Aluminium zastąpi PVC i drewno

Autor: |Data publikacji:

Jan Kidaj, założyciel i prezes zarządu Aliplastu, jest gościem czerwcowego wydania naszego miesięcznika. Rozmawia z nami o cenach aluminium, o ograniczonych możliwościach produkcyjnych, ale też o przyszłości ślusarki aluminiowej. W przekonaniu szefa Aliplastu ramy aluminiowe będą stopniowo wypierać te tworzywowe i drewniane, gdyż są cieplejsze i bardziej ekologiczne.

Aluminium jest najlepszym obecnie materiałem nie tylko dla motoryzacji, ale też dla budownictwa, także dla okien, drzwi czy fasad. Przy zastosowaniu odpowiednich przekładek i wkładów w ramach aluminiowych dochodzimy już do poziomu Uf = 0,5-0,7 W/mkwK, a więc do wartości Ug dla samego pakietu szklanego. To niebawem będzie standard rynkowy nieosiągalny dla profili drewnianych czy tworzywowych. W ostatnich latach ekologia i aspekty ochrony środowiska uwypukliły i podniosły na wyższy poziom parametry termiczne, powodując, że to profile aluminiowe są dzisiaj najcieplejszym materiałem na okienne ramy. Dzisiaj widzimy wręcz kampanie przeciw pvc, kiedy to trzeba płacić po 800 euro za tonę przerobionego pvc, a podejrzewam, że to się nie zatrzyma nawet na 1000-1200 euro. To z kolei spowoduje, że różnica cenowa między profilami pvc, a aluminiowymi, zacznie się zacierać. Spójrzmy, że o ile zagraniczny rynek mieszkaniowy był zawsze w aluminium wielokrotnie większy niż u nas, to dzisiaj zaczyna się to wyrównywać. Obecnie domy do których dostarcza się u nas stolarkę za 100 tysięcy zł nie należą już do rzadkości. Dzisiaj piękne drzwi przesuwne, panoramiczne, wykonane z aluminium, zaczynają być codziennością.

Zdaniem szefa Aliplastu przyszły Fundusz Odbudowy promować będzie materiały ekologiczne, zdatne do przetwarzania, a w jakiś sposób deprecjonować będzie materiały tworzywowe. To stworzy nowe szanse i otworzy więcej rynku dla ślusarki aluminiowej – taką przynajmniej pan Jan ma nadzieję. Dlatego już dzisiaj inwestuje w nowe hale i linie produkcyjne, by właściwie odpowiedzieć na rosnący popyt. Więcej o tym przeczytacie w rozmowie z Janem Kidajem w najnowszym wydaniu Forum Branżowe. Dostępne także w wersji elektronicznej.