Systemodawcy o ołowiu i kadmie w profilach

Autor: |Data publikacji:

W lipcu tego roku kilku systemodawców profili z PCW w ramach konsultacji publicznych zgłosiło swoje opinie dotyczące projektu wprowadzenia zmian w dyrektywnie RoHS (Restriction of Hazardous Substances).

Dlaczego dostawcy komponentów do okien są zainteresowani dokumentem odnoszącym się do ograniczenia stosowania niektórych niebezpiecznych substancji w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym?

Przepisy UE od 2003 r. ograniczają stosowanie tych substancji w celu ochrony środowiska i zdrowia ludzi. Tym bardziej, że obecnie zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny jest jedną z najszybciej rosnących grup odpadów. Firmom produkującym dla branży stolarki zależy jednak na zwolnieniu z zakazu stosowania materiału pochodzącego z recyklingu PCW zawierającego kadm czy ołów w oknach i drzwiach wyposażonych w funkcje elektryczne. Obecnie maksymalna wartość ich stężenia, dopuszczalna wagowo w materiałach jednorodnych, wynosi 0,1 proc.

Co na to producenci profili?

Jak wskazuje Gealan w swojej opinii, w ramach cyfryzacji i automatyzacji budynków, postęp technologiczny wpływa także na systemy okienne. Zwolnienie dotyczące kadmu i ołowiu w profilach, które zawierają odzyskany polichlorek winylu, umożliwia osiągnięcie celów Zielonego Ładu lub Circular Plastic Alliance. Chodzi o wykorzystanie materiałów pochodzących z recyklingu z wycofanych z eksploatacji okien, które oszczędzają zasoby, oraz modernizację energetyczną budynków. Należy dodać, że celem stowarzyszenia Circular Plastics Alliance jest zwiększenie unijnego rynku tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu do 10 mln ton w roku 2025.

Rehau podkreśla z kolei, że podtrzymanie zakazu zmusi producentów profili okiennych do stosowania pierwotnego PCW, zamiast pochodzącego z recyklingu, przez firmy wykonujące okna i drzwi z funkcjami elektrycznymi lub elektronicznymi. Stosowanie niezawierających ołowiu profili pochodzących z recyklingu lub monowytłaczanych prowadzi do skomplikowania przetwórstwa odpadów, ale też ostatecznie do zmniejszenia zużycia materiału pochodzącego z recyklingu.

Natomiast Veka zwraca uwagę na fakt, że obecnie obowiązująca dyrektywa RoHS, utrudnia stosowanie starych recyklatów okiennych w nowych profilach z PCW, jeśli zawierały one elementy elektryczne (takie jak chipy RFID, czujniki i elementy automatyki).

Zobacz również

Konkurs kalendarzy rozstrzygnięty! Poznaj zwycięzców

Konkurs kalendarzy rozstrzygnięty! Poznaj zwycięzców

Zakończyła się siódma edycja naszego dorocznego konkursu na najlepsze kalendarze branży stolarki. Internauci wybrali zwycięzców poszczególnych kategorii. Konkurs kalendarzy - sprawdź wyniki!

Diamenty Forbesa – znamy laureatów 2025

Diamenty Forbesa – znamy laureatów 2025

Diamenty Forbesa wskazują firmy w najlepszej kondycji finansowej. Organizator ogłosił właśnie, które z nich zostały wyróżnione w tegorocznej, już siedemnastej, edycji. Statuetki będą wręczane na galach, które odbędę się wiosną i latem roku 2025. Wśród docenionych są również przedstawiciele branży stolarki.

Wystawcy na targach Budma/WinDoor-Tech 2025 (Zdjęcia)

Wystawcy na targach Budma/WinDoor-Tech 2025 (Zdjęcia)

Trwają targi Budma/Windoor-Tech 2025, w których uczestniczy wiele firm branży stolarki. Przygotowaliśmy dla Was galerię zdjęć ze stoisk wystawców poznańskich targów.