Rynek osłon zewnętrznych na fali wzrostu

Red.: |Data publikacji:

Najnowsze opracowanie Centrum Informacji Branżowej w postaci Vademecum Stolarki poświęcono tym razem segmentowi osłon wraz z artykułem omawiającym ten rynek. Rozwija się on równolegle z rozwojem rynku okien, gdyż 80 proc. producentów okien posiada rolety w swoich ofertach handlowych, a co szósty je wręcz produkuje.

Choć osłony produkowane są w kilkuset zakładach, to 70 proc. tego rynku należy do kilkunastu największych wytwórców. Liderem branży osłon zewnętrznych jest kaliski Portos, który już w 2019 roku przekroczył 300 mln zł obrotu, uzyskując jednocześnie ponad 88 mln zł zysku netto. W 2020 roku odnotował kolejny wzrost sprzedaży, a i obecny sezon zapowiada się tu rekordowo. Trzech producentów osłon zewnętrznych może pochwalić się sprzedażą na poziomie przekraczającym 150 mln zł i co ważne, także oni odnotowali wzrost sprzedaży w 2020 roku. Sprzedaż Anwisu zwiększyła się aż o 18 procent do 188 mln zł, Selt zanotował wzrost aż o 22 procent do niemal 177 mln zł, a Eko-Okna urosły w tym segmencie do 170 mln zł. Nie gorzej wyglądają prognozy tych firm na obecny sezon, stawiane po wynikach pierwszego półrocza obecnego sezonu.

Artykuł, autorstwa Centrum Analiz Branżowych, przypomina, że okienne osłony zewnętrzne mają ogromną szansę zostać głównymi beneficjentami programów Europejskiego Zielonego Ładu, który ma zapewnić znaczący wzrost sprzedaży produktów wpływających na poprawę efektywności energetycznej budynków. Mało co pasuje do tych założeń jak właśnie okna energooszczędne i ich osłony. Więcej na temat rynku osłon zewnętrznych i ich oferty na sezon 2021 przeczytać można w Vademecum Stolarki, w czerwcowym wydaniu miesięcznika Forum Branżowe. Dostępne w prenumeracie.

Zobacz również

Systemodawcy o ołowiu i kadmie w profilach

Systemodawcy o ołowiu i kadmie w profilach

W lipcu tego roku kilku systemodawców profili z PCW w ramach konsultacji publicznych zgłosiło swoje opinie dotyczące projektu wprowadzenia zmian w dyrektywnie RoHS (Restriction of Hazardous Substances).

W branży budowlanej powiało lekkim optymizmem

W branży budowlanej powiało lekkim optymizmem

Nastroje w branży w niewielkim stopniu, ale się poprawiają. Przedstawiciele dużych firm stolarkowych oceniają, że stopniowo wraca popyt na oferowane przez nich produkty.

Branża producentów narzędzi spotka się wkrótce w Katowicach

Branża producentów narzędzi spotka się wkrótce w Katowicach

Toolex to targi branży obrabiarek, narzędzi i technologii obróbki. Wystawa odbędzie się po raz 15. w Katowicach na początku października.

1