Wielka termomodernizacja w Niemczech. A w Polsce?

Red.: |Data publikacji:

Niemcy wydadzą ponad 177 mld euro na przeciwdziałanie zmianom klimatycznym, w tym na zwiększeniu efektywności energetycznej budynków. W Polsce również są dotacje na remonty, w tym na wymianę okien.

Niemiecki rząd federalny przygotował właśnie plan transformacji krajowej gospodarki pod kątem zmian klimatycznych. Powstanie fundusz w wysokości 177,5 mld euro, który jest częścią budżetu federalnego, na działanie w okresie od 2023 r. do 2026 r. Znacząca część z tych pieniędzy – 56,3 mld euro przeznaczone zostanie na wspieranie modernizacji i remontów budynków. Można dopatrywać się tu nowych szans eksportowych dla polskiej stolarki. Jak podliczyli urzędnicy, budownictwo mieszkaniowe odpowiada obecnie za ok. 30 proc. konsumpcji ogrzewania powierzchni i ciepłej wody w Niemczech. Dzięki remontom ma się poprawić wydajność energetyczna domów i mają spaść koszty ogrzewania.

Dotychczas niemiecki rząd federalny wspierał przede wszystkim powstawanie nowych budynków. Natomiast przygotowany plan transformacji jest dużą zmianą w podejściu do budownictwa, gdyż środki przeznaczone są w tym wypadku na remonty istniejących już domów. Modernizacja starych zasobów, według Niemców, jest bardziej opłacalna, niż budowanie nowych obiektów.

Magdeburg, Niemcy

Jak sytuacja wygląda w Polsce? Wprawdzie w naszym kraju nie ma jednego, dużego programu wspierającego remonty, ale jest kilka możliwości by uzyskać dotację. Przede wszystkim należy tu wymienić z rzadka w mediach wspominaną ulgę termomodernizacyjną. Inwestor indywidualny może odliczyć sobie od podatku koszty materiałów budowlanych, usług itd., które wykonane są w ramach robót termomodernizacyjnych w domu jednorodzinnym. Kwota wydatków może wynieść maksymalnie 53 tys. zł. Do tych prac zaliczyć można m.in. wymianę okien na takie, które charakteryzują się wysokimi parametrami termicznymi.

Kolejną możliwością uzyskania dofinansowania do wymiany starej stolarki są programy Czyste Powietrze i Ciepłe Mieszkanie. Na temat Czystego Powietrza piszemy regularnie, przypomnijmy, że skierowany jest on do właścicieli domów jednorodzinnych. Beneficjent może otrzymać nawet 79 tys. zł dotacji na wymianę starego pieca i termomodernizację, w tym wymianę okien i drzwi. Z kolei Ciepłe Mieszkanie to oferta dla właścicieli mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Tu beneficjent otrzyma dotację na wymianę źródła ciepła, a także na wymianę stolarki. Kwota wsparcia może wynieść do 37,5 tys. zł. Na temat tego programu szerzej pisaliśmy TUTAJ.

Różne formy wsparcia przygotowane są także dla władz samorządowych. Przede wszystkim jest to program Stop Smog, który skierowany jest do gmin położonych na obszarach o dużym zanieczyszczeniu powietrza. Wymiana starych źródeł ogrzewania i termomodernizacja budynków mieszkalnych odbywa się za pośrednictwem gmin. Z Funduszu Termomodernizacji i Remontów można otrzymać zwrot 70 proc. kosztów realizacji porozumienia. Szczegóły na temat tego programu znajdują się na stronie czystepowietrze.gov.pl/stop-smog/.

Samorządy mogą także skorzystać z premii termomodernizacyjnej, remontowej i kompensacyjnej. Przeznaczona jest ona dla właścicieli budynków mieszkalnych, w których były lokale kwaterunkowe. Ten program realizowany jest przez Fundusz Termomodernizacji i Remontów, działający w Banku Gospodarstwa Krajowego. Samorządy także przeznaczają własne fundusze na termomodernizację. Remontowane są w tym wypadku obiekty użyteczności publicznej, w tym urzędy, szkoły, szpitale itd.

Zobacz również

Grupa IFN liczy w tym sezonie na rynek remontowy

Grupa IFN liczy w tym sezonie na rynek remontowy

Grupa IFN odnotowała około dwucyfrowy wzrost przychodów w sezonie 2022. Na uwagę zasługuje dynamiczny wzrost firmy Neuffer, która w grupie specjalizuje się na sprzedaży stolarki online. W tym roku austriacka spółka liczy na rozwój rynku remontowego.

MFO odczuwa spadek koniunktury w budownictwie

MFO odczuwa spadek koniunktury w budownictwie

MFO podsumował pierwszy kwartał pod względem finansowym. Firma odnotowała znaczący spadek wartości przychodów ze sprzedaży.

ML System zakończył kwartał dwoma patentami na szyby

ML System zakończył kwartał dwoma patentami na szyby

ML System podliczył wyniki handlowe z I kwartału. Firma odnotowała spadek wartości przychodów ze sprzedaży.

1