Glaston opublikował właśnie wyniki z I półrocza. Firma podliczyła, że sprzedaż netto wyniosła 95,9 mln euro, w porównaniu do 102,8 mln euro w 2019 r.
Glaston znacząco odczuł skutki pandemii szczególnie w II kwartale. Widać je m.in. w spadku zamówień, a te, które były już wcześniej zapowiedziane, zostały przełożone z powodu niepewnej sytuacji rynkowej. Choć Glaston przyznaje, że większość odwołanych zamówień udało się jednak pozyskać w czerwcu.
W II kwartale – od kwietnia do czerwca sprzedaż netto wyniosła 48,9 mln euro w stosunku do 58,4 mln w roku 2019. Jeśli chodzi o wyniki z całego półrocza, to firma od stycznia do czerwca osiągnęła sprzedaż netto w wysokości 95,9 mln euro w stosunku do 102,8 w roku 2019.
Na wyniki w II kwartale i w całym półroczu wpłynęło kilka czynników. Po pierwsze wielu klientów z USA opóźniło realizację swoich inwestycji z powodu niepewności ekonomicznej i ograniczeń związanych z pandemią. Ta sytuacja wpłynęła negatywnie na wyniki sprzedaży. Niższe przychody były też spowodowane generalnie zmniejszeniem produkcji wśród klientów Glastona. Firma jednak obniżyła w omawianym okresie koszty stałe, wprowadziła usprawnienia organizacyjne i czasowe zwolnienia pracowników. W II kwartale spadły także koszty marketingu i podróży. Zarząd spółki podkreśla, że także zauważalne były bardziej niż w roku ubiegłym efekty synergii wynikające z integracji z Bystronic.
Jeśli chodzi o prognozy, to zarząd Glastonu z zadowoleniem przyjął unijną strategię przeciwdziałania skutkom pandemii. W strategii istotną rolę odgrywa efektywność energetyczna i rozwiązania cyfrowe, a Glaston ma produkty, które odpowiadają tym projektom. Prezes firmy Sasu Koivumäki jednak przyznaje, że niepewność co do sytuacji na rynku pozostaje wysoka. I niższy, niż w 2019 r. poziom zamówień wpłynie na wyniki sprzedaży na cały rok. Choć firma spodziewa się wzrostu zamówień w III i IV kwartale 2020 r. w stosunku do II kwartału.
W kwietniu 2019 r. Glaston zakończył akwizycję firmy Bystronic. Porównując więc dane z początku roku firma przyjmuje „pro forma” dane finansowe wspólnie obu spółek, mimo, że jeszcze transakcja nie była zakończona. Dzięki temu jednak prezentacja danych finansowych i porównanie ich do poprzednich okresów obliczeniowych jest wiarygodne.
Zobacz również
BAU 2025 – największe wydarzenie branży budowlanej (galeria)
W Monachium od wczoraj trwa największe wydarzenie branży budowlanej. Targi BAU 2025 zgromadziły licznych wystawców. Coraz więcej jest też zwiedzających. Na miejscu jest też redakcja „Forum Branżowego”. I tak jak obiecaliśmy relacjonujemy to wydarzenie.
Targi BAU 2025 rozpoczęte
Rozpoczęło się największe targowe wydarzenie tego roku - BAU 2025 w Monachium. W Niemczech nie mogło zabraknąć naszej redakcji, która relacjonuje to wydarzenie.
Forum Branżowe 01.2025 – czytaj w wersji online
Jest już dostępne styczniowe „Forum Branżowe”. Gościem najnowszego numeru jest Marek Klimek założyciel i prezes firmy Prez-Met. Jest to jedno...