Sprzedaż mieszkań z miesiąca na miesiąc hamuje

Autor: |Data publikacji:

Niska podaż mieszkań miała miejsce już w ubiegłym roku i pierwszym kwartale roku 2024. Niestety nic nie wskazuje na to, aby sytuacja miała się szybko zmienić.

Malejący rynek mieszkaniowy to trend utrzymujący się od kilku lat. Ma on zdecydowanie negatywny wpływ na kondycję branży budowlanej i jej poszczególnych segmentów. Po rekordowym roku 2021 r., kiedy na rynku było 310 tys. mieszkań, jest coraz gorzej. Analitycy z PIE podają, że w tym roku do użytkowania ma być oddanych ok. 200 tys. lokali.

Z drugiej strony według danych Otodom Analytics w maju w siedmiu największych polskich aglomeracjach deweloperzy sprzedali 3,2 tys. lokali, czyli o 10 proc. mniej niż w kwietniu i prawie 20 proc. mniej r/r. Tego rzędu wynik był notowany na przełomie 2022 i 2023 r. i w dużym stopniu spowodował go kryzys kredytowy. Dla porównania w sierpniu 2022 r. sprzedawano średnio 80 lokali dziennie, a w roku 2023 prawie 220. Popyt był wówczas napędzany m.in. przez program „Bezpieczny Kredyt 2%”, zwiększenie realnych wynagrodzeń w II połowie roku czy spadek stóp procentowych.

mieszkanie-na-start-grafika

Obecnie jednak do zmniejszającej się podaży nowych mieszkań dochodzi kolejny hamulec w rozwoju branży budowlanej w postaci niepewnej sytuacji na rynku kredytowym. W miejsce programu „Bezpieczny kredyt 2 proc.” rząd zapowiadał „Mieszkanie na start”. Miało to umożliwić skorzystanie z preferencyjnych kredytów przez większą grupę osób. W budżecie na 2024 rok przewidziano na realizację programu 500 mln zł. Zgodnie z prognozami miał on ruszyć od połowy roku. Jednak tak się nie stanie. Zakończyły się konsultacje społeczne dotyczące programu, jednak okazało się, że nie ma porozumienia nawet wśród samych rządzących. Obecnie trwają prace nad programem i nie określono, kiedy powinny się zakończyć. Eksperci nie mają jednak dobrych wieści. Przewidują, że wobec bardzo prawdopodobnych zmian w nim, banki zaczną udzielać kredytów nawet dopiero w 2025 roku.

Zobacz również

Wyniki trzeciego kwartału w AkzoNobel

Wyniki trzeciego kwartału w AkzoNobel

AkzoNobel, holenderski producent farb i powłok, opublikował dane finansowe dotyczące trezciego kwartały roku 2024. W odniesieniu do tego samego okresu rok wcześniej spółka odnotowała niewielki wzrost sprzedaży i nieduży spadek przychodów.

Trzeci kwartał okiem branży

Trzeci kwartał okiem branży

Trzeci kwartał tego roku pokazuje, że sytuacja ekonomiczna zarówno w Polsce, jak i innych krajach jest nadal trudna. Przewidywana poprawa może nastąpić dopiero w roku 2026. Ten rok jest więc wyzwaniem też dla całej branży stolarki.

Nowości produktowe – przegląd październik 2024

Nowości produktowe – przegląd październik 2024

Prezentujemy kolejne zestawienie nowości wprowadzonych przez producentów stolarki na przełomie wrześnie i października.