Segment bram przemysłowych czeka stagnacja

Red.: |Data publikacji:

Popyt na bramy przemysłowe w Europie będzie się w najbliższych latach zmniejszał. Do 2026 r. wzrost wolumenu sprzedaży może wynieść niecałe 2 proc. rocznie, także w Polsce.

Sektor bram przemysłowych przechodzi obecnie podobne trudności, jak i cała branża budowlana. Na działalności firm negatywnie odbija się wzrost cen, rosnące koszty energii oraz niepewność związana z sytuacją geopolityczną. Agencja Interconnection Consulting podała, że popyt na bramy przemysłowe będzie się zmniejszał, co sprawi, że do 2026 r. średni roczny wzrost wolumenu sprzedaży wyniesie 1,7 proc. Wynika to z analiz przeprowadzonych w siedmiu europejskich krajach: Polsce, Francji, Niemczech, Włoszech, Austrii, Szwajcarii i Szwecji.

Brama przemysłowa, fot: Wiśniowski

W 2021 r. w branży bram przemysłowych widoczne było częściowe ożywienie po okresie trudności, jakie firmy doświadczyły na początku pandemii. Dlatego sprzedaż w 2021 r. wzrosła w tym segmencie o 3,5 proc. pod katem wolumenu. Jednak już kolejny, 2022 r. zakończył się średnim wzrostem w omawianych krajach na poziomie zaledwie 1,2 proc. Jeśli brać pod uwagę wysokość obrotów, to tutaj naturalnie widoczne były wzrosty, co wynika przede wszystkim z czynnika inflacyjnego. Firmy zakończyły 2022 r. wzrostem obrotów o 10,8 proc. Analitycy prognozują, że w kolejnych latach należy się podziewać wzrostów średnio o 5 proc. rocznie.

Najwyższy wzrost obrotów spodziewany jest we Francji – o 6,9 proc. rocznie. Z kolei najważniejszym regionem z produkcją bram przemysłowych w Europie jest obszar w Niemczech wzdłuż Renu. Tam też, ze względu na duże uprzemysłowienie, istnieje duży rynek zbytu. Francja i Niemcy są generalnie dużymi producentami bram przemysłowych – te kraje mają łącznie aż 70 proc., udziału w europejskim rynku. Z kolei najważniejszymi firmami są: Assa Abloy Group, Breda, Condoor, Novoferm, Ryterna, Teckentrup i Wiśniowski. Ich łączny udział w rynku wynosi ponad 73 proc.

Eksperci podają, że największą grupę produktów w bramach przemysłowych stanowią bramy segmentowe. Rocznie sprzedawanych jest niemal 250 tys. jednostek bram, co stanowi 54 proc. udziału w rynku. Na drugim miejscu są bramy rolowane, których udział w rynku wynosi 23,9 proc. Firmy najczęściej produkują bramy ze stali a analitycy podkreślają stały wzrost udziału tego materiału w produkcji bram, wynoszącym obecnie trzy czwarte w całej produkcji. Ten wzrost będzie wynosił do 2026 r. średnio 2,1 proc. rocznie. Drugim materiałem do produkcji bram jest aluminium, na dalszych pozycjach są PCW i stopy mieszane, których udział w rynku wynosi 5 proc.

Zobacz również

Dotacje dla sektora HoReCa szansą dla branży stolarki

Dotacje dla sektora HoReCa szansą dla branży stolarki

Program wsparcia dla branży hotelowo-gastronomicznej to szansa na zamówienia z branży stolarki otworowej i osłon.

Ceny stolarki w sklepach PSB są na stabilnym poziomie

Ceny stolarki w sklepach PSB są na stabilnym poziomie

W marketach należących do Grupy PSB ceny stolarki w maju b.r. są o ok. 1 proc. niższe w porównaniu do roku ubiegłego.

Aluprof uruchomił nowe lakiernie, Szymon Marciniak ambasadorem marki

Aluprof uruchomił nowe lakiernie, Szymon Marciniak ambasadorem marki

Aluprof, producent profili i ślusarki aluminiowej, uruchomił w swoich zakładach 3 lakiernie proszkowe. Ponadto wybrał ambasadora marki.

1