Przesłony hi-tech – najnowszy polski wynalazek

Red.: |Data publikacji:

Łamacze światła wyposażone w ogniwa słoneczne to produkt, który właśnie zaprezentowało Saule Technologies. To młoda, polska firma, która z impetem weszła na rynek rozwiązań fotowoltaicznych.

Saule Technologies specjalizuje się w tworzeniu elastycznych ogniw fotowoltaicznych na bazie technologii perowskitowej. Firma opracowała właśnie łamacze światła, których lamele wyposażone są w ogniwa słoneczne. Produkt powstał przy współpracy z partnerami firmy – Somfy, która dostarczyła system automatyzacji i smart sterowania osłoną oraz Aliplastem – tu firma dostarczyła konstrukcje aluminiowe. Saule Technologies chce sprzedawać łamacze wraz z podmiotem, który zostanie wyłoniony w przetargu.

Lamele przesłony mogą być podłączone do stacji pogodowej i zmieniać swoje położenie w zależności od pozycji słońca, a rozwiązanie może być zintegrowane z automatyką domową. Same lamele mogą być wykonane w różnych tworzyw – z aluminium, drewna czy PCW, także w dowolnym kolorze. Przesłona pełni również swoją podstawowa funkcję, czyli chroni wnętrze przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Schemat łamaczy światła: oś obrotu (axis of rotation), lamele solarne (solar lamellas), stacja pogodowa (weather station) i panel sterowania (control panel).

Zaletą ogniw perowskitowych jest to, że są lekkie, cienkie i półprzezroczyste. Są wydajne także wtedy, gdy promienie słoneczne padają pod mniejszym kątem niż 90 st. Dodatkowo ogniwa perowskitowe mogą generować energię także ze sztucznego światła.

Saule Technologies to firma założona w 2014 przez Olgę Malinkiewicz. Spółka ma już podpisane listy intencyjne na kilkaset tysięcy metrów sześciennych lekkich konstrukcji dachowych i fasadowych opartych na ogniwach perowskitowych.

Zobacz również

Okno z hydrożelem zmniejszy nagrzewanie się domów

Okno z hydrożelem zmniejszy nagrzewanie się domów

Okno z szybą hydrożelową to jeden z najnowszych wynalazków w dziedzinie stolarki. Okazuje się, że jeśli chodzi o okna, to wciąż jest ogromne pole do innowacyjności.

Nadchodzi nowa era w produkcji szkła

Nadchodzi nowa era w produkcji szkła

Szkło może być produkowane w czysty, zielony sposób. Nowe szkło float zaprezentował właśnie Saint-Gobain, nad podobnym rozwiązaniem pracuje AGC.

Światło, energia i bezpieczeństwo pożarowe w jednym oknie stropowym

Światło, energia i bezpieczeństwo pożarowe w jednym oknie stropowym

Aluprof zaprezentował dachowy świetlik fotowoltaiczny, oparty na profilu MB-SR50N EI. Świetlik uzyskał klasyfikację odporności ogniowej REI30, co potwierdza najwyższą klasę technologiczną rozwiązania, które łączy w sobie funkcje bezpieczeństwa oraz fotowoltaiki bazującej na kropkach kwantowych.

1