Soudal podsumował miniony rok pod względem handlowym. Jest to okres, który belgijski koncern może zaliczyć do udanych.
Soudal należy do największych producentów chemii budowlanej w Europie. Ten koncern z siedzibą w Turnhout w Belgii zakończył rok 2023 wzrostem wolumenu sprzedaży o 7 proc. W minionym roku firmie udało się osiągnąć obroty brutto w wysokości 1,34 mld euro, co oznacza wzrost w porównaniu do 2022 r., wówczas było to 1,31 mld euro. Wyższy jest także znacząco wynik EBITDA – w 2023 r. wyniósł on 118,08 mln euro, w roku 2022 była to kwota 91,89 mln euro. Soudal zakończył rok zyskiem netto w wysokości 50,72 mln euro w stosunku do 34,6 mln euro w roku 2022.
W minionym roku firma kontynuowała strategię rozwoju, na inwestycje wydała 91,8 mln euro, w roku 2022 była to kwota niewiele mniejsza, wynosiła bowiem 89,7 mln euro.
Vic Swerts, prezes i założyciel Soudala, podsumowuje wyniki z minionego roku tak:
Siłą napędową stojącą za wzrostem jest nasza strategia rozwoju. Inwestycje to powód numer jeden, z którego nasze przychody i EBITDA przewyższają poprzednie rekordowe wyniki niemal rok w rok. Kolejnym czynnikiem wpływającym pozytywnie na wyniki w minionym roku to fakt, że ceny surowców spadły szybciej, niż pierwotnie zakładaliśmy w budżecie. Jako minus odnotowaliśmy ceny niższe od planowanych w budżecie, jakie udało nam się przenieść na rynek, a także opóźnienia w dostawach surowców spowodowane konfliktem na Bliskim Wschodzie. Negatywny wpływ na wynik miały także kursy walut. Jednak podsumowując, kończymy rok mocnym wynikiem.
W minionym roku Soudal był zaangażowany w przejęcie włoskiego przedsiębiorstwa Durante Adesivi. Finał transakcji nastąpił w styczniu bieżącego roku. Była to największa transakcja w dotychczasowej historii Soudala. Włoska firma osiąga roczne obroty w wysokości 90 mln euro. Belgijski koncern zakłada, że dzięki ten transakcji roczne obroty w 2024 r. osiągną 1,5 mld euro.
Zobacz również
Grupa Kęty na rok 2025 przewiduje niewielkie wzrosty
Grupa Kęty w bieżącym roku powinna osiągnąć wzrosty zarówno wyników finansowych, jak i operacyjnych. Tak wynika z prognozy przedstawionej przez zarząd Grupy Kęty spółki.
Gospodarka odpadami – nowelizacja ustawy
Gospodarka odpadami budowlanymi i rozbiórkowymi została unormowana. Nowelizacja ustawy o odpadach dostosowuje polskie przepisy do unijnych. Dotyczy organizacji systemu segregowania odpadów budowlanych i rozbiórkowych (tzw. BiR). Obowiązuje od 1 stycznia 2025 r.
Wyniki finansowe Mercor SA – po raz kolejny spadki
Wyniki finansowe spółki Mercor w 1 półroczu roku obrotowego 2024/2025 wskazują na spadki. Firma właśnie opublikowała śródroczny raport.