmawiamy tam o wielu innowacjach rynkowych, jakie ta firma wdrożyła w ostatnich miesiącach, m.in. o fasadach fotowoltaicznych, które są przyszłością branży stolarki. Ale w jednym z wątków prezes Baran mówi również o krajowych programach termorenowacji budynków:

To jest jedno z narzędzi stymulujących gospodarkę, które na rynkach rozwiniętych jest od lat z powodzeniem stosowane. Podobno sektor budowlany jest drugim tuż po automotive pod względem generowania miejsc pracy w sektorach powiązanych. Jedna osoba zatrudniona w automotive generuje 12 – 13 miejsc w sektorach z nim powiązanych, a w budownictwie jest ich bodaj 8. Nie bez powodu przy każdych zawirowaniach w gospodarce tak rozwinięty rynek niemiecki realizuje programy wymiany samochodów albo subwencje na prace remontowe, jak choćby w kryzysie w roku 2009, kiedy to uruchomił program termomodernizacji budynków administracyjnych. To pokazuje, że centralne sterowanie może wspierać gospodarkę, a to z kolei ma oczywisty wpływ na budżet i siłę gospodarki. Korzystają na tym również polscy producenci stolarki, którzy bez jakichkolwiek kompleksów są już ważnym elementem światowego rynku okiennego.  Myślę, że kto jeszcze nie zrealizował swojego pomysłu na eksport, to jest ostatni moment, żeby tej dywersyfikacji geograficznej poszukał. Nie można bowiem być uzależnionym tylko od krajowego podwórka.

Choć przecież i u nas zafunkcjonują te programy unijne?

Miejmy nadzieję, że zostanie wygaszony spór z Unią i otworzy się pole dla nowych środków unijnych. Do skonsumowania tych środków przez branżę okienną jest jeszcze dość daleko, pewnie trafią do nas za 2 – 3 lata, ale będą to miliardy złotych. Na pewno środki na termomodernizację są w stanie dotrzeć do nas szybciej, bo przecież już dzisiaj możemy wpisywać się w krajowe programy jak „Czyste powietrze” czy „Ciepłe mieszkanie”. Musimy tylko nauczyć się obsługi klientów korzystających z tych dotacji. Nie możemy też patrzeć biernie na sytuację na rynku energii czy cały trend powiązany z ekologią i rosnącą świadomością zmian klimatycznych. Branża okienno-fasadowa ma tu wiele do zrobienia.

I właśnie przed kilkoma dniami rząd niemiecki ogłosił nowy, kilkudziesięciomiliardowy program dopłat do termorenowacji budynków. W naszym kraju z powodzeniem funkcjonują już programy Czyste Powietrze i Ciepłe Mieszkanie, działają odpisy podatkowe na remonty związane z ocieplaniem budynków. To też budżet kilkudziesięciu miliardów złotych. Termorenowacje budynków są ogromną szansą dla producentów i sprzedawców okien, drzwi i bram. Jedyny warunek: musimy się nauczyć z nich korzystać.

Cały tekst wywiadu z szefem Aluronu w sierpniowym wydaniu miesięcznika Forum Branżowe.

1