Rośnie sprzedaż taśm do montażu i uszczelnień hybrydowych

Red.: |Data publikacji:

Dostawcy uszczelnień i  klejów w budownictwie korzystają z koniunktury na rynku europejskim. W 2021 roku wartość europejskiego rynku wzrosła o ok. 9 proc.

Rynek pian poliuretanowych, klejów i taśm uszczelniających w 2018 r. w kilku krajach europejskich wart był ponad 1,2 mld euro. Tak wynika z analiz agencji Interconnection Consulting. Od tego czasu wartość tego rynku rosła średnio rocznie o 9 proc. do 2021 r. Agencja pod lupę wzięła dane dotyczące sprzedaży w kilku europejskich krajach: w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Francji, państwach Beneluksu oraz we Włoszech.

Największym rynkiem uszczelnień w Europie są Niemcy, wartość sprzedaży produktów do łączenia chemicznego w tym kraju w 2021 r. szacuje się na 547,2 mld euro. Drugie miejsce pod kątem sprzedaży zajmuje Francja. Tu eksperci nie zdradzają kwot, jednak informują, że rynek francuski stanowił 25 proc. udziału w ogólnej sprzedaży w 2018 r. w grupie wymienionych wcześniej krajów.

Z badań wynika, że najpopularniejsze uszczelnienia z 2018 r. to silikony, stanowiły one ponad 50-procentowy udział w sprzedaży w tym segmencie, jednak stopniowo ustępują miejsca uszczelnieniom hybrydowym. Silikony są wyrobami, do których produkcji stosowany jest krzem, jednak być może z powodu niedoboru tego surowca obecnie, uszczelnienia hybrydowe stają się coraz bardziej popularne w Europie.

Foto: Arkema Group

Analitycy widzą także w ostatnich latach wzrost udziału w rynku taśm uszczelniających. Są to wyroby stosowane przede wszystkim w montażu okien i drzwi. Popyt na te produkty wynika prawdopodobnie z rozwoju rynku remontowego w Europie i coraz większego nacisku na szczelny montaż stolarki otworowej.

Zobacz również

Polflam: nowa siedziba, nowe produkty

Polflam: nowa siedziba, nowe produkty

Polflam od czerwca pracuje w nowej siedzibie. Firma jednocześnie przebadała na odporność ogniową wielkogabarytowe przegrody.

Także TSUE odrzuciło skargi Fakro

Także TSUE odrzuciło skargi Fakro

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał ostateczny wyrok odrzucający apelację firmy Fakro w sprawie oddalenia jej skargi przeciw Komisji Europejskiej. Wyrok kończy 16-letni okres skarg Fakro na działania firmy Velux.

Na południu Europy może powstać Aliplast Bis

Na południu Europy może powstać Aliplast Bis

Jak zdradził w rozmowie z naszą redakcją Jan Kidaj, właściciel firmy Aliplast, ten sezon jest do tej pory udany dla tego systemodawcy z Lublina. Firma pracuje obecnie nad projektem stworzenia „Aliplastu Bis” na południu Starego Kontynentu.

1