Slonawy (dawniej Pozbud) notuje wzrost przychodów i zysku

Red.: |Data publikacji:

Compremum, spółka w skład której wchodzi Fabryka Slonawy (dawniej Pozbud), producent stolarki otworowej, podsumowała rok pod względem finansowym.

Spółka podliczyła 2021 rok pod względem handlowym i poinformowała, że przychody ze sprzedaży wyniosły 202,43 mln zł w porównaniu do 193,74 w roku 2020. Jest to wzrost o ok. 4 proc. Natomiast Compremum zanotowało spadek wartości EBITDA – w zakończonym właśnie sezonie wyniosła ona 44,04 mln zł w porównaniu do 54,29 mln zł w roku 2020. Firma tłumaczy, że powodem niskiego poziomu EBITDA były wyższe koszty prowadzenia działalności przez spółkę.

Na wzrost przychodów ze sprzedaży wpłynęły dobre wyniki m.in. w segmencie stolarki otworowej. W minionym roku wartość sprzedaży okien i drzwi wyniosła 31,93 mln zł w porównaniu do 27,69 mln zł w roku 2020. Wyższy jest także zysk. W omawianym właśnie okresie zysk brutto w segmencie stolarki wyniósł 3,73 mln zł, a w roku 2020 spółka odnotowała stratę w wysokości 5,96 mln zł.

W minionym roku firma włożyła dużo pracy w przeorganizowanie segmentu stolarki. Zmieniona została oferta profili okiennych, zwiększony został udział spółki w sprzedaży drzwi zewnętrznych oraz wznowiona została sprzedaż drzwi wewnętrznych. Firma kontynuowała także przebudowę kanałów dystrybucji. Compremum ma wyznaczony cel, by sukcesywnie zwiększać przychody ze sprzedaży w tym segmencie . Firma chce do 2025 r. osiągnąć w  nim roczne przychody przekraczające 87 mln zł. Cel ten firma chce zrealizować m.in. poprzez zwiększenie eksportu. Spółce zależy tu na nawiązywaniu współpracy z partnerami zagranicznymi. Obecna kooperacja z kontrahentem ze Stanów Zjednoczonych znacząco wpływa na zwiększenie wolumenu sprzedaży na rynku amerykańskim. Jednocześnie spółka nie odnotowała wzrostu zainteresowania ślusarką aluminiowa i zdecydowała o wycofaniu z oferty produktów z aluminium.

W 2021 r. Compremum zwiększyło swoją aktywność w segmencie energetycznym. Firma zawarła umowy z Durapower Holdings z siedzibą w Singapurze oraz Elmodis z siedzibą w Krakowie, której efektem ma być m.in. uruchomienie produkcji baterii litowo-jonowych. Natomiast jesienią 2021 roku Grupa Compremum przejęła Elektrociepłownię Ptaszkowice, która uzyskała pozwolenie na budowę farmy fotowoltaicznej o mocy do 6,6 MW. W przyszłości firma planuje inwestycje w instalacje, które zwiększą moc do 35 MW.

Grupa Kapitałowa Compremum prowadzi działalność w segmentach: stolarki otworowej, to spółka zależna Fabryka Slonawy, dawniej Pozbud, a także w budownictwie infrastrukturalnym, energetyce (OZE) i przemyśle kolejowym. O zmianach w strukturze firmy pisaliśmy TUTAJ.

Zobacz również

Nice ma nową strategię działania do 2025 r.

Nice ma nową strategię działania do 2025 r.

Nice opublikował swój pierwszy Raport Zrównoważonego Rozwoju. Firma prezentuje w nim nową strategię rozwoju.

Nowe showroomy Dako i Aluprofu

Nowe showroomy Dako i Aluprofu

Dako otworzył właśnie swój nowy showroom w swojej siedzibie w Nowym Sączu. Także Aluprof inwestuje w salon, który otworzy w Wietnamie.

Slonawy chce inwestować w sprzedaż w USA

Slonawy chce inwestować w sprzedaż w USA

Compremum podliczyło wyniki ze sprzedaży za trzy kwartały. Spółka osiągnęła sprzedaż ponad 167 mln zł, w tym 13 proc. to stolarka.

1