Rynek osłon zewnętrznych na fali wzrostu

Red.: |Data publikacji:

Najnowsze opracowanie Centrum Informacji Branżowej w postaci Vademecum Stolarki poświęcono tym razem segmentowi osłon wraz z artykułem omawiającym ten rynek. Rozwija się on równolegle z rozwojem rynku okien, gdyż 80 proc. producentów okien posiada rolety w swoich ofertach handlowych, a co szósty je wręcz produkuje.

Choć osłony produkowane są w kilkuset zakładach, to 70 proc. tego rynku należy do kilkunastu największych wytwórców. Liderem branży osłon zewnętrznych jest kaliski Portos, który już w 2019 roku przekroczył 300 mln zł obrotu, uzyskując jednocześnie ponad 88 mln zł zysku netto. W 2020 roku odnotował kolejny wzrost sprzedaży, a i obecny sezon zapowiada się tu rekordowo. Trzech producentów osłon zewnętrznych może pochwalić się sprzedażą na poziomie przekraczającym 150 mln zł i co ważne, także oni odnotowali wzrost sprzedaży w 2020 roku. Sprzedaż Anwisu zwiększyła się aż o 18 procent do 188 mln zł, Selt zanotował wzrost aż o 22 procent do niemal 177 mln zł, a Eko-Okna urosły w tym segmencie do 170 mln zł. Nie gorzej wyglądają prognozy tych firm na obecny sezon, stawiane po wynikach pierwszego półrocza obecnego sezonu.

Artykuł, autorstwa Centrum Analiz Branżowych, przypomina, że okienne osłony zewnętrzne mają ogromną szansę zostać głównymi beneficjentami programów Europejskiego Zielonego Ładu, który ma zapewnić znaczący wzrost sprzedaży produktów wpływających na poprawę efektywności energetycznej budynków. Mało co pasuje do tych założeń jak właśnie okna energooszczędne i ich osłony. Więcej na temat rynku osłon zewnętrznych i ich oferty na sezon 2021 przeczytać można w Vademecum Stolarki, w czerwcowym wydaniu miesięcznika Forum Branżowe. Dostępne w prenumeracie.

Zobacz również

Fakro zmniejszyło produkcję o 30 proc.

Fakro zmniejszyło produkcję o 30 proc.

Fakro boleśnie odczuwa spadek koniunktury na rynku budowlanym. Mniejsza ilość zamówień powoduje, że firma nie ma obecnie pracy dla wszystkich pracowników.

W wakacje wystrzelił popyt na pergole

W wakacje wystrzelił popyt na pergole

Jak poinformowała nas firma Sun Winner, w okresie letnim znacznie zwiększyła się dynamika hurtowej sprzedaży pergoli. Przedsiębiorstwo z Łomży zakłada, że w tym roku uda mu się znacznie poprawić wyniki w porównaniu z sezonem 2021.

Mecenasi Sportu finiszują 14 sierpnia

Mecenasi Sportu finiszują 14 sierpnia

W ostatnim tygodniu naszego konkursu Mecenas Sportu na fotelu absolutnego lidera rozsiadł się zawierciański klub siatkówki Aluronu. Kibice tej drużyny oddali niemal 3 700 głosów.

1