Spodziewany spadek cen aluminium w II półroczu

Red.: |Data publikacji:

Grupa Kęty poinformowała, że w II kwartale br. przychody spółki wzrosły o 44 proc. osiągając wartość 1,66 mld zł. Przychody segmentu, na czele którego stoi Aluprof, wzrosły w tym czasie o 40 proc.

W okresowym sprawozdaniu, prognozie na II kwarta br. Grupa Kęty poinformowała, że skonsolidowane przychody ze sprzedaży w drugim kwartale 2022 roku wyniosą 1,66 mld zł i będzie to wzrost o 44 proc. w stosunku do II kwartału roku minionego. Największy, 60-procentowy wzrost grupa odnotuje w segmencie wyrobów wyciskanych, o 30 proc. wzrosną przychody segmentu opakowań giętkich, natomiast przychody Segmentu Systemów Aluminiowych, na czele którego stoi Aluprof, wzrosną w tym czasie o 40 proc. Skonsolidowany zysk netto wyniesie w II kwartale 220 mln zł, co oznacza wzrost o 36 proc.

W związku z dobrymi, wykraczającymi poza plan, wynikami I półrocza Grupa Kęty zaktualizowała swoje prognozy dla wyników całego 2022 roku. Obecnie kierownictwo Grupy spodziewa się, że przychody będą o 10 proc. wyższe od tych przewidywanych w grudniu ub. roku i wyniosą 5,94 mld zł. Zysk netto będzie wyższy o 17 proc. i osiągnie wartość 642 mln zł. Rozważając II półrocze kierownictwo spółki założyło, że cena aluminium wyniesie średnio 2800 USD/t. W II kwartale 2022 roku była to cena 2920 USD/t, a rok wcześniej, w II kwartale 2021 wynosiła ona 2411 USD/t. Przewidywany, średni kurs euro osiągnie 4,60 zł.

Grupa wznawia swoją aktywność na terenie Ukrainy w spółkach Alupol w Borodiance i Aluprof w Kijowie, które zawiesiły swoją działalność po rosyjskiej agresji na ten kraj. Zakład w Borodiance funkcjonuje obecnie w ograniczonym zakresie z pracą: z przerwami w systemie jednozmianowym.

Zobacz również

Albud będzie się rozbudowywał

Albud będzie się rozbudowywał

Albud będzie się rozbudowywał. Firma szacuje, że wartość inwestycji wyniesie ok. 7 mln zł. Producent otrzymał decyzję o wsparciu od KSSEMP.

Ekologiczne szkło nowym trendem w branży

Ekologiczne szkło nowym trendem w branży

AGC Glass Europe już w tym roku rozpocznie produkcję szkła o obniżonym śladzie węglowym. Dzięki temu firmie uda się zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 40 proc.

Mercor notuje wzrost wartości zamówień

Mercor notuje wzrost wartości zamówień

Mercor podliczył, że wartość zamówień, jakie firma zebrała w sierpniu były wyższe o 29 proc. w stosunku do roku ubiegłego.

1