Rozwój, znaczenie i przyszłość szkła na kongresie w Berlinie

Red.: |Data publikacji:

W Berlinie odbył się 26. Międzynarodowy Kongres Szkła. Impreza była jednym z najważniejszych wydarzeń w ramach Międzynarodowego Roku Szkła 2022.

Bieżący rok ogłoszony został przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Szkła (International Year of Glass 2022). Ta decyzja została ogłoszona w maju w zeszłym roku, więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ. Jednym z ważniejszych wydarzeń związanych z celebracją szkła jest 26. Międzynarodowy Kongres Szkła, który ma miejsce w Berlinie w dniach od 3 do 8 lipca. Program wydarzenia jest imponujący, bo składa się z 45 prelekcji podzielonych na kilkanaście segmentów tematycznych. Od rana do czasami późnego popołudnia odbywają się wykłady na tematy związane ze szkłem, przede wszystkim pod kątem wykorzystania go w przemyśle. Wydarzenie kierowane jest głównie do technologów zajmujących się obróbką szkła, a także specjalistów w dziedzinie szkła, jak i naukowców.

W wydarzeniu udział bierze ok. 800 specjalistów z całego świata. Tematyka wykładów jest bardzo obszerna, pokazująca, jak szerokie zastosowanie ma szkło, od budownictwa, elektroniki, poprzez włókna szklane czy medycynę. Jeden z ciekawszych wykładów, który związany jest także z branżą budowlaną, był na temat Szkło w aktywnych fasadach budynków. Poruszana była tu problematyka oszczędności energetycznej budynku, a także coraz większej potrzebie wykorzystania energii odnawialnej, m.in. pochodzącej ze słońca. Pojawia się tu kwestia znalezienia odpowiedniej powierzchni na instalację modułów fotowoltaicznych Taką możliwość stwarzają fasady budynków, obecnie niemal zupełnie niewykorzystane w tym celu. Można to zmienić, szczególnie, że na rynku pojawiają się transparentne moduły fotowoltaiczne o dużej wydajności. Takie podejście do fasad być może stanie się standardem w przyszłości. Prezentację przygotowali pracownicy z firmy Grenzebach.

Wykład na temat włókna szkłanego.

Segmenty tematyczne, w ramach których odbywały się wykłady, to m.in.:

 • Wodór;
 • Wytrzymałość, pękanie i właściwości mechaniczne;
 • Właściwości elektromagnetyczne, technika przewodnictwa jonowego i elektrycznego;
 • Szyby w technologiach energetycznych i środowiskowych;
 • Szkła i stopy krzemianowe;
 • Procesy topienia szkła; automatyzacja procesów i Przemysł 4.0;
 • Recykling szkła;
 • Powłoki na szkle;
 • Włókna szklane do wzmacniania i izolacji;
 • Właściwości optyczne;
 • Trwałość powierzchni szklanych;
 • Geopolimery i alternatywne produkty szklane;
 • Oprogramowanie, technologia i nowe modele biznesowe dla neutralnego klimatycznie przemysłu produkcji i przetwarzania szkła.

Organizatorem kongresu jest niemiecka organizacja HVG-DGG Service und Forschung für Glasherstellung. Szczegółowy program spotkania znajduje się na stronie www.hvg-dgg-events.com/icg2022.

Zobacz również

Defor otworzył nowy magazyn i laboratorium

Defor otworzył nowy magazyn i laboratorium

Defor oficjalnie otworzył w połowie stycznia nowy magazyn i nowe laboratorium. Budowa i wyposażenie obiektów trwało 19 miesięcy.

Paneldoor zwiększył moce produkcyjne

Paneldoor zwiększył moce produkcyjne

Paneldoor podliczył, że w 2022 r. firma zwiększyła produkcję o 13 proc. Udało się to m.in. dzięki większym mocom produkcyjnym.

To nie był zły sezon

To nie był zły sezon

Nastroje w branży nie są wcale złe, bo kolejne podwyżki cen uratowały wyniki finansowe. Nawet producenci drzwi drewnianych informują, że w swoich bilansach odnotują na koniec roku jednocyfrowe wzrosty przychodów.

1