Spadek sprzedaży i zamówień w Glastonie

Autor: |Data publikacji:

Glaston opublikował właśnie wyniki z I półrocza. Firma podliczyła, że sprzedaż netto wyniosła 95,9 mln euro, w porównaniu do 102,8 mln euro w 2019 r.

Glaston znacząco odczuł skutki pandemii szczególnie w II kwartale. Widać je m.in. w spadku zamówień, a te, które były już wcześniej zapowiedziane, zostały przełożone z powodu niepewnej sytuacji rynkowej. Choć Glaston przyznaje, że większość odwołanych zamówień udało się jednak pozyskać w czerwcu.

W II kwartale – od kwietnia do czerwca sprzedaż netto wyniosła 48,9 mln euro w stosunku do 58,4 mln w roku 2019. Jeśli chodzi o wyniki z całego półrocza, to firma od stycznia do czerwca osiągnęła sprzedaż netto w wysokości 95,9 mln euro w stosunku do 102,8 w roku 2019.

Na wyniki w II kwartale i w całym półroczu wpłynęło kilka czynników. Po pierwsze wielu klientów z USA opóźniło realizację swoich inwestycji z powodu niepewności ekonomicznej i ograniczeń związanych z pandemią. Ta sytuacja wpłynęła negatywnie na wyniki sprzedaży. Niższe przychody były też spowodowane generalnie zmniejszeniem produkcji wśród klientów Glastona. Firma jednak obniżyła w omawianym okresie koszty stałe, wprowadziła usprawnienia organizacyjne i czasowe zwolnienia pracowników. W II kwartale spadły także koszty marketingu i podróży. Zarząd spółki podkreśla, że także zauważalne były bardziej niż w roku ubiegłym efekty synergii wynikające z integracji z Bystronic.

Jeśli chodzi o prognozy, to zarząd Glastonu z zadowoleniem przyjął unijną strategię przeciwdziałania skutkom pandemii. W strategii istotną rolę odgrywa efektywność energetyczna i rozwiązania cyfrowe, a Glaston ma produkty, które odpowiadają tym projektom. Prezes firmy Sasu Koivumäki jednak przyznaje, że niepewność co do sytuacji na rynku pozostaje wysoka. I niższy, niż w 2019 r. poziom zamówień wpłynie na wyniki sprzedaży na cały rok. Choć firma spodziewa się wzrostu zamówień w III i IV kwartale 2020 r. w stosunku do II kwartału.

W kwietniu 2019 r. Glaston zakończył akwizycję firmy Bystronic. Porównując więc dane z początku roku firma przyjmuje „pro forma” dane finansowe wspólnie obu spółek, mimo, że jeszcze transakcja nie była zakończona. Dzięki temu jednak prezentacja danych finansowych i porównanie ich do poprzednich okresów obliczeniowych jest wiarygodne.

Zobacz również

Konkurs kalendarzy rozstrzygnięty! Poznaj zwycięzców

Konkurs kalendarzy rozstrzygnięty! Poznaj zwycięzców

Zakończyła się siódma edycja naszego dorocznego konkursu na najlepsze kalendarze branży stolarki. Internauci wybrali zwycięzców poszczególnych kategorii. Konkurs kalendarzy - sprawdź wyniki!

Diamenty Forbesa – znamy laureatów 2025

Diamenty Forbesa – znamy laureatów 2025

Diamenty Forbesa wskazują firmy w najlepszej kondycji finansowej. Organizator ogłosił właśnie, które z nich zostały wyróżnione w tegorocznej, już siedemnastej, edycji. Statuetki będą wręczane na galach, które odbędę się wiosną i latem roku 2025. Wśród docenionych są również przedstawiciele branży stolarki.

Wystawcy na targach Budma/WinDoor-Tech 2025 (Zdjęcia)

Wystawcy na targach Budma/WinDoor-Tech 2025 (Zdjęcia)

Trwają targi Budma/Windoor-Tech 2025, w których uczestniczy wiele firm branży stolarki. Przygotowaliśmy dla Was galerię zdjęć ze stoisk wystawców poznańskich targów.