Stolarka w czerwcu podrożała też w marketach budowlanych

Red.: MR |Data publikacji: 2021-07-15

Ceny w sklepach budowlanych Grupy PSB średnio wzrosły w czerwcu w porównaniu do czerwca 2020 o 7,1 proc., dużo droższa jest także stolarka.

Polskie Składy Budowlane śledzą ceny w marketach należących do Grupy. Firma podsumowała właśnie zmiany cen w czerwcu. W tym roku, w stosunku do roku ubiegłego, ceny w czerwcu są średnio wyższe o 7,1 proc. i podwyżki widać w 19 grupach towarowych. Stolarka budowlana, czyli w przypadku PSB przede wszystkim drzwi są droższe o 7 proc. i te produkty znajdują się na 9. pozycji pod kątem wzrostu cen. Najwięcej klienci muszą wydać na płyty OSB, bo o 40 proc. więcej niż w zeszłym roku.

PSB podsumowały także całe półrocze pod kątem zmiany cen. Z zebranych danych wynika, że od stycznia do końca czerwca wzrosły one o 5,5 proc., także w 19 grupach towarowych. Stolarka budowlana w tym półroczu, w stosunku do pierwszego półrocza 2020 r. jest droższa o 3,8 proc. Najwyższy wzrost widać w przypadku płyt OSB – o 26,9 proc.

Obserwując sklepy sprzedające okna stwierdzamy, że wzrost cen okien w I półroczu 2021 roku wyniósł ok. 12 proc. Skąd ta różnica? Otóż w asortymencie PSB większość sprzedawanej stolarki stanowią drzwi wewnętrzne i te rzeczywiście zdrożały mniej. Poza tym wielu udziałowców PSB (składów budowlanych) ma bezpośrednie umowy z producentami okien i ich dane zakupowe/sprzedażowe są poza statystykami centrali Grupy. Uznając więc obliczenia cenowe PSB za prawdziwe należy uwzględnić te okoliczności i przyjąć, że rynkowy wzrost cen okien był jednak wyższy niż owe 7 proc. Według szacunków Centrum Analiz Branżowych wyniósł on w granicach 12-15 proc.

Otwarty 1 lipca sklep Mrówka w Drezdenku.

Na przełomie czerwca i lipca udało się także otworzyć kolejne punkty handlowe w Grupie PSB. Działalność handlową rozpoczęły m.in. sklepy Mrówka w Zabłociu oraz w Drezdenku (na zdjęciu powyżej). Obecnie do Grupy PSB należy już 337 marketów budowlanych marki Mrówka.

Zobacz również

Firmy inwestują w automatyzację produkcji

Firmy inwestują w automatyzację produkcji

Lisec w sierpniu tego roku zebrał zamówienia o wartości 34,5 mln euro. Jest to najwyższy wynik w historii firmy. Wyniki są świetne m.in. dzięki klientom z Polski.

Zabraknie montażystów?

Zabraknie montażystów?

Ekipy montażowe nie narzekają na brak pracy, wzrost cen stolarki nie wpłynął negatywnie na popyt, nie spowodował przestojów, a kalendarze na najbliższy czas są zapełnione. Czy ekipy montażowe są przygotowane na wielką falę renowacji budynków?

Amex-Bączek z jednym z najlepszych okresów w historii firmy

Amex-Bączek z jednym z najlepszych okresów w historii firmy

Amex-Bączek odnotował kilkunastoporocentowy wzrost sprzedaży w pierwszym półroczu. Firma planuje także inwestycję w moce produkcyjne.

1