Dilerzy coraz mniej samodzielni?

Red.: |Data publikacji:

Wiadomością minionego tygodnia było podjęcie przez Eko-Okna produkcji żaluzji fasadowych. Zapowiadana od dłuższego już czasu nie była żadną sensacją, ale potwierdzeniem konsekwentnej strategii budowania asortymentu dla każdego inwestora. Po oknach, roletach, drzwiach, bramach, moskitierach, a nawet ogrodzeniach, przeszedł czas na żaluzje. Ale producent z Kornic idzie krok dalej – podejmuje działania, by wprowadzić do oferty okna dachowe. I to jest dużo bardziej ciekawe, bo jeśli to robi, to znaczy, że widzi dla siebie miejsce na rynku, gdzie w klinczu walczą dzisiaj Fakro z Veluxem, gdzie działa Roto, Okpol, Dobroplast, Keylite i kilkanaście innych firm. Z nieukrywanym zainteresowaniem obserwować będziemy rozwój sytuacji w tym segmencie.

Kolekcja Innoview od Fakro

Ale przy tej okazji warto też zwrócić uwagę na poszerzanie swojego asortymentu przez inne przedsiębiorstwa tego rynku. Wiśniowski na BAU pokazał swoje okna tworzywowe na Vece – sprzedaży ich będzie się uczył prawdopodobnie na rynku polskim. Fakro wprowadziło do swojej oferty osłony okienne, potem okna pionowe i drzwi, a już przed rokiem prezentowało na Budmie swoje bramy segmentowe. Dako, które od zawsze miało okna, bramy i rolety produkuje od ub. roku osłony wewnętrzne: roletki i żaluzje. Krispol znany wcześniej z segmentu rolet zewnętrznych i bram od kilku sezonów rozwija z sukcesem ofertę okien i drzwi. A przecież powszechnie widać poszerzanie oferty producentów okien tworzywowych o ślusarkę aluminiową, o drzwi przesuwne i osłony. To, o czym jeszcze przed kilku laty mówiliśmy jako o tendencji, stało się dominującym kierunkiem rozwoju: producenci starają się mieć u siebie ofertę kompleksowej obsługi inwestorów. Okna dachowe Eko-Okien są tego najbardziej jaskrawym przykładem.

M.in. Dako proponuje okna, drzwi i bramy wykończone w tym samym stylu.

Przed dużymi dylematami staną wkrótce dystrybutorzy okien. Jeśli posiadanie kompleksowej oferty stolarki będzie elementem przewagi na lokalnym rynku, wówczas będą musieli zdecydować czy budować tą ofertę samodzielnie od kilku dostawców czy też związać się z producentem, który da im to wszystko z jednej ręki? Patrząc na obecne już na rynku, designerskie kolekcje okna/drzwi/rolety/bramy (ogrodzenia?) nie należy mieć nadziei, że samodzielnie będzie łatwiej…

1