Z roku na rok coraz wyższa jest produkcja okien z PCW. Jednak do ponownego przetworzenia trafia coraz więcej profili tworzywowych. Przykładowo w 2021 r. recyklingowi poddano 363 137 ton profili, co stanowiło ok. 47 proc. całego przetworzonego PCW. Z kolei w ub. roku tylko jedna firma, Metal-Plast, wytworzyła granulat z 31 248 ton odpadu.
O rozwoju segmentu profili tworzywowych świadczą też dane finansowe. W roku 2022 globalny rynek profili z PCW opiewał na kwotę 525 mln dol., zaś na ten prognozowany jest wzrost do 791 mln dol. Pośrednio pokazuje to, z jaką ilością odpadu trzeba będzie się zmierzyć w przyszłości.
Korzyści z przetwarzania
Recykling okien i ponowne wykorzystanie granulatu do produkcji stolarki jest ogromną ulgą dla środowiska. I na rzecz związanych z tym działań pracują liczne organizacje oraz organy Unii Europejskiej. Efektem wdrożenia rozwiązań i ich sformalizowania ma być bowiem znaczne ograniczenie emisji zanieczyszczeń. Te zaś podczas wykorzystywania nowego materiału są bardzo zróżnicowane. Przykładowo, według światowego funduszu Widlife Reaserch, aż 43 proc. surowca niezbędnego do wytworzenia PCW stanowi olej. Ponadto podczas produkcji okien z tworzywa zużywane jest osiem razy więcej energii niż w przypadku porównywalnych ram drewnianych.
Jak podliczył Widlife Reaserch również w przypadku zagospodarowania zużytych ram liczby są niepokojące. Otóż okna z PCW generują o 43 proc. więcej śmieci niż drewniane. Na składowiska trafia 82 proc. całkowitej ilości odpadów tworzywowych, 15 proc. jest spalanych, a tylko 3 proc. poddawane jest recyklingowi. Dla producentów stolarki tworzywowej niepokojący może być kolejny wniosek zaprezentowany przez fundusz. Wraz z globalnym przejściem w kierunku bardziej zrównoważonych opcji, negatywny wpływ PCW na środowisko może hamować rozwój rynku profili okiennych z tego materiału.
Systemodawcy profili działają
Bardzo pozytywnym trendem, jeśli chodzi o ograniczenie emisyjności produkcji okien z PCW, są działania systemodawców. Ich historia liczy sobie już ponad 10 lat. W 2012 r. Deceuninck otworzył Centrum Recyklingowe w Diksmuide, które mogło wówczas przetwarzać do 100 tys. ton PCW rocznie. Od dziesięciu lat Rehau stosuje granulat pochodzący z własnych zakładów recyklingowych. Instalacja w Höxter w Niemczech obecnie umożliwia niemal dokładne oddzielenie różnych materiałów w rozdrobnionym regranulacie z PCW. Działalność przetwórcza ma miejsce również m.in. w zakładzie produkcyjnym w Śremie.
Obecnie Aluplast dzięki umowie z recyklerem PCW otrzymuje do ponownego wykorzystania regranulat powstały z profili okiennych zebranych od producentów stolarki na systemach tej firmy. Z kolei Gealan w tym roku postawił silos przeznaczony tylko do magazynowania granulatu pochodzącego z recyklingu, o czym pisaliśmy TUTAJ.
Proces ponownego przetwarzania PCW jest sformalizowany, aby „nowy” materiał spełniał wymagania odnośnie do jakości i wpływu na środowisko. Jest to norma PN-EN 17410:2022-02: „Tworzywa sztuczne. Kontrolowana pętla recyklingu profili okien i drzwi z PVC-U”.
Zobacz również
Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka
W ostatnim czasie kilka firm z naszej branży pochwaliło się wsparciem dla sportowców. Wiśniowskiego będziemy oglądać w Pucharze Świata w skokach narciarskich, a Veka będzie widoczna podczas meczów Pucharu Polski. Fakro kontynuuje współpracę z piłkarkami, a Lanko i Oknamix zaczyna z piłkarzami.
Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”
Producenci stolarki mają swoją reprezentację w tegorocznym rankingu najcenniejszych firm rodzinnych. Jego autorzy wyłonili laureatów spośród przedsiębiorstw w poszczególnych województwach.
CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew
W drugiej połowie października pracownicy CAL tradycyjnie posadzili kolejnych 10 tysięcy drzew. Akcja, którą rokrocznie prowadzi suwalski producent drzwi, doczekała już siódmej edycji. Partnerem wydarzenia było "Forum Branżowe".