Stolarka zamknęła 10-letni okres koniunktury

Red.: RK |Data publikacji: 2020-05-02

Przemysł okienno-drzwiowy w Polsce przez 10 lat osiągał rekordowe wyniki produkcji i sprzedaży swoich wyrobów. Ostatnim okresem tej hossy był miniony kwartał, kiedy to po raz ostatni zapewne w tym roku odnotowano wzrost. Od kwietnia zaczęła się już w tej branży recesja.

Jak poinformował GUS, produkcja szyb zespolonych 1-komorowych była w marcu nieznacznie wyższa niż rok wcześniej , a szyb 2-komorowych była wyższa nawet o 13 proc. Cały I kwartał br. zamknął się wielkością produkcji szyb zespolonych o 6 proc. wyższą niż w roku 2019.  Dotyczy to nie tylko samych szyb, ale i okien, których wyprodukowano więcej w każdej z kategorii materiałowych. Okien drewnianych, w tym także tych dachowych, wyprodukowano nawet o niemal 8 proc. więcej niż w pierwszych miesiącach ub. roku, a tych z pvc więcej o 5 proc. W zasadzie tylko segment drzwi odnotował w tym okresie kilkuprocentowe spadki, choć tu też nie ucierpiały drzwi z aluminium.

Niestety był to ostatni dobry kwartał dla producentów stolarki. Zakończył on 10-letni okres koniunktury na te wyroby, a w recesję branża weszła już w pierwszym miesiącu drugiego kwartału. Badanie koniunktury*, wykonane przez Centrum Analiz Branżowych pod koniec miesiąca, pokazuje, że aż 75 proc. firm w tej kategorii odnotowało w kwietniu wyraźne spadki sprzedaży, a u ponad połowy przedsiębiorstw przekroczyły one 20 proc. ubiegłorocznej wartości. Jednak w przedsiębiorstwach ponad standardowo zaangażowanych w eksport kwietniowy spadek przekraczał nawet 50 proc. (!) Ankietowani przez CAB bez optymizmu patrzą także ma maj: ponad 40 proc. badanych zakłada dalsze spadki sprzedaży. Mimo to nie ma na razie obaw o płynność finansową przedsiębiorstw, a poprawy sytuacji rynkowej menedżerowie branży okienno-drzwiowej spodziewają się w większości dopiero jesienią tego roku.  Obawy co do najbliższej przyszłości potwierdzają niestety, również dane GUS o produkcji materiałów wznoszeniowych. Choć w I kwartale wyprodukowano jeszcze o 2-3 proc. więcej niż rok temu cegieł silikatowych i bloczków z gazobetonu, to już o niemal 19 proc. spadła produkcja cegieł i pustaków ceramicznych.

Akcja #zostańwdomu została bardzo serio potraktowana przez potencjalnych klientów, stąd bardzo rzadko pojawiali się oni w kwietniu w salonach ze stolarką. Wciąż trwa co prawda montowanie okien na nowych budowach, ale zamarła niemal ich wymiana w domach i mieszkaniach, a co gorsze:  nie ma nowych zamówień. To największe, poza załamaniem sprzedaży zagranicznej, zagrożenie dla segmentu okien i drzwi, bowiem aż ¾ krajowej sprzedaży tych wyrobów odbywało się dotychczas właśnie w segmencie remontowym. Bieżący rozwój sytuacji na tym rynku obserwować można w cotygodniowych raportach Centrum Analiz Branżowych, które w ramach swojej społecznej działalności w Klubie Forum 100, postanowiło wesprzeć przedsiębiorców. Zupełnie nieodpłatnie udostępniono partnerom naszego serwisu oraz partnerom CAB, raport z tego badania – wystarczy wypełnić ankietę. Gorąco zachęcamy naszych Czytelników do regularnego sięgania do tych raportów.

*Centrum Analiz Branżowych: Kondycja firm branży stolarki otworowej w Polsce, kwiecień 2020.

Zobacz również

Hensfort z sukcesami eksportowymi

Hensfort z sukcesami eksportowymi

Przemyski producent stolarki Hensfort może zaliczyć ostatnie miesiące do bardzo udanych pod względem eksportu. Firma na niektórych rynkach odnotowała rekordowe wzrosty, a już w październiku jej najnowszy system Elegant zadebiutuje na rynku amerykańskim.

Wpływ stolarki na akustykę budynków

Wpływ stolarki na akustykę budynków

Odbyło się wydarzenie online "W pogoni za ciszą", które zorganizowane było przez Saint-Gobain, Stowarzyszenie Komfort Ciszy i Centrum Nauki Kopernik.

Miliony na rozwój technologii nowych szyb

Miliony na rozwój technologii nowych szyb

ML System w 2022 r. oraz w 2023 r. planuje uruchomić produkcję 2D Glass oraz Active Glass. W rezultacie, w 2024 łączna zdolność produkcyjna fotowoltaicznych szyb zespolonych opartych na technologii kropki kwantowej wyniesie w spółce 240 tys. m2 rocznie.

1