Teknos podliczył 2023 rok i poinformował o planach

Autor: |Data publikacji:

Teknos podsumował miniony rok w raporcie o zrównoważonym rozwoju, jednocześnie informując o wynikach finansowych.

teknosTeknos opublikował w maju raport o zrównoważonym rozwoju, w którym zamieszczone są także dane finansowe. Firma informuje, że miniony rok zakończyła sprzedażą netto w wysokości 355 mln euro w stosunku do 398 mln w roku 2022. Jest to spadek o 11 proc. Wyższy jest jednak wynik EBITDA – w 2023 r. była to kwota 16 mln euro w stosunku do 11 mln w roku 2022.

Firma podaje także, że na koniec grudnia 2023 r. pracowało w niej 1 440 osób, rok wcześniej zaś było 1 543.

Miniony rok był wyjątkowy ze względu na to, że Teknos obchodził 75. rocznicę powstania. Firma wciąż należy do rodziny, która założyła przedsiębiorstwo. Powstał w małym pomieszczeniu gospodarczym (kurniku) w Espoo w Findlandii, by rozrosnąć się do globalnego dostawcy farb, lakierów i powłok z siedzibą w Helsinkach.

W 2023 r. nadal widoczna była duża zmienność i niepewność na wszystkich światowych rynkach. Panowała inflacja, niepokoje polityczne, wciąż obecne były wyzwania związane z surowcami i łańcuchem dostaw.

Paula Salastie, prezes Grupy Teknos, pytana o przyszłość przyznaje :

Branża powłok będzie w dalszym ciągu koncentrować się na zrównoważonym rozwoju i wyznacza wyższe cele w tym zakresie. Branża zobowiązała się obecnie do osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 r. i nadal zmierza w kierunku wydłużania cyklu życia produktów naszych klientów oraz żywotności dostarczanych przez nas powłok.

Teknos w zeszłym roku rozpoczął także planowane przekształcanie struktury firmy pod nazwą „One Teknos”. Dzięki szeroko zaplanowanej transformacji, przedsiębiorstwo łatwiej dostosuje się do zmieniającego się szybko świata. Przekształcenia jednocześnie ułatwią realizację wizji, strategii i celów firmy.

Zobacz również

NorDan i Saint-Gobain Polska stworzą okno o obniżonym śladzie węglowym

NorDan i Saint-Gobain Polska stworzą okno o obniżonym śladzie węglowym

NorDan i Saint-Gobain Polska zobowiązały się do współpracy na rzecz zrównoważonego budownictwa. Producenci stolarki drewnianej oraz szkła wspólnie, na bazie swoich technologii, stworzą okno o obniżonym śladzie węglowym.

Inwido po słabym pierwszym kwartale 2024 r. odnotowuje wzrosty

Inwido po słabym pierwszym kwartale 2024 r. odnotowuje wzrosty

Grupa Inwido, do której wśród producentów okien i drzwi należy m.in. Sokółka, opublikowała właśnie raport. Obejmuje on wyniki z drugiego kwartału roku 2024. Firma podkreśla, że powraca na ścieżkę wzrostu.

Assa Abloy przejmuje kolejnego producenta

Assa Abloy przejmuje kolejnego producenta

Assa Abloy ogłosiła przejęcie Wesko Locks, kanadyjskiej firmy specjalizującej się w produkcji zamków elektronicznych i specjalistycznych.

1