Rośnie sprzedaż szkła w Saint-Gobain

Red.: |Data publikacji:

Saint-Gobain podsumował pierwszy kwartał tego roku. Spółka odnotowała w tym okresie ponad 16-procentowy wzrost organiczny.

Saint-Gobain podliczył, że w pierwszym kwartale tego roku osiągnął sprzedaż w wysokości 12 mld euro, co jest dla spółki rekordowo wysokim wynikiem. W zeszłym roku w pierwszym kwartale sprzedaż wyniosła 10,37 mld, co daje obecnie wzrost organiczny na poziomie 16,4 proc. Największy wzrost spółka zanotowała na rynkach Azji i Pacyfiku – o 24 proc. ze sprzedażą w wysokości 2,19 mld zł, a także w Północnej Europie (w tym Polska)– o 19 proc., gdzie sprzedaż wyniosła 4 mld euro. Saint-Gobain przyznaje, że był to dobry okres dla firmy, a wzrosty dwucyfrowe notowane były we wszystkich segmentach działalności.

Koniunktura w budownictwie trwa od połowy 2021 r. i, jak firma podaje, motorem napędzającym wzrost jest duża fala remontów w Europie, ale także nowe budownictwo w Ameryce i w Azji. Jeśli chodzi o Północną Europę, to spółka informuje, że znakomitą dynamikę wzrostu odnotowała w krajach na wschodzie kontynentu, szczególnie w Polsce, Czechach i Rumunii.

Dom modelowy Saint-Gobain Multi Comfort w Zielonki Wieś

Grupa Saint-Gobain podliczyła, że zanotowała także wzrost wolumenu sprzedaży, jest on wyższy o 1,9 w porównaniu do 2021 r. i o 8,3 proc. w stosunku do 2019 r., czyli okresu przed epidemią Covid-19. Spółka poinformowała również, że ceny produktów w pierwszym kwartale wzrosły o 14,5 proc. Podwyżki były spowodowane głównie wyższymi kosztami materiałów oraz energii.

Saint-Gobain informuje, że:

W obliczu rosnącej inflacji, Saint-Gobain spodziewa się, że koszty energii i surowców w 2022 roku wzrosną o około 2,5 mld euro w porównaniu z rokiem 2021. Inflacja ta dotyczy w szczególności kosztów energii, zwłaszcza w Europie, gdzie Grupa zabezpieczyła około 80 proc. swoich zakupów gazu ziemnego i energii elektrycznej na cały rok 2022. Całkowite rachunki Saint-Gobain za energię wyniosły 1,5 mld euro w 2021 r., co stanowi 3 proc. sprzedaży Grupy.

Spółka także odnosi się do wojny w Ukrainie i sytuacji na rynku gazu, która także dotyczy Polski:

Saint-Gobain nie prowadzi działalności przemysłowej na Ukrainie, a udział Rosji w skonsolidowanej sprzedaży w 2021 roku wyniósł około 0,5 proc. Wszystkie nasze rozwiązania są produkowane i sprzedawane na lokalnych rynkach budowlanych. Od początku konfliktu wszystkie projekty inwestycyjne zostały anulowane. Działalność lokalna jest obecnie prowadzona na minimalnym poziomie i w sposób autonomiczny. Kraje, które są obecnie najbardziej wrażliwe na dostawy rosyjskiego gazu dla Saint-Gobain, to Niemcy, Polska i Czechy. Grupa opracowała różne plany kontynuacji działalności w tych krajach, które pozwolą jej w znacznym stopniu złagodzić skutki scenariusza, w którym wszystkie dostawy rosyjskiego gazu zostałyby przerwane.

Saint-Gobain przygotowuje się do potencjalnego braku w dostawach na rynku gazu. Spółka pracuje m.in. nad wykorzystaniem alternatywnych źródeł energii, takie rozwiązania w niektórych zakładach są już przygotowywane oraz nad zwiększeniem elastyczności swoich zdolności produkcyjnych.

Zobacz również

Grupa IFN liczy w tym sezonie na rynek remontowy

Grupa IFN liczy w tym sezonie na rynek remontowy

Grupa IFN odnotowała około dwucyfrowy wzrost przychodów w sezonie 2022. Na uwagę zasługuje dynamiczny wzrost firmy Neuffer, która w grupie specjalizuje się na sprzedaży stolarki online. W tym roku austriacka spółka liczy na rozwój rynku remontowego.

MFO odczuwa spadek koniunktury w budownictwie

MFO odczuwa spadek koniunktury w budownictwie

MFO podsumował pierwszy kwartał pod względem finansowym. Firma odnotowała znaczący spadek wartości przychodów ze sprzedaży.

ML System zakończył kwartał dwoma patentami na szyby

ML System zakończył kwartał dwoma patentami na szyby

ML System podliczył wyniki handlowe z I kwartału. Firma odnotowała spadek wartości przychodów ze sprzedaży.

1