Smart home domeną ludzi młodych

Red.: PG |Data publikacji: 2020-08-13

Firma USP Marketing Consultancy przeprowadziła europejskie badanie dotyczące powodów dla których decydujemy się lub rezygnujemy z zakupu produktów z kategorii smart home. Sprawdziła również, czy inwestycje w dom inteligentny to domena ludzi młodych.

Badanie „Europejski monitor renowacji i remontów domów” przeprowadzane jest przez USP Marketing Consultancy cztery razy w roku. Zostało ono przeprowadzone na grupie 26 tys. wykonawców i indywidualnych inwestorów określających się mianem majsterkowiczów z Niemiec, Austrii, Francji, Hiszpanii, Włoch, Wielkiej Brytanii, Holandii, Belgii, Polski, Danii i Szwecji.

Ważnym wątkiem tego badania był właśnie dom inteligentny. Badanie wskazało, że ponad połowa milenialsów (czyli osób w wieku od 18 do 34 lat) jest bardzo zainteresowana produktami smart home. Dla porównania: w pokoleniu 55+ tylko co czwarty konsument wyraża zainteresowanie tematem domów inteligentnych. Należy przyjąć, że w przypadku instalowania nowych urządzeń smart, to przede wszystkim starsze pokolenie będzie oczekiwało instalacji ich przez fachowców.

Argumentów przemawiających za rozwiązaniami smart home jest wiele, ale respondenci wskazywali przede wszystkim dwa:

  • oszczędzanie energii we własnym domu
  • „ułatwienie życia”

Jednak istnieją również pewne bariery, które wymieniają europejscy konsumenci, to m.in.:

  • wysokie koszty
  • obawa przed złożonością komponentów domu inteligentnego i ich konfiguracją

Jak się okazuje, co druga osoba uważa, że ​​komponenty inteligentnego domu powinny być instalowane tylko i wyłącznie przez specjalistę. Wielu konsumentów po prostu nie odważy się samodzielnie instalować systemy smart home. Ponadto 14 proc. respondentów planuje zakup urządzeń smart z kategorii „Oświetlenie”, zakup produktów z kategorii „Bezpieczeństwo” jest w planach 11 proc. respondentów, a kategoria „Ogrzewanie” przyciąga 10 proc. ankietowanych. Bardzo małe zainteresowanie jest produktami przeznaczonymi do ogrodu. Automatyczne kosiarki chciałoby zakupić zaledwie 4 proc. respondentów.

Komentarz redakcji:

Badanie na tak dużej grupie europejskich respondentów przynosi bardzo ciekawe wnioski dla branży stolarki. Powinna ona przeanalizować swoją komunikację marketingową zarówno pod kątem grupy docelowej, jak i informowania o korzyściach płynących z rozwiązań smart. Jak wynika z badania, najskuteczniejsze może się okazać komunikowanie stolarki młodemu pokoleniu jako istotnego elementu domu inteligentnego, z podkreśleniem jej właściwości przeciwwłamaniowych i energooszczędnych. Ciekawym pomysłem może być również wprowadzenie do przekazów reklamowych wątku ogrzewania (np. szyba grzewcza).

Zobacz również

Alsecco jako jeden z największych producentów w Polsce?

Alsecco jako jeden z największych producentów w Polsce?

Alsecco poinformował, że szuka działki inwestycyjnej, gdzie będzie mógł zbudować nowy zakład. Firma, które obecnie eksportuje 80 proc. swoich wyrobów, chce zwiększyć produkcję czterokrotnie.

Bądź aktywny komunikacyjnie z naszymi mediami

Bądź aktywny komunikacyjnie z naszymi mediami

Forum Branżowe nie zwalnia tempa i namawia do firmowej aktywności również na jesień. W tym okresie warto zwrócić uwagę na coraz popularniejsze formy multimedialne, takie jak webinaria, podcasty oraz uzupełniający treści naszego miesięcznika serwis internetowy.

Schmalz przeprowadza się na swoje

Schmalz przeprowadza się na swoje

Schmalz przenosi się do własnego budynku, który znajduje się w Komornikach pod Poznaniem. Oficjalne otwarcie nowej siedziby odbędzie się jednak dopiero wiosną przyszłego roku.

1