Wymiana okien jest bardzo opłacalna

Red.: | Data publikacji:

Jak wyliczyliśmy wcześniej wymiana starych okien na nowe, energooszczędne może nam pozwolić na zaoszczędzenie w każdym sezonie grzewczym wartości 2200 zł na rachunkach za ogrzewanie. To wyliczyliśmy przy założeniu, że ogrzewamy dom energią elektryczną, a powierzchnia okien w naszym domu wynosi 20 mkw. Ile nas kosztuje taka wymiana i czy ona się opłaca?

Okna w bikolorze NitusCeny standardowych, białych okien energooszczędnych, takich o wsp. Uw<0,9 W/m2K, wahała się w połowie 2022 roku w granicach 700 zł/m2 netto (bez VAT). To znaczy, że za komplet okien o powierzchni 20 mkw. zapłacilibyśmy 14 000 zł plus 23 proc. VAT (3 220 zł), czyli razem 17 220 zł brutto. Tyle, że jak powiedzieliśmy sobie wcześniej, rozsądniej jest zamówić te okna razem z usługą montażu (wymiany), a wówczas koszt będzie podobny, bo zapłacimy niższą, 8-procentową stawkę VAT. Przyjmijmy dla uproszczenia, że za te okna wraz z usługą ich zamontowania w miejscu starych okien zapłacimy ok. 18 000 zł.

Gdybyśmy tylko na tym poprzestali to by znaczyło, że wydając jednorazowo 18 000 zł zyskujemy w każdym roku 2200 zł na zmniejszonym rachunkach za ogrzewanie. Oznacza to, że każdego roku zwraca nam się 12 proc. wydatkowanej kwoty. Zwrot tej „inwestycji” nastąpi po 8 latach, ośmiu sezonach grzewczych. To oczywiście przy założeniu, że ceny energii w tym czasie nie wzrosną, bo gdyby wzrosły, wówczas zwrot nastąpiłby wcześniej. Ale obiektywnie należy przyznać, że byłby to dość długi czas.

Czas na dopłaty

Funkcjonują jednak w naszym kraju programy, które wspierają finansowo tych, którzy inwestują w oszczędzanie energii np. wymieniając okna na bardziej energooszczędne. Takim programem jest m.in. „Czyste Powietrze”, które po spełnieniu konkretnych wymagań, przyznaje inwestorowi bezzwrotne dofinansowanie w wysokości 30 proc. wartości inwestycji. Jeśli więc zapłacimy za naszą wymianę 18 000 zł, to z programu powinniśmy otrzymać zwrot w wysokości 5 400 zł. W realiach tegorocznych będzie to zwrot w kwocie 4 200 zł, gdyż dla okien obowiązuje w tym roku limit zwrotu 210 zl/m2 okna. Ale to i tak oznacza, że wymiana będzie nas kosztować „zaledwie” 13 800 zł.

Żeby skorzystać z dotacji w programie „Czyste Powietrze” trzeba spełnić szereg warunków podstawowych: m.in. być właścicielem domu jednorodzinnego, mieć dochód roczny nie wyższy niż 100 tys. zł, mieć odpowiedni piec c.o. i kilka innych, bardziej szczegółowych wymagań. Dla tych jednak, których miesięczny dochód nie przekracza 1560 zł na osobę w rodzinie, taka dotacja do wymiany okien może wynieść nie 30%, ale nawet 60%, czyli do zwrotu byłoby nie 4 200 zł, ale 8 400 zł! Mało tego. Najnowsze propozycje programowe pozwalają otrzymać połowę dotacji już na etapie złożenia i zatwierdzenia wniosku! Wówczas jeszcze przed rozpoczęciem prac, nasz dostawca okien otrzymać może 4 200 zł z funduszu Programu, po ich zakończeniu otrzyma stamtąd kolejne 4 200 zł, a my dopłacimy mu mniej niż 10 000 zł z własnych środków! Oznacza to, że inwestując 9 600 zł otrzymamy całkowity zwrot z tego po 4 latach w postaci mniejszych rachunków za ogrzewanie, a od piątego roku będziemy mieli „zyski” w postaci 2200 zł w każdym kolejnym roku! Dożywotnio!

Jeśli uda nam się potwierdzić, iż dochód na osobę w naszej rodzinie nie przekracza 1560 zł, wtedy po 5 latach od wymiany okien mamy wycofany kapitał i dożywotnią, stałą roczną „oszczędność” w wysokości 2200 zł. To przy mało realnym założeniu, że koszty energii w kolejnych latach nie wzrosną. Ale nie dość tego! Jeśli wydamy w tym roku 18 000 zł na cele termorenowacji budynku, wówczas o tą kwotę możemy zmniejszyć swoją podstawę opodatkowania, a więc zapłacić mniejszy podatek. Nawet jeśli wynosi on 12 proc., to daje nam to w rozliczeniu PIT podatek mniejszy o 2160 zł. To oznacza, że korzystając z programu dotacji oraz z odliczenia podatkowego za nasze nowe okna zapłacimy mniej niż 7 500 zł !

Koszt wymiany okien o powierzchni 20 mkw.                    – 18 000 zł
Dotacja podwyższona z programu „Czyste Powietrze”  – 8 400 zł (-)
Odliczenie od podstawy opodatkowania (min.)                   – 2 160 zł (-)
———————
Rzeczywisty koszt wymiany okien                                             – 7 440 zł

Oszczędności na energii dzięki wymianie okien (min) – 2 200 zł rocznie
Stopa zwrotu z inwestycji                                                           – 30 proc. rocznie

Wymiana okien najlepszą inwestycją

Zadając sobie pytanie o opłacalność wymiany okien w naszym domu, możemy być pewni, że jest to inwestycja bardzo opłacalna. Nie tylko podnosi efektywność energetyczną naszego budynku, pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu, ale też jest jednym z bardziej efektywnych narzędzi finansowych zainwestowania naszego kapitału. Nie ma chyba dzisiaj na rynku inwestycji, która dałaby nam prawie natychmiastowy zwrot niemal 60 procent wartości zainwestowanego kapitału oraz 30 procentową dożywotnią rentę od pozostałej jego części.

Nie tylko więc warto wymienić w tym roku okna na energooszczędne, ale też warto wymienić również drzwi wejściowe, a także bramę. Warto również ocieplić ściany, zainstalować fotowoltaikę bądź też wymienić kocioł gazowy na pompę ciepła. Jedynym ograniczeniem jest wartość całej inwestycji do której przysługuje dotacja i którą można uwzględnić w odpisie podatkowym. W tym roku jest to w podstawie opodatkowania nie więcej niż 53 000 zł. Każdy przypadek jest oczywiście inny, różne mamy piece c.o., inne będą obowiązywać wyliczenia, inne kwoty. Nie mniej, podany powyżej przykład pokazuje, że skorzystanie z okazji do oszczędzania energii cieplnej w tym trudnym energetycznie czasie może być korzystne nie tylko dla planety, ale również dla naszych finansów osobistych.