Świetne półrocze w Deceuninck

Autor: |Data publikacji:

Deceuninck podsumował minione półrocze. W tym okresie dostawca systemów z PCW odnotował wzrost sprzedaży na poziomie niemal 40 proc.

Wyniki z pierwsze półrocza dla Deceuninck są rekordowo  wysokie, co sygnalizowaliśmy już TUTAJ. Firma odnotowała sprzedaż na poziomie 404 mln euro w porównaniu do 289,2 mln euro w roku poprzednim. Spółka podliczyła, że jest to wzrost o 39,7 proc. Dane z obecnego półrocza są także wyższe od tych z 2019 r. – wówczas sprzedaż wyniosła 312,5 mln euro. W minionym półroczu wysoki był także wynik EBITDA – jego wartość to 51 mln euro w porównaniu do 27,8 mln euro w pierwszym półroczu 2020 r. i 29,4 mln euro w 2019 r. Jeszcze lepiej wyglądają wyniki, jeśli chodzi o zysk netto, bo w tym roku wyniósł on 20,6 mln euro. Rok wcześniej Deceuninck zanotował stratę w  wysokości 3,4 mln euro, a strata w wysokości 1,2 mln euro odnotowana była także w 2019 r.

Deceuninck poinformował, jak kształtowała się sprzedaż w zależności od regionu. Najwyższa była w Europie – wyniosła 200,9 mln euro w porównaniu do 147 mln w roku poprzednim. W Ameryce Północnej wartość sprzedaży wyniosła w pierwszym półroczu obecnego roku 90,7 mln euro w stosunku do 73,9 mln w ub. roku. W Turcji i w tzw. krajach wschodzących sprzedaż wyniosła 112,3 mln euro w porównaniu do 68,4 mln.

Budynek z oknami w systemie Elegant firmy Deceuninck.

Spółka wyjaśnia, że motorem napędzającym sprzedaż był duży rozwój budownictwa na wszystkich rynkach. Inwestorzy odkładali pieniądze przeznaczone na wypoczynek i różne przyjemności, a przeznaczali je na remonty. Widać było także duży wzrost w nowym budownictwie, szczególnie jednorodzinnym. Deceuninck zauważył, że na dobrą koniunkturę wpłynęło przede wszystkim ponowne otwarcie gospodarki po okresie obostrzeń oraz wzrost liczby zaszczepionych ludzi.  

Francis Van Eeckhout, prezes Deceuninck komentuje:

Jestem niezmiernie zadowolony z naszej działalności w pierwszej połowie tego roku. Pomimo ograniczonych dostaw surowców, udało nam się osiągnąć duży wzrost wolumenu na wszystkich rynkach, na których pracujemy. Jednak ze względu na szczególnie duży popyt w połączeniu z niedoborem surowców nie zawsze byliśmy w stanie dotrzymać warunków dostaw do klientów, nad czym głęboko ubolewamy. Dodatkowo, aby uniknąć przestojów w produkcji i dalszych opóźnień w dostawach, musieliśmy z miesiąca na miesiąc akceptować wyższe ceny zakupu surowców, co z kolein zmusiło nas do kilkukrotnego podnoszenia cen. W przyszłości możemy być zmuszeni do dalszego podnoszenia cen w celu ochrony naszych marż lub przywrócenia ich na niektórych rynkach, na których z opóźnieniem przerzuciliśmy wyższe ceny surowców. Jednocześnie będziemy nadal dokładać wszelkich starań, aby zapewnić naszym klientom najlepszą obsługę.

Zobacz również

MADE Expo 2025: innowacja i zrównoważony rozwój

MADE Expo 2025: innowacja i zrównoważony rozwój

Targi MADE Expo 2025 odbędą się w dniach 19–22 listopada 2025 roku, w centrum wystawienniczym Fiera Milano Rho w Mediolanie. "Forum Branżowe" objęło patronat medialny nad tym wydarzeniem.

Grzegorz Białczak w zarządzie Invado, rozpoczęło się Arbonia Next2025

Grzegorz Białczak w zarządzie Invado, rozpoczęło się Arbonia Next2025

Rozpoczęły się dwutygodniowe targi Arbonia Next2025, w których Grupa prezentuje swoje rozwiązania dostawcom, dystrybutorom oraz klientom. Tuż przed wydarzeniem Grzegorz Białczak, zarządzający Arbonią w Europie Środkowo-Wschodniej, został członkiem zarządu Invado.

Lista 100 najbogatszych Polaków

Lista 100 najbogatszych Polaków

Miesięcznik "Forbes" opublikował w ostatnim czasie ranking "Lista 100 najbogatszych Polaków 2025”. Znajdują się na niej również osoby ze świata stolarki.