Rynek elementów złącznych z szansami na rozwój

Red.: |Data publikacji:

W ostatnich 18 latach polski rynek elementów złącznych zwiększył się siedmiokrotnie. Firmy zaopatrują nie tylko rodzimy rynek, ale w ostatnich latach znacząco wzrósł eksport.

W Krakowie w dniach 19-20 października odbyły się już po raz piąty Międzynarodowe Targi Elementów Złącznych i Technik Łączenia Fastener Poland. To wydarzenie było okazją do podsumowania działalności tej branży. Marek Łangalis, prezes firmy Olfor przygotował raport na temat sektora złączeń w Polsce. Wartość tego rynku stale rośnie. W 2017 r. produkcja elementów złącznych warta była 1,62 mld zł. Eksportu z Polski to przychody w wysokości 1,53 mld zł, a import to 2,86 mld zł, co razem daje 6 mld zł. Jeśli spojrzeć na dane z 2021 roku, to wówczas wartość produkcji elementów złącznych w naszym kraju wyniosła 2,1 mld zł. Z kolei wartość importu w 2021 r. wyniosła 4,77 mld zł, a eksportu 2,47 mld zł. W sumie daje to 9,35 mld zł.

Foto: Fastener Poland

Branża elementów złącznych obecnie przechodzi, tak jak i inne sektory gospodarki, przez wiele zmian i trudności. Jednym z czynników, który wpływa na rynek, to nałożenie cła antydumpingowego na poziomie 86,5 na chińskie elementy złączne. Ponadto w ostatnich dwóch latach odbiorcy z Europy doświadczali trudności w dostawcach komponentów, w tym elementów złącznych z Chin. Te dwa czynniki wpływają na postrzeganie rynku chińskiego jako coraz mniej atrakcyjnego dla europejskich firm. Szukają one dostawców umiejscowionych bliżej i tu dla polskich firm pojawia się duża szansa na zwiększenie grupy odbiorców.

Innym czynnikiem, który znacząco wpływa na rynek jest wojna za naszą wschodnią granicą. Tutaj branża uważa, że konflikt zbrojny zamyka dostęp do rynków wschodnich, a zwiększa zainteresowanie dostawcami złączeń na polskim rynku. Według autora raportu, te perturbacje rynkowe dadzą impuls do rozwoju rynku złączeń w naszym kraju. Szacuje się, że generalnie te wszystkie czynniki sprawią, że do 2026 r. import złączeń zwiększy się o 1,5 mld zł, wartość produkcji zwiększy się o 1,71 mld zł, a eksport wzrośnie o 1,72 mld zł. W sumie szacowany wzrost może być na poziomie ok. 4,93 mld zł.

Organizator krakowskich targów Expo Kraków także podliczył, że w ostatnich osiemnastu latach rynek wzrósł siedmiokrotnie. Ponadto Polska jest trzecim największym producentem elementów złącznych w Unii Europejskiej. Na targach w Krakowie prezentowało swoją ofertę 60 firm, w tym 65 proc. z nich pochodziło zza granicy. Wystawcy prezentowali m.in. łączniki budowlane, systemy do montażu i instalacji czy łączniki i mocowania przemysłowe.

Zobacz również

Defor otworzył nowy magazyn i laboratorium

Defor otworzył nowy magazyn i laboratorium

Defor oficjalnie otworzył w połowie stycznia nowy magazyn i nowe laboratorium. Budowa i wyposażenie obiektów trwało 19 miesięcy.

Paneldoor zwiększył moce produkcyjne

Paneldoor zwiększył moce produkcyjne

Paneldoor podliczył, że w 2022 r. firma zwiększyła produkcję o 13 proc. Udało się to m.in. dzięki większym mocom produkcyjnym.

To nie był zły sezon

To nie był zły sezon

Nastroje w branży nie są wcale złe, bo kolejne podwyżki cen uratowały wyniki finansowe. Nawet producenci drzwi drewnianych informują, że w swoich bilansach odnotują na koniec roku jednocyfrowe wzrosty przychodów.

1