Przemysł okienno-drzwiowy w Polsce przez 10 lat osiągał rekordowe wyniki produkcji i sprzedaży swoich wyrobów. Ostatnim okresem tej hossy był miniony kwartał, kiedy to po raz ostatni zapewne w tym roku odnotowano wzrost. Od kwietnia zaczęła się już w tej branży recesja.
Jak poinformował GUS, produkcja szyb zespolonych 1-komorowych była w marcu nieznacznie wyższa niż rok wcześniej , a szyb 2-komorowych była wyższa nawet o 13 proc. Cały I kwartał br. zamknął się wielkością produkcji szyb zespolonych o 6 proc. wyższą niż w roku 2019. Dotyczy to nie tylko samych szyb, ale i okien, których wyprodukowano więcej w każdej z kategorii materiałowych. Okien drewnianych, w tym także tych dachowych, wyprodukowano nawet o niemal 8 proc. więcej niż w pierwszych miesiącach ub. roku, a tych z pvc więcej o 5 proc. W zasadzie tylko segment drzwi odnotował w tym okresie kilkuprocentowe spadki, choć tu też nie ucierpiały drzwi z aluminium.
Niestety był to ostatni dobry kwartał dla producentów stolarki. Zakończył on 10-letni okres koniunktury na te wyroby, a w recesję branża weszła już w pierwszym miesiącu drugiego kwartału. Badanie koniunktury*, wykonane przez Centrum Analiz Branżowych pod koniec miesiąca, pokazuje, że aż 75 proc. firm w tej kategorii odnotowało w kwietniu wyraźne spadki sprzedaży, a u ponad połowy przedsiębiorstw przekroczyły one 20 proc. ubiegłorocznej wartości. Jednak w przedsiębiorstwach ponad standardowo zaangażowanych w eksport kwietniowy spadek przekraczał nawet 50 proc. (!) Ankietowani przez CAB bez optymizmu patrzą także ma maj: ponad 40 proc. badanych zakłada dalsze spadki sprzedaży. Mimo to nie ma na razie obaw o płynność finansową przedsiębiorstw, a poprawy sytuacji rynkowej menedżerowie branży okienno-drzwiowej spodziewają się w większości dopiero jesienią tego roku. Obawy co do najbliższej przyszłości potwierdzają niestety, również dane GUS o produkcji materiałów wznoszeniowych. Choć w I kwartale wyprodukowano jeszcze o 2-3 proc. więcej niż rok temu cegieł silikatowych i bloczków z gazobetonu, to już o niemal 19 proc. spadła produkcja cegieł i pustaków ceramicznych.
Akcja #zostańwdomu została bardzo serio potraktowana przez potencjalnych klientów, stąd bardzo rzadko pojawiali się oni w kwietniu w salonach ze stolarką. Wciąż trwa co prawda montowanie okien na nowych budowach, ale zamarła niemal ich wymiana w domach i mieszkaniach, a co gorsze: nie ma nowych zamówień. To największe, poza załamaniem sprzedaży zagranicznej, zagrożenie dla segmentu okien i drzwi, bowiem aż ¾ krajowej sprzedaży tych wyrobów odbywało się dotychczas właśnie w segmencie remontowym. Bieżący rozwój sytuacji na tym rynku obserwować można w cotygodniowych raportach Centrum Analiz Branżowych, które w ramach swojej społecznej działalności w Klubie Forum 100, postanowiło wesprzeć przedsiębiorców. Zupełnie nieodpłatnie udostępniono partnerom naszego serwisu oraz partnerom CAB, raport z tego badania – wystarczy wypełnić ankietę. Gorąco zachęcamy naszych Czytelników do regularnego sięgania do tych raportów.
*Centrum Analiz Branżowych: Kondycja firm branży stolarki otworowej w Polsce, kwiecień 2020.
Tagi
badanie koniunkturybadanie rynkuCABcentrum analiz branżowychdrzwikoronawiruskryzysoknarecesjarynek remontowyspadek sprzedażystolarka budowlanaZobacz również
Bogdański i Wiśniowski wspierają Sandecję, Abakus i Premium Grodzki sponsorami podlaskiego sportu
Przez lata branża stolarki była mecenasem sportu, szczególnie lokalnego i nie inaczej jest w nowo rozpoczynającym się sezonie. W ostatnim czasie umowy sponsoringowe podpisały Abakus, Bogdański, Premium Grodzki oraz Wiśniowski.
Ogólnopolskie Forum Stolarki 2025 – ruszyła sprzedaż biletów!
Ogólnopolskie Forum Stolarki 2025 odbędzie się w dniach 15–16 października 2025 w Hotelu Vienna House Andel`s Łódź. Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w tym wydarzeniu.
Arkadiusz Muś założy partię polityczną?
W ostatnich dniach media obiegła informacja o tym, że na horyzoncie pojawiła się nowa partia polityczna, której inicjatorem miałby być Arkadiusz Muś, właściciel Press-Glass.