Przesłony hi-tech – najnowszy polski wynalazek

Red.: MR |Data publikacji: 2020-10-13

Łamacze światła wyposażone w ogniwa słoneczne to produkt, który właśnie zaprezentowało Saule Technologies. To młoda, polska firma, która z impetem weszła na rynek rozwiązań fotowoltaicznych.

Saule Technologies specjalizuje się w tworzeniu elastycznych ogniw fotowoltaicznych na bazie technologii perowskitowej. Firma opracowała właśnie łamacze światła, których lamele wyposażone są w ogniwa słoneczne. Produkt powstał przy współpracy z partnerami firmy – Somfy, która dostarczyła system automatyzacji i smart sterowania osłoną oraz Aliplastem – tu firma dostarczyła konstrukcje aluminiowe. Saule Technologies chce sprzedawać łamacze wraz z podmiotem, który zostanie wyłoniony w przetargu.

Lamele przesłony mogą być podłączone do stacji pogodowej i zmieniać swoje położenie w zależności od pozycji słońca, a rozwiązanie może być zintegrowane z automatyką domową. Same lamele mogą być wykonane w różnych tworzyw – z aluminium, drewna czy PCW, także w dowolnym kolorze. Przesłona pełni również swoją podstawowa funkcję, czyli chroni wnętrze przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Schemat łamaczy światła: oś obrotu (axis of rotation), lamele solarne (solar lamellas), stacja pogodowa (weather station) i panel sterowania (control panel).

Zaletą ogniw perowskitowych jest to, że są lekkie, cienkie i półprzezroczyste. Są wydajne także wtedy, gdy promienie słoneczne padają pod mniejszym kątem niż 90 st. Dodatkowo ogniwa perowskitowe mogą generować energię także ze sztucznego światła.

Saule Technologies to firma założona w 2014 przez Olgę Malinkiewicz. Spółka ma już podpisane listy intencyjne na kilkaset tysięcy metrów sześciennych lekkich konstrukcji dachowych i fasadowych opartych na ogniwach perowskitowych.

Zobacz również

Ruszyła Platforma Robotów – czy przekona branżę?

Ruszyła Platforma Robotów – czy przekona branżę?

Niedawno ruszył nowy projekt firmy DBR77 - Platforma Robotów to marketplace łączący firmy, które myślą o zwiększeniu automatyzacji zakładu z przedsiębiorstwami zajmującymi się projektowaniem i produkcją robotów. 

Strategiczna współpraca Schüco z producentem innowacyjnych uszczelek

Strategiczna współpraca Schüco z producentem innowacyjnych uszczelek

Firmy Schüco oraz szwajcarska Air-Lux Technik podjęły strategiczną współpracę w dziedzinie aktywnego uszczelniania w budynkach wysokościowych.

Elektronarzędzia dla profesjonalistów

Elektronarzędzia dla profesjonalistów

Specjaliści, którzy zajmują się remontami i budową domów, skręcaniem konstrukcji, spawaniem, montowaniem stolarki czy pracami usługowymi wiedzą, jak ważny jest odpowiedni dobór sprzętu.

1