Somfy zakończyło rok na plusie

Red.: |Data publikacji:

Somfy podsumowało właśnie wyniki ze sprzedaży z 2022 r. Francuski koncern odnotował wzrost przychodów, mimo zauważalnego od drugiego kwartału spowolnienia.

Grupa Somfy podliczyła, że w 2022 r. wartość przychodów ze sprzedaży wyniosła 1,53 mld euro. Rok wcześniej spółka odnotowała sprzedaż w wysokości 1,47 mld euro, co obecnie oznacza wzrost o 3,7 proc. Firma przyznaje, że odnotowała spadek popytu w drugim półroczu minionego roku, jednak już w drugim kwartale widoczne były sygnały spowolnienia. Sprzedaż w drugim w kwartale 2022 r., w porównaniu do danych rok wcześniej była wyższa zaledwie o 1,2 proc.

Somfy informuje, że w minionym roku znaczący wzrost sprzedaży notowało w Ameryce Łacińskiej, Afryce, Bliskim Wschodzie oraz w Azji i krajach regionu Pacyfiku. Były to wzrosty ponad 20-procentowe (stosując wskaźnik porównawczy like-for-like). Jeśli chodzi o Wschodnią, Północną i Środkową Europę, to ta część kontynentu odczuła ekonomiczne i geopolityczne napięcia obecne w zeszłym roku. Widać to było również w sprzedaży, gdzie w całym roku notowany był spadek przychodów odpowiednio o 2,6, proc., 1,8 proc. i 1,3 proc. Do tych rynków wliczane są Niemcy, znaczący odbiorca produktów Somfy, w tym kraju spółka odnotowała spadek sprzedaży o 3 proc. Na rodzimym, francuskim rynku sprzedaż była bez zmian w porównaniu do 2021 r., taki sam wynik spółka odnotowała w Ameryce Północnej.

Zobacz również

Warema zakończyła trudny rok na plusie

Warema zakończyła trudny rok na plusie

Warema podsumowała miniony rok pod względem finansowym. Firma osiągnęła niewielki wzrost w sprzedaży w porównaniu do 2022 r.

Czy Mercor pokonał spadki?

Czy Mercor pokonał spadki?

Zarząd spółki Mercor SA opublikował informację o wielkości zamówień w maju 2024 r. Grupa pozyskała zlecenia o wartości ok. 53,2 mln zł.

Brytyjczycy spodziewają się poprawy w budownictwie pod koniec roku

Brytyjczycy spodziewają się poprawy w budownictwie pod koniec roku

W Wielkiej Brytanii spadło oprocentowanie stóp procentowych kredytów hipotecznych, co może się odbić poprawą na rynku budowlanym.

1