Stolarka drewniana coraz bardziej popularna w Europie

Red.: |Data publikacji:

Bergs Timber, szwedzka spółka produkująca stolarkę z drewna, odnotowała wzrost sprzedaży za pierwszy kwartał na poziomie ponad 50-procentowym.

Bergs Timber to grupa, skupiająca producentów stolarki drewnianej przede wszystkim w Szwecji, ale także w Wielkiej Brytanii, w Estonii i Łotwie. Firma weszła właśnie na polski rynek poprzez akwizycję Pinusa, piszemy o tym TUTAJ. Grupa Bergs notowana jest na szwedzkiej giełdzie papierów wartościowych. Dane z pierwszego kwartału tego roku są dla spółki bardzo korzystne. Przychody ze sprzedaży wyniosły 910 mln koron szwedzkich (ok. 406 mln zł) w porównaniu do 593 mln (ok. 264 mln zł) w roku 2021, jest to wzrost o 53 proc. Wyższy jest także wynik EBITDA, w pierwszym kwartale tego roku wyniósł 82 mln koron (ok. 36 mln zł) w stosunku do 65 mln (ok. 29 mln zł) w roku 2021.

W pierwszym kwartale na rynku produktów drewnianych odczuwalne już były skutki wojny w Ukrainie. Według danych spółki, kraje europejskiej generalnie importują ok. 10 proc. rocznej konsumpcji drewna z Białorusi i Federacji Rosyjskiej. Jednak ze względu na sankcje, problemy logistyczne, ten import stopniowo spadał, by ustać kompletnie. Z kolei Rosja zaczęła eksportować do Chin. Ta sytuacja spowodowała nierównowagę na rynku globalnym, powodując okresowe braki w dostępie do surowca oraz wzrost jego ceny. Szwedzki koncern obserwuje także inny, negatywny efekt wojny na branżę drewnianą, chodzi tu o problemy w transporcie, zarówno jeśli chodzi o przewóz ciężarówkami, jak i statkami. Bergs Timber zakłada, że niestabilna sytuacja na rynku produktów z drewna utrzyma się w najbliższym czasie, choć obecnie trudno ocenić, jakie problemy mogą się jeszcze pojawić.

Z drugiej strony Bergs obserwuje na rynku wzrost zainteresowania produktami drewnianymi jako materiałem z grupy odnawialnych. Mimo wzrostu cen materiałów budowlanych, spółka ocenia, że sytuacja na rynku nowych budynków, jak i remontowanych wciąż jest dobra. Szczególnie obiecująco wygląda rozwój segmentu okien i drzwi, największego w Bergs Group.

Zobacz również

Pięćdziesiąt najlepszych okien i drzwi w Polsce

Pięćdziesiąt najlepszych okien i drzwi w Polsce

Po kilkuletniej przerwie po raz szósty zostały wybrane najlepsze okna i drzwi w Polsce w konkursie TopTen Hacks 2022.

ML System notuje niemal 40-procentowy wzrost sprzedaży

ML System notuje niemal 40-procentowy wzrost sprzedaży

ML System podliczył wyniki za trzy kwartały bieżącego roku. Firma odnotowała wzrost wartości sprzedaży o 39 proc.

AGC: w Europie spada popyt na szkło

AGC: w Europie spada popyt na szkło

AGC podliczył wyniki za trzy kwartały. Spółka jednocześnie informuje, że popyt na szkło w Europie spada, co wymaga korekt w działalności.

1